Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Jak to w latach 40-tych XX wieku szosę z Przygodzic do Dębnicy budowano ...[FOTO]

Natrafiliśmy na archiwalne zdjęcia z budowy utwardzanej drogi Przygodzice - Dębnica prawdopodbnie z II połowy  lat 40. XX wieku. Widać na nich nie tylko projektantów, ale i proces karczowania drogi leśnej oraz wizytację starosty. Zdjęcia pochodzą z albumu "Ostrów Wlkp. i powiat ostrowski w ilustracjach 1945 - 1948". 
W albumie znajdujemy trzy zdjęcia dokumentujące budowę drogi relacji Przygodzice - Dębnica. Miało to prawdopodobnie miejsce pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku. Na stronie OSP Dębnica znaleźliśmy wzmiankę o budowie drogi wiejskiej z 1949 roku. Leśny trakt musiał więc powstać kilka lat wcześniej. Na pierwszej fotografii archiwalnej znajdziemy m.in. inicjatorów budowy drogi. Po środku fotografii stoi Antoni Furmanowski - projektant szosy. 
źródło: Ostrów Wlkp. i powiat ostrowski w ilustracjach 1945 - 1948

Kolejna fotografia to już konkrety - pokazane na niej zostało karczowanie lasu przy pracach wstępnych. Na zdjęciu zobaczymy powalone drzewa, oraz piasek, który prawdopodobnie posłużył jako jeden z elementów podłoża nowej szosy. 

źródło: Ostrów Wlkp. i powiat ostrowski w ilustracjach 1945 - 1948

Na trzeciej fotografii pojawia się postać starosty powiatowego z tamtego czasu. Włodarz powiatu spogląda na prace przy budowie szosy. W kadrze jest jeszcze jakiś mężczyzna - prawdopodbnie jeden z pracowników na budowie lub okoliczny mieszkaniec. Starostą był wtedy prawdopodobnie Jerzy Chrzczonowicz (XI. 1947 - 1.VI. 1949). 

źródło: Ostrów Wlkp. i powiat ostrowski w ilustracjach 1945 - 1948


źródło: Ostrów Wlkp. i powiat ostrowski w ilustracjach 1945 - 1948
Wydawca: Komitet Redakcyjny Ostrów Wielkopolski
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim, Cymelia nr 39


Komentarze

  1. Droga wygląda jakby od zawsze tam była. Nigdy nie przypuszczałbym, że to tak stosunkowo niedawno było robione. Fajne foty. Materiał o wartości historycznej!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie