Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Rada Gminy Przygodzice na kadencję 2024-2029

Tygodnie politycznych spekulacji, oczekiwania na rozstrzygnięcia już na szczęście za nami. Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Przygodzice poznaliśmy nazwiska osób, które będą w tym organie samorządowym piastować określone funkcje: przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz przewodniczących komisji stałych. Niespodzianek nie było. 

fot. www.przygodzice.plNowe Otwarcie w Przygodzicach: Sołtys na czele Rady Gminy

We wtorkowe popołudnie, podczas inauguracyjnej sesji Rady Gminy Przygodzice, zgromadzeni w sali Gminnego Ośrodka Kultury byli świadkami ważnego momentu dla lokalnej wspólnoty. Robert Wnuk, dotychczasowy sołtys Przygodzic, został wybrany na przewodniczącego Rady Gminy. Wnuk, 30-letni inżynier geologii i górnictwa, jest postacią znaną i szanowaną w społeczności, pełniąc funkcję sołtysa od 2019 roku. Sesję nowej rady otworzył oficjalnie radny senior Andrzej Dobras. 

Skład nowego zarządu

Wnukowi w pracy w Radzie będą towarzyszyć jego zastępcy: Joanna Jabłecka z Wysocka Małego oraz Maksymilian Kaźmierczak z Antonina, również sołtys swojej miejscowości. Trójka ta reprezentuje różnorodność i bogactwo doświadczeń lokalnych liderów, co może zapowiadać ciekawy rozwój wydarzeń na arenie samorządowej. Przypomnijmy skład nowej rady: 

KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice - 9 mandatów
KWW Krzysztofa Rasiaka - 6 mandatów
 • Maksymilian Kaźmierczak - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice (wiceprzewodniczący rady)
 • Szymoniak Iwona - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice
 • Witoń Marian - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice
 • Serafin Piotr - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice
 • Dobras Andrzej - KWW Krzysztofa Rasiaka
 • Perz Narcyz - KWW Krzysztofa Rasiaka
 • Kużaj Agnieszka - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice
 • Jabłecka Joanna - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice (wiceprzewodnicząca rady)
 • Borecki Marcin - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice
 • Witek Wiesław - KWW Krzysztofa Rasiaka
 • Krakowska Elżbieta - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice
 • Harych Mariusz - KWW Krzysztofa Rasiaka 
 • Wnuk Robert - KWW Aktywni dla Gminy Przygodzice (przewodniczący rady)
 • Marek Alina - KWW Krzysztofa Rasiaka
 • Szmaj Dorota - KWW Krzysztofa Rasiaka
Szefowie poszczególnych komisji: 
 • Komisji Budżetu, Planowania i Rozwoju Gospodarczego  Marcin Borecki 
 • Komisji Rewizyjnej Agnieszka Kużaj
 • Komisji Rolnictwa, Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Elżbieta Krakowska
 • Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rekreacji Iwona Szymoniak
 • Komisji Praworządności, Spraw Obywatelskich i Porządku Publicznego Piotr Serafin
Wizja i deklaracje

W swoim pierwszym przemówieniu jako przewodniczący, Wnuk podkreślił, że choć kampania wyborcza dzieliła kandydatów na różne frakcje, ostatecznym celem jest teraz współpraca na rzecz dobra gminy. "Staliśmy się jedną samorządową drużyną," zaznaczył, wskazując na nowe, zjednoczone podejście do zarządzania lokalnymi sprawami. Choćby po głosowaniach (powtarzające się wyniki 9 do 6) widzimy jednak, że podczas głosowania będzie tutaj obowiązywała dyscyplina klubowa. Te różnice mogą być widocznie w trakcie kadencji. 


Przysięga i obietnice wójta

Krzysztof Rasiak, wybrany na czwartą kadencję wójta gminy Przygodzice, również złożył ślubowanie i zapowiedział kontynuację polityki zrównoważonego rozwoju. Jego obecność i doświadczenie mogą być kluczowe w kształtowaniu przyszłych strategii dla gminy. Pamiętajmy też o tym, że zrównoważony rozwój to wcale nie jest dawanie większej szansy mniejszym. W teorii zrównoważonego rozwoju duży i tak dostaje dużo, ale dba się o to, aby mały się szybciej rozwijał i na miarę swoich możliwości równał do ogółu. Ideę zrównoważonego rozwoju trafnie oddaje zdanie z Raportu Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 r. Nasza wspólna przyszłość „zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”. 

Pierwsze decyzje

Podczas sesji, oprócz wyboru przewodniczącego i jego zastępców, podjęto również decyzje dotyczące szefów poszczególnych komisji oraz wynagrodzenia wójta, które dodajmy zostaje na najwyższym z możliwych poziomów. Każde z tych działań stanowi fundament dla efektywnej i zorganizowanej pracy rady w nadchodzącej kadencji. Pojawiły się też spekulacje, że większość radnych Roberta Kaczmarka (kontrkandydat Rasiaka w wyborach samorządowych 2024) może próbować obniżyć pensję wójtowi Rasiakowi, ale do tego nie doszło. 

Debata radnych

Wśród radnych zadebiutowało dziesięcioro nowych osób, w tym Joanna Jabłecka, która podkreśla swoje zaangażowanie społeczne. Jej dotychczasowa działalność lokalna i entuzjazm mogą znacząco przyczynić się do rozwoju gminy - takie są moje prognozy. Zupełnie nowe osoby, które wchodzą w życie samorządowe z przytupem zawsze wnoszą coś nowego. 

Podsumowanie

Inauguracyjna sesja Rady Gminy Przygodzice z pewnością zapada w pamięć jako początek nowego rozdziału w lokalnej polityce. Z jednością i wspólnymi celami, nowo wybrani liderzy mają szansę wprowadzić świeże pomysły i energię w życie społeczności Przygodzic, co sprawia, że mieszkańcy mogą spoglądać w przyszłość z optymizmem. To odświeżona rada, której członkami są społecznicy doskonale znający specyfikę pracy w samorządzie. Ta praca zdecydowanie często wykracza poza sztywne godziny i jest wymagająca, ale na pewno satysfakcjonująca. Ciekaw jestem jak tę kadencję podsumuje zaprzysiężona dziś rada. Będę się temu przyglądać. 

Na miejscu był dziś Marcin Biegański z kanału "63-421". Oto relacja z całej sesji. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie