Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Gminne inwestycje pod lupą. Najwięcej zyskali....

Zadałem sobie trud i policzyłem (za namową naszego czytelnika Pana Kazimierza Kucharskiego) stosunek zainwestowanych w dane miejscowości pieniędzy, do liczby jej mieszkańców. Wysłałem do Rady Gminy Przygodzice oficjalnego maila z prośbą o udostępnienie danych, które obrazowałyby szczegółowe wydatki inwestycyjne w kadencji 2010-2014. Podliczyłem je i podzieliłem przez liczbę mieszkańców w danych miejscowościach. Według moich obliczeń najwięcej (stosunkowo) zyskali mieszkańcy Antonina. To zrozumiałe, bo przecież w "Lido" zainwestowano ostatnio sporo środków, a przecież Antonin do najbardziej zaludnionych nie należy. Sporo wybudowano też w Jankowie Przygodzkim, Topoli Wielkiej oraz Topoli Osiedle - liczbowo jednych z największych sołectw w gminie. Na szarym końcu są: Ludwików, Czarnylas wraz z Hetmanowem oraz Przygodzice - największa miejscowość. Obliczenia pokazują, że podział środków przez ostatnie lata dzielił gminę na .... lepszą i gorszą część. Oto szczegóły. 

Legenda

Na wstępie muszę zaznaczyć, że w tych obliczeniach nie ma wydatków na kanalizację. Uznałem, że to tak oczywista inwestycja, że nie powinienem jej brać pod uwagę.  W kilku przypadkach możecie zauważyć, że podaje dwa sołectwa - dlatego, żeby było łatwiej podliczyć. Teoretycznie są to duże miejscowości, przy których występują mniejsze, więc traktowałem je, jak jedną dużą. Wyjątkiem jest Ludwików, którego specjalnie oddzieliłem, by uzyskać czysty stosunek wydanych pieniędzy do liczby mieszkańców w Antoninie. Pod uwagę nie brałem też wspólnych inwestycji, opisanych w szczegółowym wykazie inwestycji. 

Jak słusznie zauważył pracownik Urzędu Gminy, który na moje oficjalne polecenie skompilował te dane, pod uwagę nie można brać roku 2010, bo aktualna rada zaczęła funkcjonować dopiero w grudniu. Wziąłem zatem pod uwagę lata 2011, 2012, 2013 i planowane inwestycje w 2014 roku. Liczba mieszkańców aktualna na 31.12.2013."Lido" góruje

Najwięcej w tej kadencji zyska Antonin. To stosunkowo mała wioska (495) mieszkańców, a zainwestowano tam (głównie w "Lido") niemal 4,5 miliona złotych. Według moich obliczeń na jednego mieszkańca wydano (wyda się) tam zatem nieco ponad 9 tysięcy złotych. Na sprawę trzeba jednak spojrzeć globalnie. Pieniądze zainwestowane w Antoninie są dla całej gminy i tej gminie przynoszą splendor. Pierwsze miejsce jest moim zdaniem zasłużone i w pełni uzasadnione. 

Zyskują więksi

Radni w minionej kadencji zainwestowali sporo także w Janków Przygodzki. Na jednego mieszkańca to według moich obliczeń aż 3250 złotych. W górze mojej tabeli znalazły się także Topola Wielka (2711 złotych na mieszkańca), Topola Osiedle (1857 złotych/mieszkańca) oraz Chynowa (1785 złotych). 

Przygodzice na dnie

5. co do wielkości skupisko w gminie - Czarnylas oraz Hetmanów znajduje się na końcu tej listy, nie licząc Ludwikowa. W ostatnich 4 latach (i do końca tego roku) zainwestuje się tam jedynie 835 złotych na każdego mieszkańca. Nie lepiej przedstawia się tutaj sytuacja z Przygodzicami. Zdecydowanie największa miejscowość w gminie (2599 mieszkańców), pomimo trzeciej co do wielkości zainwestowanej kwoty, w tym rankingu wypada blado.

Trzeba jednak dopowiedzieć jedną rzecz. Wiele zainwestowanych środków nie da się podzielić przez liczbę mieszkańców, bo przecież są to inwestycje dla wszystkich mieszkańców. Przykładami są drogi (ul. Ostrowska w Wysocku Małym, ul. Zębcowska w Jankowie) czy budynek sali gimnastycznej w Przygodzicach - obiektu, który ma służyć całej gminie. Zatem mówienie i traktowanie tych liczb, jako wymierne i jedyne warte zinterpretowania, jest nie do końca właściwe.

Gdyby ktoś chciał spojrzeć na szczegółowe obliczenia - proszę bardzo. Jednocześnie nadmieniam, że wyżej przedstawiony wykres może się zmienić. Nie jestem nieomylny, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, matematyki uczył mnie Pan Zygmunt Paszkowski :)

Dołożyłem wielu starań, by ten materiał był jak najrzetelniej zaprezentowany. Poprawki mile widziane. 


Udostępniam Wam też dane z poszczególnych lat do wglądu. 
Komentarze

 1. A Dębnica gdzie :o

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepraszam już widzę jest na obrazku a nie ogolnie w opisie :) brawa dla pana

  OdpowiedzUsuń
 3. Liczba mieszkańców Jankowa powinna być większa o jakieś 200, a Przygodzice mniejsza o jakieś 200, bo Pardalin ma centrum życia codziennego w Jankowie, chociaż jako miejscowość to Przygodzice! Ale faktycznie przeliczając to nic w rankingu nie zmieni...

  OdpowiedzUsuń
 4. Na ośrodek Lido moim zdaniem należy spojrzeć innym okiem to jest dla ogółu a nie dla mieszkańców tylko pośrednio.
  Antoni to dziura się zrobiła , narodziły się środki z funduszu ryby i trafnie się wykorzystuje by Antonin mógł odżyć

  OdpowiedzUsuń
 5. Przygodzice przynajmniej maja kanalizacje , ulice , chodniki dobre oświetlenie w nocy nie to co inni że trzeba się prosić o założenie lamp ulicznych dla bezpieczeństwa mieszkańców a zapomnijmy już o drogach asfaltowych gdzie jak popada więcej niż jeden dzień to trzeba wychodzić w kaloszach . Oczywiście jest racja , że powinniście mieć sale gimnastyczną to nie ma wątpliwości ale to nie jest tak że wszyscy maja wszystko oprócz Przygodzic .

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak się składa, że Przygodzice nie maja żadnego nocnego oświetlenia jak ktoś powyżej pisze także jak juz coś komentujecie to komentujcie fakty a nie z kosmosu wzięte informacje...

  OdpowiedzUsuń
 7. W Przygodzicach są drogi krajowe i powiatowe do których gmina nic niema ,drogi gminne to inna bajka.Kanalizacji też nie ma wszędzie ,czy był kiedyś ktoś na ul.Ceglanej w Przygodzicach,ja byłam w pewnej firmie przypadkiem (jest tam kilka firm) jak tam ludzie mieszkają tragedia !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Oczywiście, co też podkreśliłem - Lido jest wyjątkiem, którego rozbudowę (jako jego czynny użytkownik) popieram w 100%.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie powiedział bym że w Przygodzicach lampy uliczne gasną o 24:15 jak na innych wioskach

  OdpowiedzUsuń
 10. niestety też gasna lampy uliczne w Przygodzicach 15 min po północy (nie licząc drogi krajowej oczywiście)

  OdpowiedzUsuń
 11. Panie Tomku! a Pan jeszcze nie w Brukseli. Tu się pan marnuje i garbi niepotrzebnie.
  Tylko komu tam Pan będzie ... lizać?

  OdpowiedzUsuń
 12. Kocham Pana, Panie Tomku, nie uciekaj do Brukseli, bo będzie brakować mi Pana aksamitnego głosu

  OdpowiedzUsuń
 13. kocham Pana, Panie Tomku, nie uciekaj do Brukseli, bo będzie brakować mi Pana aksamitnego głosu

  OdpowiedzUsuń
 14. Do Czarodzieja:

  Tyle pochlebnych opinii dawno nie słyszałem :)
  Pragnę oznajmić, że do Brukseli wybieram się już w maju, mam zamiar kandydować w wyborach i je wygrać.
  A lizać będę pyszne belgijskie lody z czekoladą :) Wtedy się do Pana uśmiechnę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. W Ludwikowie sami KRÓLOWIE oni nic od WÓJTA nie dostaną bo za dużo mają do zrobienia DWIE drogi o długości 100 m i na plac zabaw dla dzieci potrzebują 1500 zł to śie nazywa INWESTYCJA Najlepiej to się mają kolarze od czterech lat brak szatni z potrzebami 15 letnie DZIEWCZYNY chodzą w pokrzywy lub do lasu tak wygląda klub który wychował wicemistrza EUROPY i MISTRZYNIĄ świata W przygodzicach jak w POLSCE brak warunków lepsze wyniki

  OdpowiedzUsuń
 16. W tej kadencji Radni i Wójt zPRZYGODZIC byli najbardziej aktywni ale dla Jankowa teraz się obudzili bo za chwilę wybory i ucieknie dieta to trzeba mieć refleks proponuję mieszkańcą Przygodzic znów na nich zagłosować MIESZKANIEC Przygodzic

  OdpowiedzUsuń
 17. W Ludwikowie funkcjonuje przecież doskonale wyposażone centrum rekracyjno-sportowe, z którego bez przeszkód może korzystać również klub "Szperek".
  http://www.przygodzice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=6&artykul=1795&akcja=artykul

  OdpowiedzUsuń
 18. Widzę że znależli się znawcy kolarstwa chciałem wyjaśnić że każdy zawodnik ma po trzy rowery plus zapasowe koła gdzie je schować nie idzie tego włożyć do torby Na wyścig trzeba wyjechać o godz 4 wnocy gdzie śię mają zawodnicy przespać kto ich będzie w nocy zbierał treningi też są w soboty i niedziele centrum sportowe zamknięte Za Kazmierczaka klub miał siedzibę w schronisku a za Rasiaka wypędzono ich ze schroniska i tak się teraz wałęsają znam dobrze sprawy tego klubu mogę opisać więcej ale czy to coś zmieni jeśli Rada i Wójt przez 3 lata nic dla tych dzieci nie zrobiła to iteraz nie zrobią

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie