Najnowszy post

Pierwszy bocian w gnieździe już jest. Rozpoczynamy bociani sezon 2023

No to możemy oficjalnie otworzyć bociani sezon 2023! Wczoraj na monitorowanym gnieździe w Przygodzicach pojawił się pierwszy w tym sezonie bocian.  Wcześniej widziano go na łąkach przygodzickich, a potem pokazał się światu. Serwis bociany.przygodzice.pl przeżywa prawdziwe oblężenie.  Zdziwił się pewnie, bo zobaczył nowo wyremontowany budynek Urzędu Gminy. Wiosna! 

Boćki w Gminie Przygodzice!

Witamy,
jako że Gmina Przygodzice z boćków słynie, a boćki słyną z gminy Przygodzice postanowiliśmy zaprezentować Wam wszystkie bocianie gniazda, jakie tylko uda nam się znaleźć na terenie tego samorządu. Postaramy się też ulokować je na mapie. No to do dzieła. 

P.S.

Jeśli Wy macie jakieś fotki, w Waszej miejscowości są boćki, nie wahajcie się i napiszcie, zróbcie zdjęcie a na pewno je opublikujemy!

------------------------------------------------------------------------------------

Miejscowość: Przygodzice

1. Gniazdo boćków na ulicy Wrocławskiej, prywatna posesja, widać je z krajowej 11 relacji Poznań - Katowice, aktualny stan gniazda: ?
2. Najsłynniejsze bocianie gniazdo na świecie :) Mieszkanko Przygody i Dziedzica przy budynku Urzędu Gminy w Przygodzicach, Bezpośrednie sąsiedztwo skweru Luitre. Aktualny stan gniazda: para bocianów, potomstwa brak - zginęły w czasie ulewnych deszczów - zobacz info:

Akcja ratunkowa w bocianim gnieździe 17.05.2010


Samiec wyrzuca pisklęta na brzeg gniazda


Zabranie piskląt

Kilka fotografii przygodzickiego gniazda przy Urzędzie Gminy dostaliśmy od Roberta Kaczmarka.

fot. Robert Kaczmarek


fot. Robert Kaczmarek


fot. Robert Kaczmarek


fot. Robert Kaczmarek


fot. Robert Kaczmarek


a to już fotografia gniazda po utracie młodych w 2010 roku.

fot. Robert Kaczmarek-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miejscowość: Wysocko Małe


1. Gniazdo na prywatnej posesji, pomiędzy ulicą Wiejską i ulicą Przygodzką. Aktualnie zamieszkane przez parkę boćków. Jeden z nich jest niezwykle pracowity :) Czy mają potomostwo? Tego jeszcze nie wiemy :)/
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Miejscowość: Janków Przygodzki

1. Bocianie gniazdo przy ulicy Długiej 18 (posesja państwa Grobelnych, niegdyś p. Kędzi). Zdjęcia oraz relację dostaliśmy od zaprzyjaźnionego serwisu Sołectwa z Jankowa Przygodzkiego. Zdjęcia poniżej autorstwa Dariusza Piechowiaka. Z tym gniazdem wiąże się pewna ciekawa historia, ale o tym przeczytacie już na stronce Stowarzyszenia:


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie