POLECAMY

środa, 10 stycznia 2018

Taki materiał historyczny lubię najbardziej! Są zdjęcia, zupełnie unikatowe, a ponadto jest jeszcze opis ludzi na fotce uwiecznionych. Był środek lata 1924 roku. 6 lipca rodzina Andrzeja Stanisława Tabora, który udostępnił nam fotografie z domowego archiwum, wypoczywała nad stawem Trzcielin w Przygodzicach. To był weekend. Z tego, co mówi nam spadkobierca tego materiału archiwalnego jego przodkowie mieli w Przygodzicach korzenie. Posłuchajcie tej historii, w której udział bierze młody powstaniec wielkopolski - Stanisław Droszcz. 


fot. z rodzinnego archiwum Stanisława Tabora z Ostrowa Wielkopolskiego. 

Czy było wtedy ciepło? W końcu to lipiec, więc chyba musiało być. A może było tak jak w 2017 roku? Przez większość lata padało? Na to pytanie dzisiaj nie odpowiemy w pełni. Na zdjęciu z 6 lipca 1924 roku widzimy rodzinę wypoczywającą podczas weekendowego wypadu nad staw "Trzcielin".


Była niedziela. Imieniny Dominika, Łucji i Dominiki. Przysłowie na dziś to „Kto w lipcu patrzy chłodu, nacierpi się w zimie głodu”. W Paryżu rozpoczęły się letnie Igrzyska Olimpijskie. Po raz pierwszy w historii występują na nich Polacy. Do 13 lipca zdobędą dwa medale: srebrny i brązowy. "Orędownik Ostrowski" za trzy dni zapowie w wydaniu "Brylantowe gody" Radziwiłłów: Ferdynanda i Pelagii. 9 lipca w numerze "55" wspomni też, że dwa dni wcześniej - w piątek 4 lipca 1924 roku - nad gminą Przygodzice przeszła gwałtowna burza.

Orędownik Ostrowski: pismo na powiaty ostrowski i odolanowski oraz miast Ostrowa, Odolanowa, Sulmierzyc i Raszkowa 1924.07.09 R.73 Nr55
Być może to właśnie warunki atmosferyczne są bezpośrednią przyczyną uszkodzenia konstrukcji widocznej na zdjęciach? A może to tzw. prowizorka? Do czego służyła? Tego dziś nie ustalimy. Jedno przeznaczenie znamy: jako podparcie dla pozujących. To trzech mężczyzn i cztery kobiety.Na pierwszym zdjęciu stoją, na drugim już leżą. Ubrani są elegancko. Panowie - można powiedzieć w strojach wyjściowych: pod muszką lub krawatem. Panie równie eleganckie, jakby wszyscy jak jeden mąż wyszli właśnie z niedzielnego nabożeństwa. Panienka - jedyne dziecko na zdjęciach - czternastolatka w schludnej sukience. 


fot. z rodzinnego archiwum Stanisława Tabora z Ostrowa Wielkopolskiego. 


Kim są ci ludzie? Wyjaśnia to właściciel fotografii Andrzej Stanisław Tabor. 

- Na zdjęciu (tym "leżącym" od lewej strony) - jest moja Babcia, Franciszka, potem mój Dziadek, Stanisław, moja Ciocia, Maryla, siostra mojej Mamy - no i moja Mama - w białej sukience - Melania (rocznik 1910) - dalsze 3 osoby nie są mi znane, zapewne to właśnie ta rodzina Droszczów - wyjaśnia spadkobierca fotografii. 

Z rodziną Droszczów wiąże się ciekawa historia z powstaniem wielkopolskim w tle. W rodzinie Andrzeja Tabora opowiadana była z pokolenia na pokolenie. Jeden z Droszczów - Stanisław był młodym powstańcem wielkopolskim. 

- Z tego, co mi opowiadała moja Mama, pilnowali mostu kolejowego nad Baryczą - pilnował go starszy powstaniec z bronią, a Wujek Stanisław był jako pomocnik do powiadamiania sztabu w Ostrowie - dodaje Tabor, który przesyła nam także mapę wojskową z 1934 roku. Bardzo trudno jest teraz zlokalizować dokładne dane współrzędne fotografii.  Jakość zdjęcia nie pozwala na ustalenie charakterystycznych punktów odniesienia. Nie widać tzw. besiągu (nasypu kolejowego), który mógłby nas naprowadzić. Zadrzewienia w tle są jednak stosunkowo blisko, co pozwala mi twierdzić, że rodzina spotkała się w miejscu, do którego prowadzi droga z przygodzickiego cmentarza. Po przejściu przez rzekę Barycz szło się dalej prosto. Po lewej stronie były słynne bazie. Po prawej staw "Trzcielin Mały". To niegdyś popularne miejsce wypoczynku przygodziczan. Sam pamiętam, że chodziłem tam jako dziecko z dziadkiem. Tam oraz na groblę właśnie na stawie "Trzcielin Mały". Dziś do tego miejsca dojść już nie można. Sami widzicie, że z naszej perspektywy to dziś normalny "wypad" rodziny nad wodę, ale czasem takie zwykłe rzeczy, ale już po latach, nabierają zupełnie innego wymiaru - historycznego. Może Wy macie podobne historie w swoim domu? Podzielcie się: przygodziceblogspot@gmail.com. 

0 komentarze :

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA