Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Powstał wyjątkowy film o Gminie Przygodzice

Na kanale YouTube Gminy Przygodzice pojawił się film informacyjno-promocyjny, który powstał w ramach projektu pn. "Edukacja Ekologiczna w Centrum Kreatywności w Ludwikowie", który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

To przegląd najciekawszych walorów turystycznych oraz krajoznawczych naszej gminy, ale nie tylko. Mowa w nim o tradycji i kulturze gminy Przygodzice. O wydarzeniach, o zespołach ludowych i śpiewaczych. Jest mowa też o Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy, a wszystko to okraszone jest pięknymi zdjęciami z lotu ptaka oraz z ziemi.

Jednym z unikatowych elementów Gminy Przygodzice są stawy hodowlane, gdzie od wieków kultywuje się tradycję hodowli oraz chowu karpia. Wabikiem turystycznym są natomiast bociany białe, które skupiają swoją uwagę widzów z całego świata dzięki projektowi „Blisko bocianów”. Bliskość przyrody, rozbudowana infrastruktura turystyczna, wyznaczone ścieżki rowerowe i piesze, a także dobra lokalizacja sprawiają, że nasza gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie.

Wisienką na turystycznym torcie jest z pewnością Antonin - jedna z dwóch w Wielkopolsce i jedna z 23 najciekawszych wsi w Polsce. Od września 2021 roku oficjalnie ta miejscowość w naszej gminie została wpisana na listę, która świadczy o tym, że Antonin ma potencjał turystyczny, wyróżnia się na tle innych wiosek i ma bogate dziedzictwo kulturowe. Pisałem o tym tutaj: https://cutt.ly/0Ie7iMh

Dwukrotnie bywał tam Fryderyk Chopin, a jeden z tych pobytów stał się kanwą książki „Tydzień w Antoninie” Gustawa Bojanowskiego. Jednym z najważniejszych zabytków Południowej Wielkopolski jest z pewnością Pałacyk Książąt Radziwiłłów w Antoninie, gdzie kompozytora gościł książę Antoni wraz z żoną Luizą.

Ośrodek Wypoczynkowy „Lido” w Antoninie od kilku lat jest przedmiotem wielu prac remontowych, a oblicze tego miejsca zmieniło się nie do poznania. Powstał tam m.in. amfiteatr oraz galeria sztuki. Wyremontowano trakt prowadzący do domków, wyczyszczono dno kąpieliska, a także postawiono nowy budynek dla ratowników, plac zabaw i inną infrastrukturę turystyczno-sportową.

Antonin to także miejsce, w którym zlokalizowana jest perełka przyrodnicza Południa Wielkopolski, czyli rezerwat przyrody „Wydymacz” ze stawem o tej samej nazwie oraz kilkusetletnimi dębami, które pamiętają jeszcze bujne lata radziwiłłowskie.

Ale film, z racji tego, że powstał w ramach projekt dotyczącego edukacji ekologicznej w centrum kreatywności w Ludwikowie, opowiada także o nauce w tym miejscu. Wyposażono tam dwie pracownie do nauk przyrodniczych. W centrum eksploruje się wodę, powietrze i glebę, czyli te elementy świata nieżywionego, które są budulcem naszego środowiska. Projekt, który jest realizowany w Ludwikowie zwraca uwagę na przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz na odnawialne źródła energii. Pracownie wewnątrz Centrum Kreatywności w Ludwikowie to jednak nie wszystko. Na zewnątrz także zamontowano infrastrukturę niezbędną do edukacji pod chmurką.

Projekt został dofinansowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Film jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych (niedosłyszących).Produkcja: Nature Media Łukasz Kiełtyka (www.naturemedia.pl)

Zdjęcia: Łukasz Kiełtyka, Kinga Szewczyk-Kiełtyka, Robert Kaczmarek

Montaż: Łukasz Kiełtyka

Lektor: Kinga Szewczyk-Kiełtyka

Tłumaczenie na język migowy: Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki

Tekst i konsultacje naukowe: Robert Kaczmarek

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie