Najnowszy post

Nowe zasady grupy "Przygodzicki bazarek" na Facebooku

Szanowni uczestnicy Grupy, sporo nas tutaj 💪🏻 ale z przykrością muszę przyznać, że zrobił się tutaj mały bałagan. To oczywiście moja wina, więc od nowego roku 2024 mam chęć stworzenia tutaj miejsca, gdzie klient indywidualny będzie mógł skutecznie sprzedać coś niepotrzebnego ze swojego domu, a przedsiębiorca będzie miał okazję sprzedać swój towar lub zareklamować swoją usługę.

Pelikan kędzierzawy na stawach przygodzickich!


To było wyjątkowe spotkanie. Jeden z jego uczestników od początku wiedział z kim ma do czynienia. Wiedział też, że podobnych udokumentowanych w Polsce spotkań było wcześniej niewiele. Drugi uczestnik spotkania wygrzewał się w zachodzącym słońcu brodząc w płytkim jeszcze stawie Dębnica Dolna, jednym z wielu akwenów kompleksu Stawy Przygodzickie. Oto historia spotkania Roberta Kaczmarka i pelikana kędzierzawego, który został dojrzany przez przyrodnika wczoraj. Dziś okazało się, że to dopiero siódme stwierdzenie tego gatunku w Polsce. Niewiele osób, w niewielu miejscach w Polsce miało okazję pelikana kędzierzawego oglądać. Z całej ornitologicznej Polski płyną właśnie gratulacje. Zobaczcie krótką relacje z tego wczorajszego spotkania wraz z wywiadami oraz fotografiami. Miłego oglądania. 

Pelikan kędzierzawy - 1 ad. (dorosły) obserwowany 06.04.2016 r. w godz. 18.20 do 19.40 na Stawach Przygodzickich. Ptak odpoczywał na stawie Dębnica Dolna, który jest jedynym ogólnodostępnym stawem w tym kompleksie. Na pozostałe stawy jest zakaz wstępu! To 7. stwierdzenie tego gatunku w Polsce.
Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny pelikanów (Pelecanidae). Występuje wyspowo, głównie w południowo-zachodniej Azji, poza tym w Europie: w deltach Wołgi i Dunaju. W starożytności gniazdował w Europie Zachodniej, a do połowy XIX wieku na Węgrzech. Zimuje w południowej Azji. Tylko wyjątkowo pojawia się w Polsce. To 7 stwierdzenie tego gatunku.

Robert Kaczmarek

Komentarze

  1. Piękna obserwacja i wielkie gratulacje :) Ale... pozwolę sobie na małe uzupełnienie. Pelikany kędzierzawe są spotykane także w Grecji, gdzie odbywają również lęgi (bardziej zach. Grecja) ale i zimują (gł. północna Grecja). Ostatni spis (2015 r) tego gatunku w Grecji wykazał 4 tys. osobników. Ptak z obserwacji w Polsce jest nie tylko osobnikiem dorosłym, ale i w pięknej szacie godowej. Tylko w szacie godowej, którą może przybrać już nawet w styczniu (!) ich dziób ma tak intensywne ubarwienie (po godach dziób blednie od pomarańczowego do jaśniejszego). Z kolei młode osobniki można łatwo rozpoznać po szaro-brązowym kolorze i o wiele jaśniejszym dziobie. Kilka foto by można to porównać jest tutaj: https://www.facebook.com/rkaczmarek3/posts/10205550468672951?comment_id=10205583015526602&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D&pnref=story

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie