Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Kalendarium 2010 roku. Co się działo w Gminie Przygodzice?

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Postanowiliśmy pokusić się o skompilowanie najważniejszych informacji związanych z życiem Gminy Przygodzice i umieścić je w swoistym kalendarium. W jego tworzeniu pomogli nam nasi czytelnicy. Oto pełna lista najważniejszych wydarzeń w naszej gminie. 
STYCZEŃ

- Pod koniec grudnia 2009 roku uchwalono budżet na 2010 rok. Dochody przewidziano na poziomie 26.749.961 zł, wydatki natomiast na 32.289.112 zł. Deficyt budżetowy miał zostać pokryty z ubiegłorocznej nadwyżki, wolnych środków z 2008 r. i z zaciągniętego kredytu.

- atak zimy w regionie. Śniegu spadło tak wiele, że służby nie nadążały go sprzątać. Zima złagodniała dopiero  połowie marca. 

- 10 stycznia. Koncert Noworoczny w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach połączony z 18. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

- 29 stycznia. Dziewczynki z Zespołu Szkół z Jankowa Przygodzkiego zdobyły aż dwa złote medale, a tym samym obroniły tytuły Mistrzyń Powiatu Ostrowskiego w aerobiku w kategorii szkól podstawowych i gimnazjów.


LUTY

- 1 luty. Sesja Rady Gminy Przygodzice, na której wpisano w Wieloletni Plan Inwestycyjny zadania na budowę kanalizacji w w miejscowościach Wysocko Małe, Smardów, Topola-Osiedle i Topola Wielka. Zaciągnięto wówczas także kredyt na dokończenie budowy Sali Gimnastycznej w Czarnymlesie. 

- 11 luty. VI edycja "Przygodzickich Oskarów" - wyróżnień na rzecz rozwoju Gminy Przygodzice. Statuetkami uhonorowano w sumie 7 osób. 

- 19 luty. Dzień Patrona Zespołu Szół w Wysocku Małym - Mikołaja Kopernika. 


MARZEC

- 5 marca. Dębnica doczekała się nowej siedziby biblioteki. To nie tylko miejsce, gdzie się czyta i wypożycza, ale i spotyka w gronie mieszkańców i gości. 

- 9-14 marca. "Uczenie się przez całe życie" - projekt Commenius w Jankowie Przygodzkim. 

- 16 marca. XXV Wojewódzki Konkurs Recytatorski w Dębnicy. 30 zwycięzców etapów szkolnych przyjeżdża do Gminy Przygodzice, by tam recytować wiersze. 

- 19 marca. Przygodzicką Bibliotekę Publiczną odwiedza pisarz Wiesław Drabik. 

- 22 marca. Oficjalne otwarcie sezonu wędkarskiego na przygodzickiej "Gliniance".

- 23 marca. Do Biblioteki w Dębnicy zawitał pisarz Robert Karwat. 

- koniec marca. Przylot dwóch przesympatycznych boćków: Przygody i Dziedzica do przygodzickiego gniazda. KWIECIEŃ

- 10 kwiecień. Katastrofa samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Cała Polska zamiera na kilka dni. 

- 13 kwiecień. 5. jajo w bocianim gnieździe w Przygodzicach.

- 19 kwiecień. 70 rocznica Zbrodni Katyńskiej. W chwilę po katastrofie to wydarzenia nabrało szczególnego znaczenia.

- 23 kwiecień. Sesja absolutoryjna Rady Gminy Przygodzice. Radni jednogłośnie przyznali absolutorium wójtowi Przemysławowi Kaźmierczakowi za wykonanie budżetu w 2009 roku. Dochody w budżecie gminy w 2009 roku zostały wykonane w 96,40%, wydatki zrealizowano w 90,21%. Deficyt budżetowy wyniósł 942.547,54 zł i był mniejszy o ponad 2 mln zł niż wcześniej planowano. 

MAJ


- 1-5 maj. Pierwsze pisklaki w bocianim gnieździe przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach. 5 maja było już 5 małych bocianków, niestety dwa z nich nie przeżyły. 

- 1 maj. Rajd "4 kopyta 4x4" w Przygodziczkach

- 2 maj. XI Targi Rolno-Ogrodnicze w Przygodzicach. Kolejny rekord jeśli chodzi o liczbę wystawców i powierzchnię wystawową, 

- 8 maj. Zawody wędkarskie na "Gliniance" w Przygodzicach. 

- powódź w całej Polsce. Lokalne podtopienia i zalania piwnic dotknęły także naszą gminę. 

- 17 maj. Z powodu złej pogody giną wszystkie pisklaki w bocianim gnieździe w Przygodzicach. Nie pomogła nawet akcja ratunkowa. Media opisują to jako "zły omen". 

- 20 maj. Spłonął całkowicie obiekt restauracyjny na Ośrodku „Lido” w Antoninie. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie podpalenie. 

- 26 maja. XI Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Przygodzicach. W tym roku odbyła się pod hasłem "Sport drzemie w nas". 

- 29 maja. III Przygodzicka "Majówka". Impreza integracyjna dla mieszkańców Przygodzic. 

- 25-31 maja. Spontaniczna akcja mieszkańców Wysocka Małego "Pomagamy powodzianom".CZERWIEC


- spadek drużyny LKS Czarnylas z IV ligi rozgrywek piłki nożnej. W meczu o wszystko "11" z Czarnegolasu przegrała z Płomykiem Koźminiec 4:7. To był koniec marzeń LKS-u o utrzymanie w IV lidze. Teraz drużyna gra w A klasie. 


- 5 czerwiec. Obchody 55-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygodziczkach.

- 8 czerwiec. Finał Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej "20 lat wspólnie".

- 11 czerwiec. Centralne uroczystości jubileuszu 20-lecia samorządu Gminy Przygodzice. 

- 20 czerwiec. Wybory prezydenckie w Gminie Przygodzice. I tura. Frekwencja wyniosła 55 procent. 

- 27 czerwiec. V Turniej Wsi Gminy Przygodzice. Zwyciężyło sołectwo wsi Dębnica. 

- koniec czerwca. Rada sołecka Przygodzic spontanicznie zareagowała na potrzeby Mateusza Dolaty – od lat żyjącego z przeszczepionym sercem. Mateusz otrzymał rower turystyczny. 

- koniec czerwca. Wydanie folderu informacyjnego Wysocka Małego i Smardowa. 

LIPIEC

- 16-18 lipiec. V Ogólnopolski Zlot Bocianolubów w Przygodzicach. 

- 25 lipca. „Kaczor” w Chynowie. 

- 30 lipca. Impreza Summer Dance Party w Gminnym Ośrodku Kultury. Pierwsza impreza zorganizowana przez przygodzicką młodzież od lat! 

SIERPIEŃ

- utalentowany piłkarz i wychowanek Baryczy Przygodzice Adrian Dąbrowski przechodzi do klubu TP Ostrovia 1909. W pierwszym meczu Adrian strzela aż trzy gole. 

- Urząd Gminy w Przygodzicach po remoncie. Kolor elewacji zmienił się z białego na pomarańczowy (coś w ten deseń).

- Gorzelnia w Przygodzicach sprzedana za ok. 300 złotych. 

WRZESIEŃ

- Przygodzickie boćki odlatują do ciepłych krajów. 

- 5 wrzesień. II Przegląd Kulturalny i Piknik Rybny Doliny Baryczy. Impreza otwierająca cykl wydarzeń związanych z tegorocznymi Dniami Karpia w Dolinie Brayczy. 

- 10-12 wrzesień. 49. Ogólnopolski Rajd „Jesień Chopinowska”. 

- 17-19 wrzesień. 29. Festiwal „Chopin w Barwach Jesieni” w Antoninie. 

- 24 wrzesień. „Muzyczny Koniec Lata” – kolejna impreza w GOK-u zorganizowana przez przygodzicką młodzież. Z szacunków wynika, że odwiedziło ją ponad 200 osób. To swoisty rekord. 

- 24-25 wrzesień. Zawody wędkarskie na „Gliniance” w Przygodzicach oraz I Powiatowe zawody wędkarskie Strażaków. 

- 25 wrzesień. Pożar kurnika w Jankowie Przygodzkim. Spłonęło 20 tys. kur.

- 25 wrzesień. Oddanie do użytku sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Czarnymlesie.

PAŹDZIERNIK

- 5 październik. Antonin zostaje „odkryty” – wyróżniony w ogólnopolskim konkursie na najciekawsze miejsce w Wielkopolsce pt. „Wielkie Odkrywanie Wielkopolski”. 

- 9 października. Obchody 550-lecia wsi Dębnica oraz nadanie imienia Polskich Olimpijczyków oraz sztandaru Zespołowi Szkół w Dębnicy. 

- 9-10 października. Hubertowiny w Przygodziczkach. 

- 10 październik. Otwarcie boiska z programu „Orlik 2012”. Długo oczekiwany obiekt sportowy to jedno z największych wydarzeń mijającego roku zdaniem naszych czytelników.

- 16-18 październik. II zlot dudziarzy Europy. Grajkowie z różnych stron świata przybywają do Topoli Wielkiej, by tam doszukiwać się związków z Fryderykiem Chopinem. 

- rozpoczyna się budowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Jest to inwestycja realizowana przez powiat ostrowski. 

LISTOPAD

-12 listopada. Halloween After Party – jedna z trzech imprez młodzieżowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. 

- 21 listopad. Wybory samorządowe 2010. Duże zmiany przede wszystkim na stanowisku wójta. Po dwóch kadencjach ustępuje Przemysław Kaźmierczak (KWW Kaźmierczaka). Nowym wójtem gminy zostaje Krzysztof Rasiak (PSL). Po wyborach nastąpiły także duże zmiany w Radzie Gminy Przygodzice. Przewodniczącym zostaje Andrzej Baraniak (KWW Kaźmierczaka). W Przygodzicach do rady nie wybrano żadnego z poprzednich rajców. Mandat otrzymali: Robert Kaczmarek (Młodzież-Przyszłość), Bogusław Lipiński (KWW Krzysztofa Rasiaka) oraz Kazimierz Niziołek (KWW Krzysztofa Rasiaka).Nasza strona jako pierwsza podała nieoficjalne wyniki głosowania mieszkańców gminy. Przeprowadziliśmy także sondaż, który okazał się niemalże proroczy. 

- Rekord popularności serwisu www.gminaprzygodzice.blogspot.com. Przez 24 godziny na naszą stronę zajrzało ponad 5000 internautów. Dziękujemy! 

- 25 listopad. 15 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przygodzicach. 

GRUDZIEŃ

- 2 grudzień. I sesja Rady Gminy Przygodzice VI kadencji. Nie udało się wybrać Przewodniczącego Rady. 

- 6 grudnia. II sesja Rady Gminy Przygodzice. Przewodniczącym Rady zostaje Andrzej Baraniak (KWW Kaźmierczaka). Od tego momentu wójtem Gminy Przygodzice zostaje Krzysztof Rasiak. 

- 10 grudnia. Nadanie imienia i sztandaru Gimnazjum w Jankowie Przygodzkim. Teraz to Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich. To także okazja do pokazania nowej publikacji o Jankowie Przygodzkim: Janków Przygodzki i okolice. 

- koniec grudnia. Zła wiadomość dla regionu. II etapu obwodnicy nie będzie – przynajmniej nie tak szybko, jak zapowiadano. Decyzją rządu ta budowa została opóźniona z powodu braku pieniędzy. Rozpocznie się „przed” końcem 2013 roku. 

- 30 grudnia. III sesja Rady gminy Przygodzice VI kadencji. Ustalenie opłat za wodę i ścieki.

2011.....????

Dziękujemy za propozycje najważniejszych wydarzeń w 2010 roku. Niestety nie zostawiliście swoich imion i nazwisk, a anonimami nie warto podpisywać....

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie