Najnowszy post

Ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia burzami, które mogę powodować realne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia wydano dla naszego regionu. Miejscami może padać grad oraz mogą powstawać trąby powietrzne. Uważajcie na siebie od godziny 15:00 do północy.   

Wybory sołtysa w Przygodzicach

W niedzielę 6 lutego o godzinie 15:00 w Ośrodku Kultury i Sportu w Przygodzicach odbędą się wybory sołtysa. Dotychczasowym sołtysem wsi Przygodzice był i do niedzieli jest Kazimierz Niziołek, który w wyborach samorządowych 2010 zdobył mandat radnego. Zainteresowanych tym wydarzeniem zachęcamy do przyjścia, w końcu wybieramy osobę, która będzie przez najbliższe 4 lata pośredniczyła między nami a władzą. Czy sołtys może być jednocześnie radnym? Ile może zarobić sołtys w Gminie Przygodzice? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Zgodnie z przepisami ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym nie zabrania się łączenia mandatu radnego wraz z funkcją sołtysa danej miejscowości. Zgodnie z art. 25b ustawy o samorządzie gminnym, mandatu radnego gminy nie można łączyć z:

1) mandatem posła lub senatora,

2) wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody,

3) członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.

Radny Gminy Przygodzice może zatem być także sołtysem Przygodzic. Czy tak stanie się w przypadku dotychczasowego sołtysa Kazimierza Niziołka? Przypomnijmy, że zdobył on w ostatnich wyborach samorządowych 2010 mandat radnego Rady Gminy Przygodzice

Warto przypomnieć, że to rada (czyli radni) ustalają wielkość diety sołtysa. Radny, który jest jednocześnie sołtysem jest więc "sędzią w swojej sprawie". Sam jeden radny nie ustali sobie wynagordzenia, musi mieć większość w radzie - nie ma więc wielkiego konfliktu interesów. Jest za to pewien społeczny niesmak - bo to jedna osoba piastuje aż dwa stanowiska samorządowe i "bierze dwie diety". To już sumienie każdego z kandydatów na stanowisko sołtysa.

W podobnej sytuacji znalazł się w 2006 roku poprzedni sołtys wsi Przygodzice, którym był Józef Sikora. Wybory samorządowe 2006 przyniosły mu mandat radnego, Sikora nie wystartował już w wyborach sołeckich. Wówczas w 2006 roku wybrano Kazimierza Niziołka.

Aktualizacja 02.02.2011

Dziś nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że obie wymienione wyżej osoby: Józef Sikora oraz Kazimierz Niziołek chcą wystartować w walce o stanowisko sołtysa wsi Przygodzice. Powtarzamy to są informacje nieoficjalne.

Pytacie także kto wystartuje w innych miejscowościach? Na razie mamy także nieoficjalne doniesienia z Jankowa Przygodzkiego dzięki serwisowi Stowarzyszenia "Rozwój i Edukacja":

http://www.stowarzyszenie.jankowprzygodzki.pl/news.php?readmore=401

Ile zarabia sołtys w Gminie Przygodzice?

Zgodnie z uchwałą rady Gminy Nr III/13/10 z 29 grudnia 2010 sołtys może liczyć na 15% maksymalnego limitu ustalonego zgodnie z art. 25 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. W gminach do 15 tys, mieszkańców ta maksymalna kwota to 1376 złotych. Sołtys zarobi więc około 206 złotych

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie