Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Jankowskie krajobrazy - Jest co oglądać! (zakończenie projektu)

Stowarzyszenie „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki działa od 2007 roku i ma swoim koncie już wiele sukcesów. Jednym z największych była realizacja w latach 2009- 2010 projektu pod nazwą „Jankowskie Krajobrazy” finansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 

Dariusz Piechowiak

Jego głównym celem było pielęgnowanie tożsamości narodowej i kulturowej. Jednym ze środków realizacji tych założeń było przypomnienie mieszkańcom historii powstania i działalności organizacji działających na terenie sołectwa dokumentując te wydarzenia za pomocą publikacji. 

W ramach projektu powstały 3 części „Jankowskich Notatek”. Pierwszą była jeszcze w 2009 roku- „Ludowy Klub Sportowy „Barycz” w Jankowie Przygodzkim w latach 1949-2009”. Kolejna już w 2010 roku to historia powstania i działalności miejscowej parafii czyli „Kościół jest tam gdzie stanęły konie- historia parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w latach 1925-2010”. 

A ostatnia wydana w całkiem niedawno bo w grudniu, mówi o historii całego sołectwa oraz szkoły w Jankowie Przygodzkim powstałej w 1815 roku. Można było w niej znaleźć również informacje o położeniu i warunkach geograficznych sołectwa i okolic, jej tytuł to: „Janków Przygodzki i okolice. Edukacja i rozwój. Historia znad Trzcielin i Baryczy”. 

Autorem projektu był Krystian Piasecki, również wszystkie książki były przez Niego redagowane. Ostatnią część współtworzyli: Katarzyna Zawadka, Mirosława Nowak i Dariusz Piechowiak, znalazły się w niej również wspomnienia księży wywodzących się z jankowskiej parafii- ks. Stanisława Wojtaszka i ks. Mariana Grzegorowskiego. Pozycje te otrzymali mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego. Są dostępne również w bibliotekach naszej gminy oraz w Bibliotece Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W ramach projektu rozpoczął również działalność cieszący się popularnością młodzieżowy zespół artystyczny, który liczy ok. 40 osób. Młodzież uczy się opracowanych przez instruktorów m.in. układów tańca ludowego, piosenek regionalnych i pieśni narodowych a także przedstawia inscenizacje historyczne. Swoimi występami uświetniali m.in. Dożynki Sołeckie, uroczystości państwowe (1.09., 11,11) czy Dzień Seniora. Przy współpracy partnerów przeprowadzono wśród mieszkańców parafii częściową zbiórkę dokumentów i materiałów historycznych związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Eksponaty znajdują się w sali tradycji  Powstania Wielkopolskiego umiejscowionej w jankowskim Zespole Szkół. Można było je zobaczyć m.in. podczas niedawnej uroczystości nadania szkole sztandaru i imienia Powstańców Wielkopolskich dla gimnazjum. 

Ponadto w celu udokumentowania losów mieszkańców sołectwa podczas II wojny światowej ogłoszono wśród młodzieży gimnazjalnej i odbył się konkurs pn: „Przywróćmy pamięć 1939-1945”, którego zwycięzcą został Mateusz Marcinczak opisujący wspomnienia swojej babci. Dla wszystkich uczestników zgodnie z budżetem projektu ufundowano nagrody. Projekt nie zostałby zrealizowany gdyby nie współpraca z partnerami czyli: Zespołem Szkół w Jankowie Przygodzkim, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną, Starostwem Powiatu Ostrowskiego, Gminą Przygodzice, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach oraz Gospodarstwem Rybackim z Pardalina. Niedawno projekt został podsumowany- było to okazją do wręczenia mieszkańcom egzemplarzy książek powstałych w ramach realizacji projektu. 

Poprzednio Stowarzyszenie realizowało projekt pt. „Klub internetowy Bliżej Świ@ta” w ramach którego powstał, działający od 2008r. jedyny na terenie gminy klub z całkowicie darmowym dostępem do Internetu, w którym dzieci i młodzież mogą spędzać popołudnia oraz strona internetowa sołectwa: www.stowarzyszenie.jankowprzygodzki.pl
 

fot. + opis: Dariusz  Piechowiak


Występ zespołu artystycznego podczas dożynek sołeckich 2010Występ podczas uroczystości nadania imienia gimnazjum grudzień 2010Mieszkańcy oraz młodzież zaczytani w lekturze najnowszej publikacji

Prezentacja naszych publikacji 

Prezentacja naszych publikacji 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie