
To było wyjątkowe spotkanie. Jeden z jego uczestników od początku wiedział z kim ma do czynienia. Wiedział też, że podobnych udokumentowanych w Polsce spotkań było wcześniej niewiele. Drugi uczestnik spotkania wygrzewał się w zachodzącym słońcu brodząc w płytkim jeszcze stawie Dębnica Dolna, jednym z wielu akwenów kompleksu Stawy Przygodzickie. Oto historia spotkania Roberta Kaczmarka i pelikana kędzierzawego, który został dojrzany przez przyrodnika wczoraj. Dziś okazało się, że to dopiero siódme stwierdzenie tego gatunku w Polsce. Niewiele osób, w niewielu miejscach w Polsce miało okazję pelikana kędzierzawego oglądać. Z całej ornitologicznej Polski płyną właśnie gratulacje. Zobaczcie krótką relacje z tego wczorajszego spotkania wraz z wywiadami oraz fotografiami. Miłego oglądania.
Pelikan kędzierzawy - 1 ad. (dorosły) obserwowany 06.04.2016 r. w godz. 18.20 do 19.40 na Stawach Przygodzickich. Ptak odpoczywał na stawie Dębnica Dolna, który jest jedynym ogólnodostępnym stawem w tym kompleksie. Na pozostałe stawy jest zakaz wstępu! To 7. stwierdzenie tego gatunku w Polsce.
Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny pelikanów (Pelecanidae). Występuje wyspowo, głównie w południowo-zachodniej Azji, poza tym w Europie: w deltach Wołgi i Dunaju. W starożytności gniazdował w Europie Zachodniej, a do połowy XIX wieku na Węgrzech. Zimuje w południowej Azji. Tylko wyjątkowo pojawia się w Polsce. To 7 stwierdzenie tego gatunku.
Robert Kaczmarek
Piękna obserwacja i wielkie gratulacje :) Ale... pozwolę sobie na małe uzupełnienie. Pelikany kędzierzawe są spotykane także w Grecji, gdzie odbywają również lęgi (bardziej zach. Grecja) ale i zimują (gł. północna Grecja). Ostatni spis (2015 r) tego gatunku w Grecji wykazał 4 tys. osobników. Ptak z obserwacji w Polsce jest nie tylko osobnikiem dorosłym, ale i w pięknej szacie godowej. Tylko w szacie godowej, którą może przybrać już nawet w styczniu (!) ich dziób ma tak intensywne ubarwienie (po godach dziób blednie od pomarańczowego do jaśniejszego). Z kolei młode osobniki można łatwo rozpoznać po szaro-brązowym kolorze i o wiele jaśniejszym dziobie. Kilka foto by można to porównać jest tutaj: https://www.facebook.com/rkaczmarek3/posts/10205550468672951?comment_id=10205583015526602&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D&pnref=story
OdpowiedzUsuń