Najnowszy post

Nowe zasady grupy "Przygodzicki bazarek" na Facebooku

Szanowni uczestnicy Grupy, sporo nas tutaj 💪🏻 ale z przykrością muszę przyznać, że zrobił się tutaj mały bałagan. To oczywiście moja wina, więc od nowego roku 2024 mam chęć stworzenia tutaj miejsca, gdzie klient indywidualny będzie mógł skutecznie sprzedać coś niepotrzebnego ze swojego domu, a przedsiębiorca będzie miał okazję sprzedać swój towar lub zareklamować swoją usługę.

Powstał wyjątkowy film o Gminie Przygodzice

Na kanale YouTube Gminy Przygodzice pojawił się film informacyjno-promocyjny, który powstał w ramach projektu pn. "Edukacja Ekologiczna w Centrum Kreatywności w Ludwikowie", który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

To przegląd najciekawszych walorów turystycznych oraz krajoznawczych naszej gminy, ale nie tylko. Mowa w nim o tradycji i kulturze gminy Przygodzice. O wydarzeniach, o zespołach ludowych i śpiewaczych. Jest mowa też o Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy, a wszystko to okraszone jest pięknymi zdjęciami z lotu ptaka oraz z ziemi.

Jednym z unikatowych elementów Gminy Przygodzice są stawy hodowlane, gdzie od wieków kultywuje się tradycję hodowli oraz chowu karpia. Wabikiem turystycznym są natomiast bociany białe, które skupiają swoją uwagę widzów z całego świata dzięki projektowi „Blisko bocianów”. Bliskość przyrody, rozbudowana infrastruktura turystyczna, wyznaczone ścieżki rowerowe i piesze, a także dobra lokalizacja sprawiają, że nasza gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie.

Wisienką na turystycznym torcie jest z pewnością Antonin - jedna z dwóch w Wielkopolsce i jedna z 23 najciekawszych wsi w Polsce. Od września 2021 roku oficjalnie ta miejscowość w naszej gminie została wpisana na listę, która świadczy o tym, że Antonin ma potencjał turystyczny, wyróżnia się na tle innych wiosek i ma bogate dziedzictwo kulturowe. Pisałem o tym tutaj: https://cutt.ly/0Ie7iMh

Dwukrotnie bywał tam Fryderyk Chopin, a jeden z tych pobytów stał się kanwą książki „Tydzień w Antoninie” Gustawa Bojanowskiego. Jednym z najważniejszych zabytków Południowej Wielkopolski jest z pewnością Pałacyk Książąt Radziwiłłów w Antoninie, gdzie kompozytora gościł książę Antoni wraz z żoną Luizą.

Ośrodek Wypoczynkowy „Lido” w Antoninie od kilku lat jest przedmiotem wielu prac remontowych, a oblicze tego miejsca zmieniło się nie do poznania. Powstał tam m.in. amfiteatr oraz galeria sztuki. Wyremontowano trakt prowadzący do domków, wyczyszczono dno kąpieliska, a także postawiono nowy budynek dla ratowników, plac zabaw i inną infrastrukturę turystyczno-sportową.

Antonin to także miejsce, w którym zlokalizowana jest perełka przyrodnicza Południa Wielkopolski, czyli rezerwat przyrody „Wydymacz” ze stawem o tej samej nazwie oraz kilkusetletnimi dębami, które pamiętają jeszcze bujne lata radziwiłłowskie.

Ale film, z racji tego, że powstał w ramach projekt dotyczącego edukacji ekologicznej w centrum kreatywności w Ludwikowie, opowiada także o nauce w tym miejscu. Wyposażono tam dwie pracownie do nauk przyrodniczych. W centrum eksploruje się wodę, powietrze i glebę, czyli te elementy świata nieżywionego, które są budulcem naszego środowiska. Projekt, który jest realizowany w Ludwikowie zwraca uwagę na przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz na odnawialne źródła energii. Pracownie wewnątrz Centrum Kreatywności w Ludwikowie to jednak nie wszystko. Na zewnątrz także zamontowano infrastrukturę niezbędną do edukacji pod chmurką.

Projekt został dofinansowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Film jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych (niedosłyszących).Produkcja: Nature Media Łukasz Kiełtyka (www.naturemedia.pl)

Zdjęcia: Łukasz Kiełtyka, Kinga Szewczyk-Kiełtyka, Robert Kaczmarek

Montaż: Łukasz Kiełtyka

Lektor: Kinga Szewczyk-Kiełtyka

Tłumaczenie na język migowy: Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki

Tekst i konsultacje naukowe: Robert Kaczmarek

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie