Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

5 regionów Europy w Przygodzicach (2009)

5 regionów Europy - pod takim hasłem w dniach 3-5 lipca 2009 roku odbywał się w Gminie Przygodzice cykl imprez. Uczestniczyły w nich reprezentacje z partnerskich gmin i miast Unii Europejskiej oraz przedstawiciele dwóch regionów z Ukrainy. Spotkanie miało szczególny charakter, bo nigdy wcześniej w Polsce nie było imprezy na taką skalę. Program „5 Regionów Europy” w Gminie Przygodzice podzielony był na trzy główne części.Dzień I


Piątek 3 lipca był pierwszym dniem pobytu zagranicznych gości w Gminie Przygodzice. Delegacje z partnerskiej Gminy Luitre we Francji, miasta Kiwerce na ukraińskim wołyniu oraz Schönwölkau w niemieckiej saksonii uczestniczyły we wspólnej dyskusji na temat nowożytnej historii Europy. Sympozjum zatytułowano „Wspólna historia – upadek muru breńskiego”.


Wymiana doświadczeń oraz konfrontacja wspólnego poglądu na historię była dla przybyłych delegacji niezwykle wartościowym doświadczeniem. Można było bowiem skonfrontować różne punkty widzenia na tę samą kwestię.

- Jesteśmy częścią jednej wielkiej rodziny, która chcąc nie chcąc została podzielona na dwie części - murem zwanym potocznie berlińskim. Niegdyś nasze spojrzenie było spojrzeniem, które wskazywało na wielkość zadań do wykonania. Dzisiaj jest to podziwem dla juz wykonanych czynności, dla tak istotnych zmian, które się w tamtym czasie się dokonały - mówi meir Luitre, Michael Balleau.


- Bardzo chętnie zestawiłem te dwie historie. Dzisiaj w swoim krótkim wystąpieniu, też przedstawiłem punkt widzenia Niemców na tamte wydarzenia. Co na początku działo się z Solidarnością, a później co stało się z murem berlińskim. Widzę wiele wspólnych cech, które łączą nas Niemców i Was Polaków - Volker Tiefensee, wójt Schönwölkau.

-
U nas także wtedy były represje i dyktatura, zaraz po upadku muru berlińskiego czuć było większą swobodę. Bardzo sie cieszymy, że dzięki temu wydarzeniu Ukraina mogła stać sie samodzielna, niezależna, Patrzymy na ten kawałek historii z wielkim uznaniem - mówił Jurij Chomik, zastępca wójta Kiwerce.

W trakcie spotkania na scenie przygodzickiego Gminnego Ośrodka Kultury wystąpiła młodzież z okolicznych szkół. Inscenizacja młodych aktorów prezentowała wydarzenia związane z upadkiem komunizmu. Gra młodych aktorów wzruszyła niejednego uczestnika. Na wspólnej dyskusji piątkowy dzień się nie zakończył. Przy wtórze francuskich popularnych melodii śpiewali wszyscy bez względu na narodowość. Zabawa była przednia. Bariera językowa praktycznie była niezauważalna.

zobacz wideo:Dzień II


W sobotę punktualnie o godzinie 9:00 spod Domu Ludowego w Przygodzicach ruszyło kilka autokarów z poszczególnymi delegacjami. Wszystkich uczestników projektu “5 regionów Europy” podzielono na dwie grupy. Każda z nich miała za zadanie odwiedzić inną miejscowość w gminie Przygodzice i zaprezentować tam dorobek kulturalny swojego regionu. Harmonogram dnia był niezwykle napięty. Pierwszy przystanek - Przygodziczki. Kilka minut przygotowań i delegacje były gotowe do prezentowania swojego kulturowego dorobku. Jako pierwsi kulturę swojego regionu zaprezentowała orkiestra dęta z niemieckiego Szelwenkau. Drudzy na scenie w Przygodziczkach pojawili się gospodarze projektu - tancerze z przygodzickiego zespołu pieśni i tańca. Zaraz po nich dorobek kulturalny ukraińskiego obwodu wołyńskiego przedstawiła młodzież i dzieci z partnerskiego miasta Kiwerce. Występy młodych Ukraińców za każdym razem wzbudzały niemały zachwyt publiczności.


Podczas prezentacji dorobku kulturowego poszczególnych państw nie brakowało też nauki obcych języków. Wspólne słowiańskie korzenie języka ukraińskiego i polskie były widoczne praktycznie na każdej płaszczyźnie. Najwięcej skorzystali najbardziej ciekawi – czyli najmłodsi.


Po prezentacji kulturowego dorobku poszczególnych państw część z zaproszonych gości z Niemiec, Francji i Ukrainy wsiadła na bryczki i konnymi powozami majestatycznie przejechali do kolejnej miejscowości Gminy Przygodzice.

W tym samym czasie druga grupa pokazywała swój dorobek kulturalnym w Dębnicy. Przygrywała orkiestra dęta z Ołoboku. Po występach wszyscy wsiedli do wozów strażackich i uroczyście przejechali ulicami Dębnicy. Następny przystanek korowodu to Topola Wielka. Tym razem młodzi tancerze oraz muzycy po występach zamiast bryczkami i strażackim wozem przejechali przez Topolę platformą.

Druga grupa była już w Wysocku. Goście z zagranicy propagowali tam zdrowy tryb życia wędrując pieszo. Pochód delegacji wzbudził niemałe zainteresowanie okolicznych mieszkańców, którzy chętnie przyłączyli się do pieszej wycieczki. Wysocko było ostatnim punktem przedpołudniowej wycieczki. W sumie dwie grupy wspólnie odwiedziły aż 6 miejscowości.


Późnym popołudniem przy gminnym ośrodku kultury w Przygodzicach spotkały się wszystkie delegacje bez podziału na grupy. Na imprezę dotarli także strażacy z Zawiedniewka na Ukrainie, Niemieckiego Volver oraz grupa węgierska z Szentendre. Tę część sobotniego popołudnia rozpoczęło uroczyste wręczenie prezentów wójtowi Gminy Przygodzice. Nie brakowało słów uznania oraz wzajemnych zapewnień o dalszej współpracy.Na cześć porozumienia wszystkich krajów, które uczestniczyły w projekcie “5 regionów Europy” reprezentanci delegacji posadzili symboliczny dąb. Drzewo, które ma za zadanie umocnić współpracę między partnerami z różnych stron Europy.

- Uważam, ze to drzewo będzie doskonałym przyczynkiem do pogłębienia naszej dalszej przyjaźni. Nie będzie on bowiem tylko reprezentować porozumienia dwóch narodów, ale kilku. Myślę. ze na symbolicznym posadzeniu dęba sie nie skończy - mówił Csaba Vegi – kapitan straży pożarnej w Szentendre - Węgry


Zapewnienia o doskonałej współpracy z Gminą Przygodzice wyrazili też starzy przyjaciele: przedstawiciele Luitre oraz ukraińskiego miasta Kiwerce.

- Myślę ze ten bilans współpracy jest zdecydowanie pozytywny, powiedziałbym nawet wspaniały. Teraz te nasze kontakty fantastycznie sie rozwinęły. Poznaliśmy się, nauczyliśmy sie razem funkcjonować, uruchamiać wspaniałe projekty - Michel Balluais – meir Luitre


- Jesteśmy juz tutaj drugi raz - mówi Jurij Chomik – zastępca wójta Kiwerce. - Współpraca między nami sie zacieśnia. Rozpoczęła sie miedzy dwoma państwami : Polską a Ukrainą, a w tym momencie się zacieśnia. Jest to bowiem współpraca między Przygodzicami a miastem Kiwerce. „5 regionów Europy” to jest dość duża impreza jeśli chodzi o przygotowania organizacyjnie i widać tutaj dużą pracę wszystkich, a przede wszystkim Wójta. Mam nadzieję, że będzie to również współpraca ekonomiczna - bo jak dotąd jest to wymiania młodzieży, ale ta współpraca się rozwija w dobrym kierunku. Uważamy, ze jest to duże wyróżnienie i zaszczyt, że na taka dużą imprezę zostaliśmy zaproszeni - dodaje Chomik.


Po posadzeniu symbolicznego dębu przyszła pora na najważniejszy punkt sobotniej imprezy - prezentacje pełnego programu poszczególnych delegacji. Każde z partnerskich miast zaprezentowało rozszerzoną wersję kulturowego dorobku. Najwięcej uwagi skupiła na sobie grupa tancerzy z Ukrainy. Goście zza wschodniej granicy pokusili się nawet o prezentację tańca nowoczesnego. Tego popołudnia po raz pierwszy zagrała także kapela „Boćki” z Przygodzic.

zobacz wideo:

Część 1

Część 2
Dzień III


Program trzeciego dnia wizyty zagranicznych delegacji obfitował w równie wiele wydarzeń, co pozostałe dwa dni. Program „5 regionów Europy” był okazją do rozegrania „V Turnieju Wsi” Gminy Przygodzice. Podczas otwarcia turnieju symbolicznie odpalono armatę na znak przyjaźni.


Konkurencje turnieju wzbogacone były o potyczki rodem z regionów gości z zagranicy. Dobra zabawa zarówno sołectw gminy Przygodzice, jak i zaprzyjaźnionych delegacji była widoczna na każdym kroku.


„5 regionów Europy” przeszedł do historii jako impreza, która pojednała 5 różnych regionów. Integracja była widoczna na każdym kroku.

- Bardzo ciekawe bylo cale to spotkanie z narodami. Byla duza wymiana wspolnych doświadczeń i tematow. Naprawde cieszymy sie, ze moglsimy sie spotkac, pomimo tego, ze nie jestemsy w Unii, ale mielismy okazje sie spotkac w ramach unijnych programów - tłumaczył jeden z przedstawicieli Zwiedniewki.


Podstawą do stworzenia projektu była dotacja w ramach unijnego programu. Te pieniądze w znacznym stopniu umożliwiły skupienie aż tylu delegacji z różnych krajów starego kontynentu.


Gminy partnerskie już zapowiedziały kolejne spotkania w podobnych celach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że organizacja imprezy przez gminę Przygodzice to organizacja na najwyższym poziomie. Takich inicjatyw mogłaby pozazdrościć niejedna polska i nie tylko polska gmina.cały materiał filmowy dostępny tutaj:

www.tvproart.pl


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie