Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Bocianie gniazdo z Przygodzic jednym z najsłynniejszych w Internecie!

   Światowy ranking The Top 10 Webcams prestiżowej firmy Earth Cam nie kłamie. Przygodzickie bociany i mobilny projekt ich obserwacji są jednymi z najpopularniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Potwierdza to również inny ranking - birdingtop1000.com, gdzie projekt z Przygodzic zajmuje wysokie, 3 miejsce. 

   Poniżej prezentujemy oficjalną informację z PwG OTOP na temat dotychczasowych działań i wydarzeń w przygodzickim gnieździe. Autorem tekstu jest koordynator projektu, Paweł Dolata.

   Przylot bocianów

   Pierwszy w tym sezonie przylot bocianów do znanego dosłownie na całym świecie (od ubiegłego roku w co najmniej w 195 krajach i autonomicznych regionach) gniazda w Przygodzicach zaobserwowała 24 marca o godz. 17.46 internautka o nicku „anula. Pomimo późnej wiosny tego roku, przylot nastąpił parę dni wcześniej niż zwykle, gdyż w latach 2006-2009 pierwsze bociany notowano na tym gnieździe 27 lub 28 marca i czasem ptaki ruszały w dalszą podróż, a właściwe osiedlenie następowało kilka dni później. Nic dziwnego, że w tym roku spieszyły się do gniazda - 16 marca otrzymało ono od Urzędu Gminy i strażaków nową podstawę. J

   Agresor zamiast Dziedzica

   W poprzednich latach dorosłe ptaki nie były znakowane (choć corocznie członkowie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP zakładają obrączki potomstwu ich i okolicznych par, to muszą one osiedlać się gdzieś dalej), ale dzięki dokładnej analizie szczegółów upierzenia przez Světlanę Vránovą z Czech wiemy, że samcem w trzech pierwszych sezonach (2006-2008) był ten sam „Dziedzic”.

   W tym roku pod kamerą pojawił się inny bocian, oznakowany obrączką

   Numer obrączki odczytano lunetą - jest to bocian o niezwykłej historii, nazwany Agresor. Dnia 19 kwietnia ubiegłego roku zaatakował gniazdo pod kamerą z wysiadującą jaja samicą, ale z odsieczą przybył samiec. W wyniku walki agresor spadł na ziemię z dużą raną pod skrzydłem. Nie mógł latać, więc trafił pod opiekę członków PwG OTOP, a potem weterynarza Stanisława Kempy z pobliskiego Ostrowa Wielkopolskiego. Po opatrzeniu rany i zaobrączkowaniu, przez trzy tygodnie dochodził w ogródku dra Kempy do sprawności, skąd samodzielnie odleciał 15 maja. Niespodziewanie, w połowie lipca dwukrotnie pojawiał się wieczorami na gnieździe pod kamerą, spędzając noce w towarzystwie miejscowej trójki wyrośniętych już młodych, podczas gdy ich rodzice (wrogowie „Agresora” z kwietnia) spali na sąsiednim kominie, a rano odganiali go z gniazda.

   Jaja na Wielkanoc

  Zaledwie parę minut po pierwszej obserwacji 24 marca, czyli o 17.52, internautki „Justyna i „ekar odnotowały, że Agresor i jego partnerka szybko i od razu pracowały nad potomstwem, co zresztą wymaga od samca dość akrobatycznych umiejętności :-)). Następne dni ptaki dzieliły pomiędzy intensywną odbudowę gniazda i dalszą pracę nad nowym pokoleniem boćków. J
Na skutki nie trzeba było długo czekać – pierwsze jajo zostało zauważone przez internautów w czwartek 1 kwietnia o godz. 21.28. W sekundowym odstępach udokumentowały je na fotografiach z ekranu uczestniczki forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl o nickach: Renia, slawa07, Justyna, Eva Stets i mywega.

   Drugie jajo zauważono prawie dokładnie po 48 godzinach, bo w Wielką Sobotę 3 kwietnia o godz. 21.26. Trzecie jajo zauważono po kolejnych 47,5 godziny, bo w Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia o godz. 20.50. Czwarte jajo zauważono po kolejnych 48,5 godziny, bo 5 kwietnia o godz. 21.37. Piąte jajo zauważono 9 kwietnia o godz. 23.53 - było to 50 godzin i 16 minut po 4. jaju, czyli dłużej niż poprzednie odstępy - jak widać organizm samicy był już nieco zmęczony trwająca kilka dni „produkcją” jaj. Bocianie jaja ważą po ok. 70-80 gramów. Zgodnie z bocianimi zwyczajami, przy składaniu wszystkich jaj asystował samiec, który z Agresora stał się przykładanym rodzicem. :-))

   Wybór gniazda do projektu okazał się bardzo trafny: para gniazdująca na nim również w sezonach 2006-2009 (mimo, że był inny ojciec) miała aż po 5 jaj (średnia dla bocianów to niewiele powyżej 4).

   Pisklęta

   Popołudniu 5 maja ukazały się drobne pęknięcia w dwóch jajach, oznaczające początek procesu klucia.. Dwa pierwsze pisklęta wykluły się 6 maja, tj. w 35. i 33. dniu po dniu złożenia odpowiednio pierwszego i drugiego jaja. Ponieważ bociany zaczynają wysiadywanie nie po złożeniu pierwszego jaja, a z reguły od drugiego, oba były więc ogrzewane przez równy czas, stąd podobny czas klucia.

   Pierwsze pisklę, wysuwające się ze skorupki, dostrzegła 6 maja o godz. 4.08 Eva Stets z Grecji i Piotr Jóźwiak z Łodzi, uczestnicy forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl. Zupełnie poza skorupką pisklę pokazało się internautom między 11.26 a 11.50. Już o godz. 12.35 pokazał się światu drugi bocianek (jeszcze w skorupce), co w tej samej minucie udokumentowali fotografiami z ekranu forumowicze: Angelika_72, Damka_Pik, Eva Stets, Justyna i slawa07.
Trzecie pisklę zauważono się 7 maja o godz. 14.20, czwarte - 8 maja o godz. 10.25, a piąte – dopiero nad ranem 11 maja, o godz. 5.29. Na wspomnianym forum podano też linki do filmików z narodzinami piskląt, autorstwa głównie Lucyny Ciesielskiej i Piotra Jóźwiaka.

   Deszcze i chłody ostatnich dni nie są małym bociankom straszne, bo wciąż – jak wcześniej w jajkach – są ogrzewane ciałem jednego z rodziców. Na okres rozwoju piskląt specjalnie bardzo mocno powiększono obraz z kamery, zapraszamy więc do obserwacji na www.bociany.ec.pl i www.bociany.ittv.pl. Miejmy nadzieję, że cała piątka wyfrunie szczęśliwie z gniazda za około dwa miesiące, choć sztuka wyprowadzenia pięciu młodych udaje się tylko kilku procentom polskiej populacji bocianiej.
Obecnie największą uwagę i sympatię internautów budzi oczywiście najmłodsze i z tego powodu dużo mniejsze od rodzeństwa pisklę, nazwane już przez nich „Piętaszkiem” - http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?pid=24343#p24343

Z 20 jaj z lat 2006-2009 pod kamerą w Przygodzicach wykluło się 18 piskląt (5, 3, 5 i 5); a lotność osiągnęło 12 młodych bocianów: trzy w roku 2006 (nazwane przez internautów w drodze konkursu: „Przydzio”, „Dodzio” i „Adzia”), dwa w 2007 („Kajtek” i „Kaśka”), cztery w 2008 („Antek”, „Dolina”, Tosia” i „Wojtek”) i trzy w 2009 („Barycz”, Zosia” iCzwartak).

   Prestiżowe wyróżnienie The Top 10 Webcams dla strony www.bociany.ec.pl!

   Dnia 10 maja zespół projektu „Blisko bocianów” otrzymał informację od amerykańskiej firmy Earth Cam®., która gromadzi i prezentuje na portalu http://www.earthcam.com/index.php dane o wszelkich kamerach internetowych na świecie. Otóż decyzją administratorów tego portalu strona www.bociany.ec.pl została wybrana do The Top 10 Webcams, czyli jedną z dziesięciu najlepszych transmisji internetowych na świecie w maju 2010 roku! Brano pod uwagę unikalność obiektu obserwacji, jakość obrazu i poziom technologiczny przekazu. Konkurencja była bardzo mocna i różnorodna, poza polskimi bocianami w dziesiątce znalazły się tylko dwie transmisje przyrodnicze z USA, a ponadto m.in. widoki bulwaru w Batumi w Gruzji, doliny Gastein w Austrii czy sklepu w Lancashire sprzedającego tradycyjną brytyjską potrawę „chip and fish” J, pełna ich lista na http://www.earthcam.com/topten.php. Jest to wielki sukces projektu, do którego przyczyniły się cztery lata pracy całego zespołu wolontariuszy i pracowników jego czterech partnerów, a bezpośrednio pomysłodawca zgłoszenia do rankingu bocianiej kamery, dr Zbigniew Urbańczyk z Poznania, moderator forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl.   Projekt „Blisko bocianów”

   Projekt edukacyjno-badawczy o „Blisko bocianów”, oparty o internetowe obserwacje gniazda bocianów w Przygodzicach, realizowany jest przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (www.pwg.otop.skygroup.pl) - polskiego partnera międzynarodowej sieci towarzystw ochrony ptaków i ich siedlisk BirdLife International - przy współpracy Gminy Przygodzice, Telekomunikacji Kolejowej S.A. i Grupy iTTv™ - jednego z pionierów multimedialnych transmisji internetowych i mobilnych w Polsce. Ruszył wiosną 2006 r. - 24 marca założono kamerę, a 28 marca obserwowano pierwszy pojaw bociana na gnieździe. Gniazdo to położone jest w Wielkopolsce: w gminnej wsi Przygodzice (www.przygodzice.pl), w powiecie ostrowskim. Ptaki żerują w dolinie rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, jednocześnie Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

    Celem projektu jest przybliżenie wszystkim miłośnikom przyrody życia bociana białego - „najbardziej polskiego gatunku ptaka”. Warto bowiem pamiętać, że polska populacja bociana białego, licząca ok. 40 tys. par, jest największą na świecie i stanowi około 1/4 całej populacji światowej. Z drugiej strony, jest to znaczący spadek od ok. 52 tys. par, zanotowanych w naszym kraju w czasie VI Międzynarodowego Spisu Gniazd Bociana Białego w roku 2004.

   Monitorowane gniazdo znajduje się od 1991 r. na podstawie na kominie dawnej kotłowni przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach, koło parkingu przy drodze krajowej nr 11, łatwo więc je odwiedzić nie tylko wirtualnie. Tydzień przed tegorocznym przylotem, 16 marca, staraniem Urzędu Gminy i z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej z Przygodzic założono nową podstawę pod gniazdo, opierając ją o nieużywanym już kominie, przez co jest jeszcze bardziej stabilna.

   Ze względu na bezpieczeństwo bocianów, kamera jest umieszczona na specjalnie skonstruowanym wysięgniku - odchylonym w bok, by ptaki mogły bezpiecznie i bez problemów siadać na gnieździe. Kamera nie zakłóca normalnego toku życia bocianów, jest przez nie traktowana jako stały element otoczenia gniazda, o czym może się przekonać każdy obserwator obrazu.

   Nazwa projektu oddaje nie tylko techniczne możliwości stałego oglądania dziko żyjących bocianów, ale ich bliski związek emocjonalny z milionami internautów, którzy śledzą i kibicują swoim ulubieńcom, którym nadali w wyniku konkursu imiona „Przygoda” i „Dziedzic” (gdyż gniazdo w Przygodzicach znajduje się tuż przy dawnym majątku ziemskim, należącym m.in. do książąt Radziwiłłów).

   Od 2007 roku działa też forum dyskusyjne miłośników bocianów www.bocianyzprzygodzic.pun.pl, gdzie można wymienić się swoimi obserwacjami, dowiedzieć się czegoś od bardziej doświadczonych osób, znaleźć namiary na inne kamery gniazdowe, ciekawe strony i publikacje o bocianach.

   Choć projekt „Blisko bocianów” to głównie edukacja, to uzyskane dzięki niemu materiały badawcze wykorzystano w anglojęzycznej monografii o bocianie w Polsce pt. „The White Stork in Poland”, a w 2008 r. Maria Foterek obroniła na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu pracę magisterską o biologii okresu pisklęcego bocianów na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach z roku 2007.

   Możliwości odbioru obrazu z kamery

   Gniazdo obserwowane jest przez nowoczesna kamerę ze zdalnie sterowanym zoomem 17x. Poza transmisją multimedialną dla komputerów i telefonów komórkowych na stronach www.bociany.ittv.pl oraz wap.bocianyonline.pl (25 i 20 klatek/sekundę), dostępna jest również emisja odświeżanych co kilka sekund zdjęć na specjalnej stronie www.bociany.ec.pl oraz wap.ittv.pl. Przekaz strumieniowy dostępny jest na otwartych światowych platformach internetowych telewizji P2P, live broadcasting oraz mobiTV iTTv.

   Bociany ambasadorami Polski na świecie

   Wg informacji Andrzeja Filipowicza z Grupy iTTV, w latach 2006-2009 transmisję z Przygodzic obejrzało szacunkowo od ok. 1,5 miliona w pierwszy roku do ok. 5 milionów internautów.
Obserwatorzy ci pochodzą dokładnie z całego świata. Na stronie www.bociany.ec.pl można znaleźć listę 195 krajów i autonomicznych regionów, skąd dokonywane są wejścia na stronę i ich mapę z ostatniego tygodnia. Największe ilości obserwatorów z Europy (po Polsce) pochodzą kolejno z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Włoch; ze świata z: USA, Chin, Tajlandii, Wietnamu i Egiptu. Ale są i użytkownicy z krajów tak egzotycznych, a czasem nieznanych, jak: Aruba, Barbados, Belize, Fiji, Kajmany, Nepal, Nowa Kaledonia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Suaziland, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Wyspy Turks i Caicos.

   O zainteresowaniu projektem świadczy też fakt, że strona www.bociany.ec.pl z obrazem z kamery 3 kwietnia osiągnęła świetne 3. miejsce w światowym rankingu 1216 stron o ptakach http://www.birdingtop1000.com, wciąż utrzymując się w jego ścisłej czołówce!

Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP „Blisko bocianów”                                                                  
604 809-146, p.dolata@op.pl

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie