Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

"Glinianka"

Popularna w Przygodzicach "Glinianka" to dół powstały po wydobyciu gliny z pobliskiej cegielni. Zalany został po tym, jak pracownicy cegielni trafili na żyłę wodną. Z przekazów niektórych ludzi wynika, że woda wybijała tak mocno, iż nie było już możliwości wyciągnąć części sprzętu do wydobywania gliny. Mówi się, że na dnie leży wagonik do wywożenia tego surowca.


Ten akwen wodny jest bardzo głęboki. W niektórych miejscach dno sięga nawet do 10 metrów poniżej tafli wody. Są i tacy, którzy w to nie wierzą. Niedowiarkowie mówią o kilku metrach głebokości. "Glinianka" słynna jest ze swojej zdradliwej natury, powstają tam wiry wodne, które mogą wciągnąć. Nigdy jednak tego nie potwierdzono.
Niegdyś służyła jako akwen wypoczynkowy - jej czysta i ciepła woda kusiły przez miesiące wakacyjne. Przez cały czas obiekt należy do Polskiego Związku Wędkarskiego i jest wpisana jako akwen przeznaczony do łowienia ryb.
Dziś zabiega się o to, aby ten akwen w przyszłości stał się miejsce spotkań całej gminy. Jak na razie z marnym skutkiem. Powstało nawet specjalne Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Przygodzic, które realizuje zgodnie z planem projekt „Mała glinianka a wielka sprawa”.

"Otrzymało ono środki z Fundacji Wspomagania Wsi oraz Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych BISE. W ostatnim okresie wycięto dzikie krzewy i chwasty, dosadzone rodzime gatunki drzew, oznakowano teren przyszłego Parku Rekreacyjno-Sportowego poprzez zainstalowanie tablic informacyjnych, posprzątano cały teren, zainstalowano kosze na odpady, utwardzono drogę wewnętrzną i wykonano miejsca parkingowe dla samochodów i innych pojazdów. Przygotowywane są aktualnie ławki i stanowiska wędkarskie. „Mała glinianka” jest odwiedzana przez wędkarzy i cieszy się dużym ich zainteresowaniem"
( źródło: http://przygodzice.za.pl/w0802/prace.htm#100)

Co z tego wyniknie? Zobaczymy. Jak na razie dzieje się tam od czasu do czasu coś ciekawego. Ostatnio na przykład zawody wędkarskie. Więcej na ten temat znajdziecie na:

www.przygodzice.pl - zawody wędkarskie


Oto galeria:


Ciekawe miejsce, można tam odpocząć.

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie