Najnowszy post

XXIII Targi rolno-ogrodnicze w Przygodzicach [ZAPOWIEDŹ]

28 kwietnia w Przygodzicach ruszają 23. Targi rolno-ogrodnicze. Będzie to okazja do zakupu artykułów szkółkarskich, sadowniczych i ogrodniczych, a także maszyn i urządzeń do produkcji rolno-ogrodniczej, sprzętu i wyposażenia gospodarstw i ogrodów. Od lat kiermasz promuje rodzimych producentów z różnych branż, a także instytucje i organizacje rolnicze, wreszcie lokalne grupy, które podejmują inicjatywy w społecznościach wiejskich.

Tajemnice Gorzelni w Przygodzicach [FOTO + WIDEO]

Jak już wiadomo Gorzelnia w Przygodzicach została w tamtym roku sprzedana właścicielowi sieci sklepów "Dino". Bez względu na to, co tam powstanie kompleks tych budynków stanowi do dziś część architektury krajobrazu Przygodzic. Ten charakterystyczny, wysoki komin, duża bryła wkomponowana w teren przyległy Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych. W końcu budynek po Gorzelni widać z krajowej "11" - każdy, kto kiedykolwiek przejeżdżał przez Przygodzice prawdopodobnie zauważył Gorzelnię czy to od strony Ostrowa, czy też od strony Urzędy Gminy. Ale tak naprawdę najciekawsze do zobaczenia jest dopiero wewnątrz budynku. Niektóre tajemnice odkryjemy dla Was w tej fotorelacji, inne zaś znajdziecie w reportażu filmowym z wyprawy do wnętrza starej Gorzelni. Kto tam był, ten przypomni sobie te pomieszczenia. Gorzelnia jest w opłakanym stanie - nie radzimy tam wchodzić !!! W zamian za to obejrzyjcie sobie fotorelację oraz filmiki, które są dostępne po kliknięciu na "więcej"...


Uwaga!


Podczas wyprawy żaden z jej uczestników nie zniszczył ani jednej rzeczy, która znajdowała się w pomieszczeniach Gorzelni w Przygodzicach. Nie musieliśmy wyważać żadnych drzwi, ani zbijać jakichkolwiek szyb czy okien. Gorzelnia jest w opłakanym stanie. Nie radzimy tam wchodzić! Może to grozić utratą życia!!!


1. Oto cały filmik z wyprawy do pierwszej piwnicy - wejście od strony krajowej "11". Jest tam tylko kilka pomieszczeń.
2. 


W drugim filmiku wchodzimy do pomieszczenia z boku budynku. Po zejściu na dół naszym oczom ukazały się...sami zobaczcie co zobaczyliśmy.A tak wygląda Gorzelnia w środku - główne pomieszczenie. To zdecydowanie najciekawsze eksploracja od dawna. Oto fotorelacja z wyprawy:


Komentarze

 1. Byłem tam kiedyś na lekcji chemii. "Bunia" kazała nam się zaciągnąć (sztachnąć) z tego jednego kotła. Pamiętam, jak bym się wtedy zbełtał. Fajnie, zawsze ciekawe wspomnienia miałem z tym budynkiem. Jeśli zburzą ten komin, to Przygodzice nie będą już takie same, jak wcześniej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.
  Bardzo ciekawy materiał. Jak widać nie ma za czym tęsknić. Warto by moim zdaniem zainteresować się Pałacem Przedbendowskich i domniemanym tunelem , który znajduje się w piwnicach i łączył kiedyś kompleks Technikum i Klasztor w Wysocku , a przechodzi między innymi pod ulicą Wrocławską. Może ktoś ma info na ten temat??
  Pozdrawiam Andy..

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie są jedynie przesłanki na ten temat. Opowiadają o nim lokalni historycy i regionaliści.

  Pamiętam, jak byłem mniejszy to sporo się jeszcze o tym tunelu mówiło. Z biegiem lat stopniowo jednak przestawano.

  Myślę, że starsi mieszkańcy PTR pewnie by coś jeszcze o tym wiedzieli.

  Dzięki za zainteresowanie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam.
  Z tego co wiem to ten tunel najprawdopodobniej został częściowo zamurowany , ale kilka osób się już na ten temat wypowiadało w moim prywatnym śledztwie. Wiem też ,że były próby zorganizownia ekipy , która miała to zbadać..
  Pozdrawiam Andy..

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpierw trzeba by zlokalizować gdzie dokładnie tunel wiódł.

  Najłatwiej by było zacząć od kapliczki, która jest znacznie mniejsza objętościowo, aniżeli Dworek Przebendowskiego. Stamtąd ewentualnie mogłaby także wychodzić nitka tunelu, którą znacznie łatwiej byłoby zlokalizować.

  Generalnie świetny materiał na dobry reportaż. Foto i multimedialny.

  Jeśli będzie taka opcja to my na pewno się piszemy. To by była dopiero sensacja!

  Jeśli znasz Andy osoby, które pamiętają jeszcze o opowieściach na temat tego tunelu, napisz proszę na przygodziceblogspot@gmail.com postaramy się do nich dotrzeć i spisać te resztki opowieści

  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam.
  Spoko napewno pokombinujemy w tym temacie..
  Pozdrawiam Andy..

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie