POLECAMY

poniedziałek, 30 kwietnia 2012
28 kwietnia w Koninie odbył się Ogólnopolski Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta, w którym oceniani byli tancerze z całej Polski. O godz. 10:00 zaprezentowały się dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. O godz. 14:00 zobaczyliśmy tancerzy bardziej zaawansowanych a o 18:00 - najstarsze pary, występujące w klasie tanecznej B, C, D i w mocniej rozbudowanych choreografiach. Świetnie na turnieju zaprezentowali się tancerze z naszej gminy! Gratulujemy! Poniżej krótka relacja wraz ze zdjęciami. 
piątek, 27 kwietnia 2012
13 zastępów straży pożarnej walczyło dziś z ogniem w hurtowni papierniczej na ulicy Mertki w Przygodzicach. Do pożaru doszło około godziny 18:00. Strażaków na miejsce wezwał mieszkaniec sąsiedniej posesji. Okazało sie, że pożar szybko się rozprzestrzenił. Spłonął magazyn hurtowni, gdzie składowano i segregowano odpady i tworzya sztuczne. Ogień dotknął także pobliski budynek, warto dodać świeżo pobudowany. Z tego, co udało nam się dowiedzieć karetka pogotowia zabrała do szpitala jedną osobę - kobieta prawdopodobnie zasłabła. Druga poszkodowana w tym pożarze osoba to strażak, który ma poparzoną nogę. W akcji ratowniczo-gaśniczej brali udział ochotnicy z Przygodzic (2 zastępy), Czarnegolasu, Debnicy, Jankowa Przygodzkiego, Tarchałów Wielkich, Gorzyc oraz Sieroszewic. Ponado cysterna z Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wielkopolskiego oraz 4 inne zastępy. W wodę zaopatrywano się na "Góreczniku", bo ta z hydrantów nie wystarczała. Akcja skończyła się dopiero w sobotę około godziny 9 rano. Poniżej obszerna fotorelacja z tego miejsca. Zdjęcia dostaliśmy od naszych czytelników! Dziękujemy! 
Dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbył się drugi dzień eliminacji w ramach nowej edycji konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej o Grand Prix "Złoty Mikrofonik". Na scenie pojawili się uczestnicy z całego powiatu ostrowskiego. Występy młodych wokalistów oceniało jury złożone z czterech członków: Roberta Kaczmarka (przewodniczącego), Ewy Borowicz, Pauliny Łuczak oraz Jacka Kasznickiego. Podczas dwóch dni eliminacji zaskoczyła organizatorów przede wszystkim bardzo duża frekwencja - cieszymy się, że tak wielu rodziców, nauczycieli i opiekunów dopingowało swoje pociechy podczas ich występów na scenie. Po bardzo ciężkich i trudnych obradach jury wyłoniono finałową 15-tkę spośród 45 uczestników, która zaprezentuje się na gali 11 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach, gdzie czekają wszystkich nie lada atrakcje. Fotografie Gabriela Sroka. 

czwartek, 26 kwietnia 2012
Niedawno dotarły do nas niepokojące informacje na temat pewnego procederu, który dzieje się na "Gliniance" w Przygodzicach. Pewien wędkarz, którego nazwiska specjalnie nie podajemy, może notorycznie łamać zasady określone po pierwsze przez regulamin amatorskiego połowu ryb, po drugie przez zarządzających przygodzicką "Glinianką". Chodzi głównie o łapanie ryb w ich okresie ochronnym oraz zabieranie do domu niewymiarowych sztuk. Pokrzywdzeni czują się głównie ci użytkownicy, którzy legalnie łowią na tym akwenie ryby. "Każdego wędkarza obowiązują te same zasady, zachowanie tego Pana zakrawa o kłusownictwo" - mówią wprost. Próbowaliśmy interweniować w tej sprawie. Z tego, co udało nam się dziś dowiedzieć proceder trwa jednak dalej.....Przed ostatnimi zawodami do "Glinianki" wpuszczono około 150 kg ryb - głównie niewymiarowych. Jeśli tak dalej będzie zanim zdążą przybrać na wadze, utoną albo w occie albo w oleju....na patelni. 
No i zaczęło się! Dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbyły się pierwsze eliminacje w ramach nowej edycji konkursu piosenki dziecięcej i mlodzieżowej  o Grand Prix "Złoty mikrofonik". Na scenie pojawili się uczestnicy z ca łego powiatu ostrowskiego: Przygodzic, Ostrowa Wielkopolskiego a nawet Parczewa. Występy młodych wokalistów oceniało jury złożone z czterech członków: Ewy Borowicz, Roberta Kaczmarka, Pauliny Łuczak oraz Jacka Kasznickiego. Zaskoczyła nas przede wszystkim frekwencja - cieszymy się, że tak wielu rodziców i opiekunów dopingowało swoje pociechy podczas ich występów na scenie. Kolejne zmagania już jutro! Początek o 16:30.  Zapraszamy starszych wokalistów i wokalistki! Poniżej krótka fotorelacja z dziś, znajdziecie tam także filmik. 
Dobra informacja dla kierowców! W tym roku gmina Przygodzice planuje inwestycję pod nazwą "Budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej w Wysocku Małym". Roboty mają ruszyć na ulicy Ostrowskiej, która jest zmorą dla kierowców podróżujących z Przygodzic do Ostrowa i w odwrotnym kierunku. Budowa kanalizacji na tej ulicy oznacza tyle, że w przyszłym roku Ostrowska zostanie przebudowana - został opracowany już nawet projekt. Jeśli tak się stanie - będzie to idealne połączenie pomiędzy tymi miejscowościami. 
Projekt gminy Przygodzice pod nazwą "Renowacja stawu Szperek w Antoninie" otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Ryby. To oznacza tylko jedno:  zaraz po tych wakacjach ruszają prace przy odmulaniu stawu "Szperek", czyszczeniu "Strumienia Niedźwiedzkiego" oraz montowaniu nowych pomostów i fontanny. Przy okazji tych prac umocniona zostanie skarpa nasypu od strony drogi krajowej nr "11". Gmina wciąż czeka na dofinansowanie w ramach innego projektu, dzięki któremu sam ośrodek wypoczynkowy "Lido" zyska nowego blasku. Jak ma wyglądać to miejsce po pierwszym etapie? Zobaczcie sami....
wtorek, 24 kwietnia 2012
Tam Was jeszcze nie było! Dzięki nam zobaczycie zdjęcia Przygodzic oraz gniazda najsłynniejszej bocianiej pary - Przygody i Dziedzica - z dachu budynku Urzędu Gminy w Przygodzicach! Jak wiecie na górze "Domu Ludowego" im. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest platforma widokowa, z której roztacza się przepiękny widok na przygodzicki krajobraz. Doskonale widać z tego miejsca stawy, ale zdecydowanie bardziej urokliwe jest samo centrum Przygodzic i .... bocianie gniazdo Przygody i Dziedzica. Niewiele jest takich fotografii, tym bardziej powinniście je zobaczyć! Poniżej także filmik z samego bocianiego gniazda na budynku gminy! 
Dla wszystkich miłośników starych pocztówek mamy nie lada gratkę. W nasze ręce dostała się bowiem widokówka, na której uwiecznione zostały Przygodzice. Co prawda po lewej stronie mamy możliwość zobaczenia ówczesnego cmentarza protestanckiego znajdującego się we Wschowie, ale za to z prawej strony widnieje już fotka przygodzickiej lipy sądowej (sądzono pod nią przestępców naruszających prawo osady). Prawda, że pocztówka jest niezwykle klimatyczna? Jest też niezłym rarytasem dla kolekcjonerów. Z tego co udało nam się ustalić jej właściciel zapłacił za nią ponad 40 Euro pewnemu niemieckiemu do niedawna posiadaczowi. Kartka pocztowa byłaby zapewne jeszcze droższa gdyby była obiegowa, czyli została przez pierwotnego właściciela wypełniona i wysłana. Głównie dlatego nie wiadomo też w którym roku została ona wydana. Opis zdjęć na rewersie w języku niemieckim pozwala jedynie stwierdzić, że została „wyprodukowana” przed pierwszą wojną światową. Awers i rewers karty pocztowej prezentujemy poniżej. 


W najbliższy czwartek i piątek w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbędą się eliminacje do konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej o Grand Prix "Złoty Mikrofonik". Przypominamy, że do pierwszego etapu zgłosiło się uwaga! 46 uczestników. Jednocześnie zapraszamy do udziału w eliminacjach! To może być Wasza droga do wokalnego sukcesu. Pikanterii dodaje fakt, że konkurs cieszy się niesamowitą renomą w powiecie ostrowskim.  Warto tam także przyjść i dopingować swoich faworytów! Szczegóły poniżej! 
poniedziałek, 23 kwietnia 2012
XIII Targi rolno-ogrodnicze za nami. Pora je podsumować. Wczoraj Przygodzice odwiedziło kilka, jak nie kilkanaście tysięcy osób. Wystawiło się na nich dokładnie 205 wystawców praktycznie z całej Polski. Powierzchnia wystawiennicza to około 7 tys. metrów kwadratowych, a cała powierzchnia targów to 5 hektarów. Tyle liczb. Ważniejsze było to, że po raz kolejny do Przygodzic zjechali się mieszkańcy Południowej Wielkopolski i nie tylko. Widzieliśmy tablice rejestracjyjne z Kalisza, Krotoszyna, Kępna czy nawet Oleśnicy. Pogoda dopisywała, a to bardzo ważne w przypadku takich imprez. Pewne utrudnienia w ruchu na krajowej "11" były, ale przy takim zainteresowaniu nie mogło być inaczej. Targi odbyły się pod hasłem "Wszystko dla środowiska, domu i ogrodu". Poniżej krótka fotorelacja oraz link do relacji TV Proart z imprezy. 
niedziela, 22 kwietnia 2012
Za każdym razem, kiedy przychodzi nam podsumować kolejną edycję Targów Rolno-Ogrodniczych w Przygodzicach, mówimy o rekordach. Tak też będzie w przypadku tegorocznej. Ponad 200 wystawców i około 5 hektarów powierzchni do dyspozycji zwiedzających. Stoiska z krzewami, sadzonkami, nasionami, sprzętem rolniczym i ogrodniczym oraz wiele wiele innych atrakcji, w tym także tych dla najmłodszych. to wszystko dziś w Przygodzicach. Powoli XIII edycja popularnych targów przechodzi do historii. Szersze podsumowanie jutro, tymczasem najświeższa fotorelacja już dziś. 
sobota, 21 kwietnia 2012
No i nastał ten moment, w którym ponownie mówimy Wam "bierzcie i fotografujcie". Za oknem wiosna w pełni, przynajmniej od kilku dni. Drzewa się zielenią, na stawach jest już ciekawe ptactwo, w gnieździe bociania parka, generalnie natura budzi się z zimowego snu. Teraz już widzicie, ile tematów na ten konkurs można wziąć na warsztat. Na Wasze 3 fotografie czekamy do 10 czerwca. Bardzo ważnym (ale nie najważniejszym !!!) motywem na Waszych fotkach MOŻE być wizerunek naszej pięknej gminy. Pamiętajcie także o ciekawym tytule do Waszych fotek, najlepszy otrzyma nagrodę dodatkową :) Wkrótce regulamin oraz więcej szczegółów! Zaglądajcie na bloga oraz facebooka :)
czwartek, 19 kwietnia 2012
Niecodzienną okazję mieli dziś uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Przygodzicach. W skromnych progach Zespołu Szkół pojawili się Mistrzyni Świata w kolarstwie Katarzyna Pawlowska oraz brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Adam Kowalski. Mistrzowie opowiadali o swojej pasji do sportu oraz odpowiadali na pytania młodszych kolegów. Warto dodać, że oboje są absolwentami zarówno Szkoły Podstawowej, jak i Gimnazjum w Przygodzicach. Tu się szkoli mistrzów chciałoby się powiedzieć....:) Poniżej relacja TV Proart ze spotkania !!!!

poniedziałek, 16 kwietnia 2012
"Kierowca nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków" - taką przyczynę dzisiejszej kolizji na drodze krajowej nr 11 w Antoninie podaje Policja. Około godziny 1:15 w nocy tir z całym impetem przebił się przez barierki odgradzające "krajówkę" od stawu "Szperek" i zatrzymał się na drzewie. Kierowca i jego zmiennik cudem wyszli z tego wypadku cało. Niestety z uszkodzonego zbiornika wprost do stawu "Szperek" wylało się około 400 litrów oleju napędowego. Dzięki szybkiej akcji strażaków, w tym także naszej jednostki (OSP Przygodzice) katastrofy ekologicznej nie ma. Poniżej kilka linków, pod którymi zobaczycie fotorelację Tomasza Wojtasika (PAP, Głos Naszej Gminy) z tego zdarzenia. Obszerna fotorelacja oraz filmik także na facebookowym profilu "Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygodzicach". Szczegóły poniżej. 
czwartek, 12 kwietnia 2012
Mówi się, że "do trzech razy sztuka". Nie zawsze i nie wszędzie. Para boćków z Przygodzic zaprzeczała temu powiedzieniu już wielokrotnie - choćby rok temu. Dziś Przygoda i Dziedzic doczekały się w gnieździe trzeciego jaja. Sporo się napracowały, co udało nam się podejrzeć całkiem niedawno :) Jajko nr 4 i 5 i ..... czekamy :)
środa, 11 kwietnia 2012
Nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć fantastycznego filmu przyrodniczego autorstwa Artura i Saturniny Homanów z Ostrowa Wielkopolskiego? Już wkrótce "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy" będzie można obejrzeć na antenie TVP 2. Kiedy? Pierwsza emisja już w najbliższą niedzielę (15 kwietnia) o godzinie 10:10. Powtórka w poniedziałek o godzinie 16:35, także w TVP 2. Zachęcamy do oglądania. 
wtorek, 10 kwietnia 2012
Przygoda i Dziedzic idą jak burza! Tak, jak zapowiadali administratorzy fejsbukowego profilu projektu "Blisko bocianów", dziś pod wieczór pojawiło się drugie jajko. Jako pierwszy ujrzał je forumowicz "Kawia" z Warszawy. Znamy nawet dokładną godzinę pojawienia się jajka na ekranach - to 22:10:44s. Mamy nadzieję, że nie to ostatnie jajko. W ubiegłym roku było ich znacznie więcej, a sezon zakończono wielkim sukcesem - z gniazda wyfrunęło aż 5 młodych boćków. Zapraszamy do zaglądania na stronkę projektu www.bociany.ec.pl oraz na forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl. Wczoraj byliśmy także po raz drugi pod gniazdem. Poniżej krótka fotorelacja z tej wizyty. 
poniedziałek, 9 kwietnia 2012
No i jest już pierwsze jajko w najsłynniejszym bocianim gnieździe, ktore znajduje się na Urzędzie Gminy w Przygodzicach. Przygoda i Dziedzic idealnie wstrzeliły się w wielkanocny klimat i zafundowały internautom na całym świecie dodatkową atrakcję w gnieździe. Teraz bacznie będziemy obserwować to, kiedy pojawią się kolejne jaja i czy bociania para będzie w stanie wychować potomstwo. Jak zawsze zachęcamy do podglądania Przygody i Dziedzica na stronie projektu "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl
niedziela, 8 kwietnia 2012
Gdyby ktoś, jakimś cudem, ocknął się nagle dziś z zimowego snu, mógłby pomyśleć, że obudził się gdzieś w okolicach ..... Bożego Narodzenia. Na "gwiazdkę" natura nie zafundowała nam białego puchu, zrobiła to natomiast na "zajączka". Dziś przez kilkanaście minut padał śnieg, choć o tej porze roku zazwyczaj świeciło już słońce, a termometr wskazywał kilkanaście stopni powyżej zera. Pewnie nasi przodkowie powiedzą teraz, że nawet na 1 maja padał kiedyś śnieg. Taki kwiecień, bo przeplata.....
sobota, 7 kwietnia 2012
Spotkaliśmy się z nią pod koniec stycznia tego roku. Wówczas Katarzyna Pawłowska była po trzech występach na pucharach świata w kolumbijskim Cali oraz chińskim Pekinie. Odebrała wtedy stypendium z rąk wójta gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka. Wówczas ubolewała, że jej drużyna ma już marne szasne na kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, ale jak podkreślała ma przed sobą bardzo ważne występy (m.in. na Mistrzostwach Świata w Melbourne). "Teraz musimy postawić wszystko na jedną kartę, po prostu pojechać dla siebie, na swój wynik (...)" - mówiła przed trzema miesiącami. No i pojechała! Oto ostatni wywiad z Kasią Pawłowską jeszcze przed niezwykle udanym wyjazdem do Melbourne! 
piątek, 6 kwietnia 2012
Wszystkie ogólnopolskie oraz lokalne media dosłownie prześcigają się w podawaniu informacji na temat wielkiego sukcesu przygodziczanki Katarzyny Pawłowskiej. Mówi się o niej nie tylko na papierze, ale również w radiu czy na szklanym ekranie. Dosłownie przed chwilą w informacjach sportowych programu "Fakty po południu" stacji TVN24 pojawiła się wzmianka o sukcesie Kasi. O złotym medalu mówili także reporterzy Teleexpresu. Relacji jest sporo, wszystkie znajdziecie poniżej. Także lokalne media mówią o naszej Mistrzyni! 
Katarzyna Pawłowska - kolarka torowa i szosowa z Przygodzic została Mistrzynią Świata na torze w odbywających się właśnie Mistrzostwach Świata w australijskim Melbourne. Kasia była bezkonkurencyjna w "scratchu", czyli wyścigu na dystansie 10 kilometrów. To wielki sukces naszej krajanki poprzedzony wieloma latami ciężkiej pracy! Serdecznie gratulujemy Kasi tego wielkiego osiągnięcia! Zobaczcie jak nasza Mistrzyni "objeżdża" całą czołówkę! Gratulujemy! (źródło filmiku: www.eurosport.pl)

Nie na darmo nazywają gniazdo w Przygodzicach "najsłynniejszym bocianim gniazdem na świecie" a ich mieszkańców "najsłynniejszą ptasią parą na całym globie". W środę 5 kwietnia w wydaniu Teleexpressu o godzinie 17:00 ukazała się krótka wzmianka o przylocie boćków do gniazda w Przygodzicach. Według redagujących tę informację ptaki od razu przypadły sobie do gustu! Potwierdzamy! Na własne oczy widzieliśmy ich zaloty :) Jak zawsze krótko, zwięźle i na temat! Natomiast dziś (w Wielką Sobotę) z samego rana o parce z Przygodzic mówili na antenie TVN24: kolejno Paweł T. Dolata, wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak oraz mieszkańcy Przygodzic. Poniżej newsy, które zobaczyła już cała Polska. 
czwartek, 5 kwietnia 2012
Aż trzy boćki widzieliśmy dziś w okolicach bocianiego gniazda w Przygodzicach! Co prawda jeden z nich latach gdzieś bardzo wysoko, ale informacja dnia jest taka, że w samym gnieździe są już dwa dorosłe bociany! Tak, tak. Parka :) Mało tego: są to samiec i samica - przynajmniej tak twierdzą forumowicze z najsłynniejszego bocianiego forum na świecie. Poniżej krótka relacja z naszej dzisiejszej wizyty pod gniazdem. Dodajmy: pierwszej w tym sezonie! 
środa, 4 kwietnia 2012
Znamy już kolejne szczegóły dotyczące naszego konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej o Puchar Grand Prix "Złoty Mikrofonik". Do pierwszego etapu zgłosiło się uwaga! 46 uczestników. Przypomnimy tylko, że w pierwszej edycji było Was zaledwie kilku! Mamy 43 reprezentantki płci pięknej i 3 śmiałków, którzy powalczą o najlepszy męski głos. Kiedy odbędzie się pierwszy etap? Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie poniżej. Zapraszamy także na nasz profil facebook'owy, tam wszystkie najświeższe informacje. 

Jest już bociek w najsłynniejszym bocianim gnieździe na kominie Urzędu Gminy w Przygodzicach!!! Pierwsi poinformowali o nim opiekunowie fejsbukowego profilu projektu "Blisko bocianów", choć bociana w gnieździe tak naprawdę zauważył  użytkownik forum "Bociany z Przygodzic" <>. Kiedy? Dokładnie dziś o 15:55:30 :) Czy jest to Przygoda? Czy może jakiś inny znany już dobrze forumowiczom mieszkaniec tego gniazda. Wszystko wyjaśni się w najbliższych dniach. Pora rozkoszować się faktem, że bociany już są. A jak są bociany, to jest i wiosna :) Witamy w kolejnym sezonie bocianiego reality show! 


www.bociany.ec.pl

www.bocianyzprzygodzic.pun.pl
poniedziałek, 2 kwietnia 2012
"Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata" - to stare powiedzenie chyba najlepiej oddaje nasz klimat w tym miesiącu. Jeszcze tydzień temu chodziliśmy w krótkich ubraniach, a tu nagle wczoraj nawiedziła nas prawdziwa zima. 1-szego kwietnia, chyba jako pryma-aprylisowy żart zaserwowany przez pogodę, przywitała nas śnieżna pora roku. Kilkanaście minut po opadach, śniegu już nie było..... No cóż.... taki klimat, taki miesiąc :) 

PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA