Najnowszy post

Ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia burzami, które mogę powodować realne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia wydano dla naszego regionu. Miejscami może padać grad oraz mogą powstawać trąby powietrzne. Uważajcie na siebie od godziny 15:00 do północy.   

Jankowskie krajobrazy - Jest co oglądać! (zakończenie projektu)

Stowarzyszenie „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki działa od 2007 roku i ma swoim koncie już wiele sukcesów. Jednym z największych była realizacja w latach 2009- 2010 projektu pod nazwą „Jankowskie Krajobrazy” finansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 

Dariusz Piechowiak

Jego głównym celem było pielęgnowanie tożsamości narodowej i kulturowej. Jednym ze środków realizacji tych założeń było przypomnienie mieszkańcom historii powstania i działalności organizacji działających na terenie sołectwa dokumentując te wydarzenia za pomocą publikacji. 

W ramach projektu powstały 3 części „Jankowskich Notatek”. Pierwszą była jeszcze w 2009 roku- „Ludowy Klub Sportowy „Barycz” w Jankowie Przygodzkim w latach 1949-2009”. Kolejna już w 2010 roku to historia powstania i działalności miejscowej parafii czyli „Kościół jest tam gdzie stanęły konie- historia parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w latach 1925-2010”. 

A ostatnia wydana w całkiem niedawno bo w grudniu, mówi o historii całego sołectwa oraz szkoły w Jankowie Przygodzkim powstałej w 1815 roku. Można było w niej znaleźć również informacje o położeniu i warunkach geograficznych sołectwa i okolic, jej tytuł to: „Janków Przygodzki i okolice. Edukacja i rozwój. Historia znad Trzcielin i Baryczy”. 

Autorem projektu był Krystian Piasecki, również wszystkie książki były przez Niego redagowane. Ostatnią część współtworzyli: Katarzyna Zawadka, Mirosława Nowak i Dariusz Piechowiak, znalazły się w niej również wspomnienia księży wywodzących się z jankowskiej parafii- ks. Stanisława Wojtaszka i ks. Mariana Grzegorowskiego. Pozycje te otrzymali mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego. Są dostępne również w bibliotekach naszej gminy oraz w Bibliotece Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W ramach projektu rozpoczął również działalność cieszący się popularnością młodzieżowy zespół artystyczny, który liczy ok. 40 osób. Młodzież uczy się opracowanych przez instruktorów m.in. układów tańca ludowego, piosenek regionalnych i pieśni narodowych a także przedstawia inscenizacje historyczne. Swoimi występami uświetniali m.in. Dożynki Sołeckie, uroczystości państwowe (1.09., 11,11) czy Dzień Seniora. Przy współpracy partnerów przeprowadzono wśród mieszkańców parafii częściową zbiórkę dokumentów i materiałów historycznych związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Eksponaty znajdują się w sali tradycji  Powstania Wielkopolskiego umiejscowionej w jankowskim Zespole Szkół. Można było je zobaczyć m.in. podczas niedawnej uroczystości nadania szkole sztandaru i imienia Powstańców Wielkopolskich dla gimnazjum. 

Ponadto w celu udokumentowania losów mieszkańców sołectwa podczas II wojny światowej ogłoszono wśród młodzieży gimnazjalnej i odbył się konkurs pn: „Przywróćmy pamięć 1939-1945”, którego zwycięzcą został Mateusz Marcinczak opisujący wspomnienia swojej babci. Dla wszystkich uczestników zgodnie z budżetem projektu ufundowano nagrody. Projekt nie zostałby zrealizowany gdyby nie współpraca z partnerami czyli: Zespołem Szkół w Jankowie Przygodzkim, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną, Starostwem Powiatu Ostrowskiego, Gminą Przygodzice, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach oraz Gospodarstwem Rybackim z Pardalina. Niedawno projekt został podsumowany- było to okazją do wręczenia mieszkańcom egzemplarzy książek powstałych w ramach realizacji projektu. 

Poprzednio Stowarzyszenie realizowało projekt pt. „Klub internetowy Bliżej Świ@ta” w ramach którego powstał, działający od 2008r. jedyny na terenie gminy klub z całkowicie darmowym dostępem do Internetu, w którym dzieci i młodzież mogą spędzać popołudnia oraz strona internetowa sołectwa: www.stowarzyszenie.jankowprzygodzki.pl
 

fot. + opis: Dariusz  Piechowiak


Występ zespołu artystycznego podczas dożynek sołeckich 2010Występ podczas uroczystości nadania imienia gimnazjum grudzień 2010Mieszkańcy oraz młodzież zaczytani w lekturze najnowszej publikacji

Prezentacja naszych publikacji 

Prezentacja naszych publikacji 

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie