Najnowszy post

Podstawówka w Przygodzicach z przypadkiem COVID-19

15 października dyrektor szkoły podstawowej w Przygodzicach otrzymała informację o tym, że jedna z pracownic została zarażona COVID-19. Momentalnie wdrożono procedurę izolacji dzieci oraz nauczycieli, którzy mieli styczność z chorą. Od dziś, tj. 16 października 5 klas (nie 6, jak informowałem wczoraj na facebooku) szkoły podstawowej zostanie na jakiś czas w domach. Będzie się uczyć zdalnie, co oczywiście nie jest kwarantanną w sensie prawnym, ale pewną formą izolacji. 
Uczniowie zostają zatem profilaktycznie w domu. Podobnie jest z nauczycielami, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażoną nauczycielką. Oni też będą pracować zdalnie. 
Najważniejsza kwestia: KWARANTANNA
Dziś lub jutro rodzice dzieci oraz nauczyciele, którzy mieli kontakt bezpośredni z zarażoną COVID-em nauczycielką powinni otrzymać od sanepidu informację o potrzebie izolacji na kwarantannie. To sanepid decyduje o tym.
Chaos informacyjny
Od wczoraj otrzymuję lawinę pytań i informacji, a w internecie rozgorzała dyskusja o spo…

Pelikan kędzierzawy na stawach przygodzickich!


To było wyjątkowe spotkanie. Jeden z jego uczestników od początku wiedział z kim ma do czynienia. Wiedział też, że podobnych udokumentowanych w Polsce spotkań było wcześniej niewiele. Drugi uczestnik spotkania wygrzewał się w zachodzącym słońcu brodząc w płytkim jeszcze stawie Dębnica Dolna, jednym z wielu akwenów kompleksu Stawy Przygodzickie. Oto historia spotkania Roberta Kaczmarka i pelikana kędzierzawego, który został dojrzany przez przyrodnika wczoraj. Dziś okazało się, że to dopiero siódme stwierdzenie tego gatunku w Polsce. Niewiele osób, w niewielu miejscach w Polsce miało okazję pelikana kędzierzawego oglądać. Z całej ornitologicznej Polski płyną właśnie gratulacje. Zobaczcie krótką relacje z tego wczorajszego spotkania wraz z wywiadami oraz fotografiami. Miłego oglądania. 

Pelikan kędzierzawy - 1 ad. (dorosły) obserwowany 06.04.2016 r. w godz. 18.20 do 19.40 na Stawach Przygodzickich. Ptak odpoczywał na stawie Dębnica Dolna, który jest jedynym ogólnodostępnym stawem w tym kompleksie. Na pozostałe stawy jest zakaz wstępu! To 7. stwierdzenie tego gatunku w Polsce.
Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny pelikanów (Pelecanidae). Występuje wyspowo, głównie w południowo-zachodniej Azji, poza tym w Europie: w deltach Wołgi i Dunaju. W starożytności gniazdował w Europie Zachodniej, a do połowy XIX wieku na Węgrzech. Zimuje w południowej Azji. Tylko wyjątkowo pojawia się w Polsce. To 7 stwierdzenie tego gatunku.

Robert Kaczmarek

Komentarze

  1. Piękna obserwacja i wielkie gratulacje :) Ale... pozwolę sobie na małe uzupełnienie. Pelikany kędzierzawe są spotykane także w Grecji, gdzie odbywają również lęgi (bardziej zach. Grecja) ale i zimują (gł. północna Grecja). Ostatni spis (2015 r) tego gatunku w Grecji wykazał 4 tys. osobników. Ptak z obserwacji w Polsce jest nie tylko osobnikiem dorosłym, ale i w pięknej szacie godowej. Tylko w szacie godowej, którą może przybrać już nawet w styczniu (!) ich dziób ma tak intensywne ubarwienie (po godach dziób blednie od pomarańczowego do jaśniejszego). Z kolei młode osobniki można łatwo rozpoznać po szaro-brązowym kolorze i o wiele jaśniejszym dziobie. Kilka foto by można to porównać jest tutaj: https://www.facebook.com/rkaczmarek3/posts/10205550468672951?comment_id=10205583015526602&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D&pnref=story

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie