Najnowszy post

Leśnicy uratowali bielika

Nadleśnictwo Antonin opublikowało właśnie na swoim facebooku film, na którym leśnik wypuszcza bielika na wolność. Zdezorientowany drapieżnik na początku nie wie jak się zachować, ale po chwili wraca do swojego domu - lasu. 3 ostatnie tygodnie spędził w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy Nadleśnictwie Grodziec.

Podziwiali uroki Doliny Baryczy

    W słoneczną sobotę 24 kwietnia Agroturystyczne Stowarzyszenie Ziemi Ostrowsko-Ostrzeszowskiej „w Siodle" zorganizowało pierwszą z cyklu wycieczek po Dolinie Baryczy. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VI z Chynowej i Przygodziczek. Pierwszym etapem było Muzeum Etnograficzne w Odolanowie, z ekspozycjami poświęconymi sztuce ludowej oraz ukazujące kulturę materialną. Następnym był pobyt w Mojej Woli z pałacem myśliwskim, którego elewacja została wykonana została z kory dębu korkowego. 
   W Gospodarstwie Agroturystycznym „CichoSza" uczestnicy odpoczęli, zwiedzili miejscowe Mini ZOO i po posiłku udali się w kierunku Mikstatu. W Mikstacie zwiedzano centrum miasta oraz zabytkowy, drewniany Kościółek Św. Rocha pochodzący z 1773 r. Jest to jeden z niewielu zabytków, który w stanie pierwotnym zachował się do dzisiaj. Ze wzgórza poza miastem, gdzie znajduje się kościółek, wycieczkowicze podziwiali panoramę Mikstatu. Potem udali się do kościoła w Kotłowie z 1108 r. Kościół przetrwał w niezmienionej postaci do początku XVII wieku, w roku 1905 rozpoczęto jego rozbudowę. Ogromne wrażenie robi zachodnie zbocze zabezpieczone przed osuwaniem się ziemi murem dochodzącym do 15 m wysokości. Mury nadały kościołowi charakter twierdzy, dlatego ludność miejscowa często nazywała kościół „Małą Częstochową". Późnym popołudniem, uczestnicy tej edukacyjnej wycieczki, powrócili do Chynowej i Przygodziczek.

źródło:


www.przygodzice.pl



Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie