Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Dworek Przebendowskiego pod młotek. Za 280 tys. złotych.

Jak informuje serwis internetowy starostwa powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim Dworek Przebendowskiego w Przygodzicach został wystawiony na sprzedaż. Potencjalny kupiec nie będzie miał problemu z ewentualnym zaadoptowaniem obiektu na własne potrzeby, bo zespół dworsko-parkowo-folwarczny nie ma statusu zabytku. Cena wywoławcza to 280 tys. złotych. Dworek Przebendowskiego to miejsce o niezwykle ciekawej historii, owiany pewnymi tajemnicami. Może więc stanowić łakomy kąsek dla przyszłego właściciela. Poniżej znajdziecie choć odrobinę z tej tajemniczości w naszych filmikach i zdjęciach. 

Dworek Przebendowskiego to kompleks dworsko-parkowo-folwarczny, który znajduje się aktualnie na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Jeszcze kilka lat temu naprzeciw budynku stał jeden z najciekawszych pomników przyrody w regionie - lipa szerokolistna widoczna na tym zdjęciu archiwalnym. Drzewo ścięto w 2000 roku. 

zdjęcie z galerii strony www.powiatostrowski.pl
Złoty okres, ,,Dworu Przebedowskiego’’ skończył się w połowie XIX w., kiedy został wybudowany nowy „dwór” w Przygodzicach, dokąd przeniósł się dzierżawca majątku. We współczesnych czasach swoje lokum znalazł tam internat Technikum Rolniczego. „Dwór Przebendowskiego” ostatnią przebudowę przeszedł na początku XX wieku. Do parterowego budynek zostały m.in. dobudowane drewniane werandy, a w części obiektu utworzono pokoje mieszkalne - czytamy na stronie starostwa powiatowego.
Obiekt znajduje się na działce o powierzchni 0.23 hektara. Potencjalny kupiec będzie dysponował powierzchnią użytkową 415 metrów kwadratowych. Cena wywoławcza to 280 tysięcy złotych. Przetarg odbędzie się 29 marca 2011 roku. Więcej informacji można znaleźć w w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru, Gospodarki Nieruchomościami i Mieniem Powiatu lub telefonicznie. Oto jak jeszcze jesienią tego roku wyglądał Dworek Przebendowskiego wewnątrz i na zewnątrz.


Jak już wcześniej wspomnieliśmy z tym obiektem związane są liczne legendy i tajemnice. Pisaliśmy o  nich przy okazji eksploracji Dworku Przebendowskiego w ubiegłym roku. Na potrzeby tej wiadomości przypomnimy je pokrótce.  Do dziś krążą legendy, jakoby z budynku miało wychodzi podziemne przejście, które prowadziło prawdopodobnie w stronę kościoła w Wysocku Wielkim. Jedna z wersji mówi o tym, że owe przejście dochodziło jedynie do kapliczki w Wysocku Małym na skraju Przygodzic. Warto również przypomnieć legendę o dwóch zamurowanych zakonnicach w jednej ze ścian dworku. Niech w ten klimat wprowadzą Was te oto filmiki. Zachęcamy do oglądania.
Oto filmik z wejścia naszej ekipy eksploracyjnej do piwnicy, do której wejście prowadzi zzewnątrz.A tutaj już filmik z wewnątrz budynku. Tam także znajdują się ciekawe miejsca, które podejrzały nasze kamery.
Oto co, w tym momencie znajduje się na górze.

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie