Najnowszy post

Podstawówka w Przygodzicach z przypadkiem COVID-19

15 października dyrektor szkoły podstawowej w Przygodzicach otrzymała informację o tym, że jedna z pracownic została zarażona COVID-19. Momentalnie wdrożono procedurę izolacji dzieci oraz nauczycieli, którzy mieli styczność z chorą. Od dziś, tj. 16 października 5 klas (nie 6, jak informowałem wczoraj na facebooku) szkoły podstawowej zostanie na jakiś czas w domach. Będzie się uczyć zdalnie, co oczywiście nie jest kwarantanną w sensie prawnym, ale pewną formą izolacji. 
Uczniowie zostają zatem profilaktycznie w domu. Podobnie jest z nauczycielami, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażoną nauczycielką. Oni też będą pracować zdalnie. 
Najważniejsza kwestia: KWARANTANNA
Dziś lub jutro rodzice dzieci oraz nauczyciele, którzy mieli kontakt bezpośredni z zarażoną COVID-em nauczycielką powinni otrzymać od sanepidu informację o potrzebie izolacji na kwarantannie. To sanepid decyduje o tym.
Chaos informacyjny
Od wczoraj otrzymuję lawinę pytań i informacji, a w internecie rozgorzała dyskusja o spo…

Wszystko o ..... Przygodzicach.

Przygodzice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice. Baza wypadowa na Stawy Przygodzickie - część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy.

Położenie

Położone nad rzeką Barycz przy ujściu do niej cieku Roguszna, przy południowej granicy Ostrowa Wielkopolskiego (dojazd autobusami komunikacji miejskiej), przy drogach krajowych nr 11 Poznań-Bytom i nr 25 Bydgoszcz-Oleśnica oraz przy linii kolejowej Poznań-Katowice.

Historia

Wzmiankowane w 1403 roku. Właściciel Przygodzic - podkomorzy kaliski Rafał z Gołuchowa - uzyskał przywilej lokacji na terenie wsi miasta Światłowa, nie został on jednak wykorzystany. Od XIX wieku klucz dużego majątku ziemskiego, przekształconego przez Radziwiłłów w ordynację, od 1840 roku o statusie Hrabstwa Przygodzickiego. Wcześniej we wsi rezydowali właściciele okolicznych dóbr, m.in. Ostrowa.


Właścicielami dóbr przygodzickich byli między innymi:O odkryciach w Przygodzicach pisał w Grobie wojownika rzymskiego z Przygodzic Józef Kostrzewski, twórca polskiej szkoły archeologicznej. Z Przygodzicami związany był także pierwszy poległy powstaniec wielkopolski Jan Mertka, uhonorowany tutaj tablicą pamiątkową na murach dawnej Szkoły Powszechnej, do której uczęszczał, a w 1895 roku urodził się tu błogosławiony kościoła katolickiego Aleksy Sobaszek.


Miejscowość przynależała administracyjnie przed rokiem 1887 do powiatu odolanowskiego, w latach 1975-1998 do województwa kaliskiego, a w latach 1887-1975 i od 1999 do powiatu ostrowskiego. Wieś liczyła według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego w końcu XIX wieku 46 domów i 444 mieszkańców , a majątek 19 domów i 263 mieszkańców.

Zabytki

  • Dom Ludowy im. marsz. Józefa Piłsudskiego, z lat 1935-1936, z cechami tzw. stylu dworkowego i kolumnami wielkiego porządku, obecnie siedziba Urzędu Gminy,
  • dwór, prawdopodobnie z XVIII wieku,
  • kościół Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy, z lat 1925-1930, neobarokowy, jednonawowy, z barokizującym wystrojem wnętrza.

Przyroda

Edukacja

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny, ośrodek studiów zaocznych,Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego - kierunki kształcenia: liceum ogólnokształcące (profil sportowo-obronny, profil geograficzno-turystyczny), technikum agrobiznes i rynek rolny, studium policealne (technik obsługi turystycznej , technik administracji.

Części miejscowości

  • Przygodzice,
  • Nowe Osiedle,
  • Strugi,
  • Tarchalskie.


źródło: wikipedia.pl

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie