Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Wszystko o ..... Przygodzicach.

Przygodzice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice. Baza wypadowa na Stawy Przygodzickie - część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy.

Położenie

Położone nad rzeką Barycz przy ujściu do niej cieku Roguszna, przy południowej granicy Ostrowa Wielkopolskiego (dojazd autobusami komunikacji miejskiej), przy drogach krajowych nr 11 Poznań-Bytom i nr 25 Bydgoszcz-Oleśnica oraz przy linii kolejowej Poznań-Katowice.

Historia

Wzmiankowane w 1403 roku. Właściciel Przygodzic - podkomorzy kaliski Rafał z Gołuchowa - uzyskał przywilej lokacji na terenie wsi miasta Światłowa, nie został on jednak wykorzystany. Od XIX wieku klucz dużego majątku ziemskiego, przekształconego przez Radziwiłłów w ordynację, od 1840 roku o statusie Hrabstwa Przygodzickiego. Wcześniej we wsi rezydowali właściciele okolicznych dóbr, m.in. Ostrowa.


Właścicielami dóbr przygodzickich byli między innymi:O odkryciach w Przygodzicach pisał w Grobie wojownika rzymskiego z Przygodzic Józef Kostrzewski, twórca polskiej szkoły archeologicznej. Z Przygodzicami związany był także pierwszy poległy powstaniec wielkopolski Jan Mertka, uhonorowany tutaj tablicą pamiątkową na murach dawnej Szkoły Powszechnej, do której uczęszczał, a w 1895 roku urodził się tu błogosławiony kościoła katolickiego Aleksy Sobaszek.


Miejscowość przynależała administracyjnie przed rokiem 1887 do powiatu odolanowskiego, w latach 1975-1998 do województwa kaliskiego, a w latach 1887-1975 i od 1999 do powiatu ostrowskiego. Wieś liczyła według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego w końcu XIX wieku 46 domów i 444 mieszkańców , a majątek 19 domów i 263 mieszkańców.

Zabytki

  • Dom Ludowy im. marsz. Józefa Piłsudskiego, z lat 1935-1936, z cechami tzw. stylu dworkowego i kolumnami wielkiego porządku, obecnie siedziba Urzędu Gminy,
  • dwór, prawdopodobnie z XVIII wieku,
  • kościół Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy, z lat 1925-1930, neobarokowy, jednonawowy, z barokizującym wystrojem wnętrza.

Przyroda

Edukacja

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny, ośrodek studiów zaocznych,Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego - kierunki kształcenia: liceum ogólnokształcące (profil sportowo-obronny, profil geograficzno-turystyczny), technikum agrobiznes i rynek rolny, studium policealne (technik obsługi turystycznej , technik administracji.

Części miejscowości

  • Przygodzice,
  • Nowe Osiedle,
  • Strugi,
  • Tarchalskie.


źródło: wikipedia.pl

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie