POLECAMY

czwartek, 7 kwietnia 2016

To było wyjątkowe spotkanie. Jeden z jego uczestników od początku wiedział z kim ma do czynienia. Wiedział też, że podobnych udokumentowanych w Polsce spotkań było wcześniej niewiele. Drugi uczestnik spotkania wygrzewał się w zachodzącym słońcu brodząc w płytkim jeszcze stawie Dębnica Dolna, jednym z wielu akwenów kompleksu Stawy Przygodzickie. Oto historia spotkania Roberta Kaczmarka i pelikana kędzierzawego, który został dojrzany przez przyrodnika wczoraj. Dziś okazało się, że to dopiero siódme stwierdzenie tego gatunku w Polsce. Niewiele osób, w niewielu miejscach w Polsce miało okazję pelikana kędzierzawego oglądać. Z całej ornitologicznej Polski płyną właśnie gratulacje. Zobaczcie krótką relacje z tego wczorajszego spotkania wraz z wywiadami oraz fotografiami. Miłego oglądania. 

Pelikan kędzierzawy - 1 ad. (dorosły) obserwowany 06.04.2016 r. w godz. 18.20 do 19.40 na Stawach Przygodzickich. Ptak odpoczywał na stawie Dębnica Dolna, który jest jedynym ogólnodostępnym stawem w tym kompleksie. Na pozostałe stawy jest zakaz wstępu! To 7. stwierdzenie tego gatunku w Polsce.
Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny pelikanów (Pelecanidae). Występuje wyspowo, głównie w południowo-zachodniej Azji, poza tym w Europie: w deltach Wołgi i Dunaju. W starożytności gniazdował w Europie Zachodniej, a do połowy XIX wieku na Węgrzech. Zimuje w południowej Azji. Tylko wyjątkowo pojawia się w Polsce. To 7 stwierdzenie tego gatunku.

Robert Kaczmarek

1 komentarze :

Eva Stets pisze...

Piękna obserwacja i wielkie gratulacje :) Ale... pozwolę sobie na małe uzupełnienie. Pelikany kędzierzawe są spotykane także w Grecji, gdzie odbywają również lęgi (bardziej zach. Grecja) ale i zimują (gł. północna Grecja). Ostatni spis (2015 r) tego gatunku w Grecji wykazał 4 tys. osobników. Ptak z obserwacji w Polsce jest nie tylko osobnikiem dorosłym, ale i w pięknej szacie godowej. Tylko w szacie godowej, którą może przybrać już nawet w styczniu (!) ich dziób ma tak intensywne ubarwienie (po godach dziób blednie od pomarańczowego do jaśniejszego). Z kolei młode osobniki można łatwo rozpoznać po szaro-brązowym kolorze i o wiele jaśniejszym dziobie. Kilka foto by można to porównać jest tutaj: https://www.facebook.com/rkaczmarek3/posts/10205550468672951?comment_id=10205583015526602&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D&pnref=story

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA