Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Dodatkowy pojemnik na bioodpady od 1 grudnia

Ważna wiadomość dla każdego właściciela posesji w gminie Przygodzice. Od pierwszego grudnia wchodzą w życie nowe zasady gospodarowania nieczystościami i od tego momentu musimy zaopatrzyć się w brązowy kosz lub pojemnik (worek) na bioodpady. Znajdą się w nim m.in. trawa, liście, ale także obierki od warzyw i owoców, fusy po kawie czy torebki po herbacie. Gmina sugeruje zakup pojemnika, który pomieści znacznie więcej odpadów niż worek. Podobnych zasad segregacji będą wkrótce musieli przestrzegać wszyscy właściciele posesji w całej Polsce. Gmina Przygodzice jako jedna z pierwszych w regionie wprowadza nowe przepisy, choć inne samorządy też się powoli do tego przymierzają. Pojemnik na śmieci to wydatek rzędu 100-250 złotych. W materiale powiemy gdzie się w taki zaopatrzyć. 

Do pojemnika, worka na odpady ulegające biodegradacji będziemy wrzucać: 

OGRÓD

- trawę, 
- liście, 
- rozdrobnione gałęzie, 
- pozostałości roślinne, 
- kwiaty, 
- resztki kwiatów ciętych i doniczkowych,

DOM

- resztki żywności (bez mięsa), 
- obierki z owoców i warzyw, 
- przeterminowane owoce lub warzywa, 
- skorupki jaj, 
- fusy po kawie i herbacie. 

Odpadów BIO nie wyrzucamy do pojemników w kolorze zielonym i czarnym. Odpady BIO będą odbierane raz w miesiącu, a w okresie od 1 kwietnia do 31 października 2018 r., co dwa tygodnie w jednym terminie wraz z odpadami zmieszanymi.

Tak, jak dotąd, naklejki na worki segregowane, ulotki informacyjne oraz harmonogramy z nowymi terminami wywozów zostaną dostarczone do wszystkich nieruchomości w gminie Przygodzice przez firmę MZO.

Ewentualne uwagi i problemy z odbiorem odpadów lub brakiem naklejek czy harmonogramów, można zgłaszać bezpośrednio do firmy MZO, pod nr tel. 62 735-35-63.

Pojemniki można kupić na ogłoszeniach lokalnych OLX, a także w punktach: 


"OLMET" Centrum Narzędziowo-Budowlane 
Elektronarzędzia, Ostrów Wielkopolski, Polska
AdresKaliska 47, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Godziny otwarcia
Wkrótce zamknięcie · 08:00–14:00
OBI 
Sklep dla majsterkowiczów, Ostrów Wielkopolski, Polska
AdresKaliska 120, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Godziny otwarcia
Dzisiaj otwarte · 08:00–21:00

Bricomarché 
Supermarket przemysłowy
Adresgenerała Józefa Bema 168, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Godziny otwarcia
Dzisiaj otwarte · 08:00–20:00
źródło: www.przygodzice.pl/własne

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie