Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Relikty przeszłości: Świniarnia w Przygodzicach

Rusza kolejna inicjatywa organizowana przez naszych redaktorów. Tym razem to ruch społeczny o nazwie "Relikty przeszłości". Jest to projekt, który ma za zadanie uwieczniać budynki, miejsca i tego typu rzeczy, które odchodzą w niepamięć. Tylko i wyłącznie te zdjęcia i nasza pamięć o nich może je uratować.

Pierwszym z cyklu "relikty przeszłości" będą budynki i teren "Świniarni" w Przygodzicach. Niegdyś, jak sama nazwa mówi przechowywano tam świnie. Było to jedno z miejsc - zaplecze - gospodarstwa w Przygodzicach. Teren był dość duży, kiedy jeszcze tętniło tam życie, nie było tam wstępu. Posesji pilnował chyba pan Zaremba (informacja do sprawdzenia). Terenem świniarni, jaki i terenów od bloków w Przygodzicach, aż do Stacji Shell do dziś władało Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim. Zarządcą był jednak ZSP CKU w Przygodzicach. Do końca nie wiadomo było, co zrobić. W końcu w 2009 roku wycięto tam wszystkie drzewa wokół tego terenu. Jak tylko zelżała zima stulecia (2009/2010) specjalna ekipa remontowa zaczęła rozbierać budynki po starej świniarni. Okrągłe pomieszczenia do hodowli świń zniszczono już wcześniej. Główny budynek został doszczętnie splądrowany przez lokalnych złomiarzy, ktorzy wyrwali wszystkie kable, które dało się wyrwać.

Aktualnie tego budynku już nie ma. Zdjęcia poniżej przedstawiają końcowy etap rozbiórki starych budynków.

Zapytacie pewnie, czy potwierdzą się informacje o supermarkecie, który ma tu powstać? Słyszeliście może, że będzie tam Biedronka, lub Lidl, a może inny sklep wielkopowierzchniowy? To wszystko bujda. Starostwo Powiatowe podzieliło cały teren na działki po 7-8 arów i wkrótce ruszy ich sprzedarz. Już za niedługo - kwestia kilku lat - będziemy mogli zobaczyć niezłe osiedle za stacją beznynową, widziane z krajowej 11. Swoją drogą to bardzo dobrze położone działki, niektóre z nich są na dość dużym wzniesieniu, z widokiem na przygodzickie stawy.

Dlaczego o tym piszemy? Może dlatego, że niektórzy mogą mieć jakieś wspomnienia związane z tym miejscem. To ktoś zbierał tam nielegalne orzechy włoskie, których drzewa wprost wypełniały wnętrze tego terenu. Ktoś innym mogł "za gowniarza" uciekać przed dozorcą tego terenu. Ktoś inny pewnie wypił tam swoją pierwszą butelkę piwa/wina/wódki, ktoś inny wypalił tam pierwszego blanta. W końcu niejedna para przeżyła tam swoje upojne chwile :) Jesteśmy tylko ludźmi, a ludzie to zwierzęta sentymentalne.


Oto galeria z małym komentarzem:


...ruiny głównego budynku świniarni...

...takich prymitywnych napisów tam było co nie miara....


....widok z wewnątrz rozwalającego się budynku....

....cały teren wokół świniarni. W tle ulica wysocka i piwna...Poniżej prezentujemy fotografie Świniarni w Przygodzicach z 2005 i 2006 roku. Mało ludzi ma takie fotografie w swoich zbiorach, więc można powiedzieć, że mają one wartość historyczną :)


...jest to budynek, którego ruiuny widzieliście na pierwszych zdjęciach....
...to ruiny pomieszczeń dla świń...

...dalej...ruiny głównego budynku świniarni...


Redakcja serwisu

www.gminaprzygodzice.blogspot.com

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie