Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Ciekawe miejsca: Stawek "Radomski" w Przygodzicach

Wędkarze z okolicy znają to miejsce doskonale - położony z dala od cywilizacji (kilka kilometrów w głąb łąk nieopodal Przygodzic) jest świetnym miejscem by złapać naprawdę dużą "sztukę" i przy okazji w spokoju odpocząć. Mowa oczywiście o Stawku "Radomskim" (nazywanym również Stawkiem "Radomskiego" a na mapie interaktywnej Gminy Przygodzice "Torfianką Radomskie") w Przygodzicach. Akwen wodny o powierzchni 1,52 ha należy aktualnie do Polskiego Związku Wędkarskiego - Okręg Kaliski. Jest to prawdopodobnie dość płytki staw. Torfowisko (torfianka) Radomskie chwalą wędkarze, którzy bardzo często odwiedzają tamte rejony. Będąc na miejscu przekonacie się dlaczego - wokoło akwenu roztacza się niesamowity pejzarz - jak na dłoni widać Przygodzice, Smardów, Wysocko Małe oraz w tle wiatraki i Ostrów Wielkopolski. Pogoda dziś sprzyjała, postanowiliśmy więc się tam wybrać. Oto fotorelacja z wyprawy. Poniżej również informacja gdzie można uzyskać więcej szczegółów na temat tego akwenu i jak zdobyć pozwolenie, by móc tam łowić ryby. Publikujemy również mapę oraz wskazówki: jak tam dojechać. Pod żadnym pozorem nie radzimy się tam kąpać! Jeśli masz ochotę zobaczyć ciekawe miejsca turystyczne i krajoznawcze w Przygodzicach, Torfianka Radomskie z pewnością do nich należy! Oto widok, który zastaniemy przy wejściu na teren Torfianki Radomskie. W tle wiatraki i Wysocko Wielkie.


Droga do Stawku Radomskiego. W tle wieś Przygodzice.

Tablice informujące o gospodarzu Stawku Radomskiego.

A to już sam Stawek (Torfianka) Radomskiego.

Oto widok rozciągający się wokoło Stawku Radomskiego. W tle Wysocko Małe. 

A tutaj w tle wieś Smardów. 

W tle wieś Smardów i dalej Wysocko Wielkie.

A tutaj w tle wieś Przygodzice. 


W tle Wysocko Wielkie i kościół na wzgórzu. 

Po raz kolejny piękne Przygodzice w tle. 
Jak tam dojechać? Droga nie jest trudna. Wycieczkę rozpoczynamy pod Chatą Regionalną w Przygodzicach (ewentualnie pod budynkiem Urzędu Gminy w Przygodzicach). Na prowizorycznej mapie zaznaczony jest on numerem 1 i kolorem czerownym.

Obieramy kierunek Ostrów Wielkopolski. Proponuję przejść na chodnik po stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Chodnik wiedzie lekko pod górę. Po prawej stronie zobaczymy Posterunek Policji w Przygodzicach. Przy okazji mamy okazję zobaczyć unikalny grób skrzynkowy z IV - II w. p.n.e. Skręcamy w ulicę, na której się znajduje i grób i komisariat - będzie to ulica Kasztanowa. 

Wiedzie tamtędy droga asfaltowa. Musimy tym asfaltem pokonać kilkaset metrów aż do numeru domu 40, który znajduje się po prawej stronie (Drogi od Kasztanowej w prawo to kolejno: 

1, Baryczna - zaraz przy komisariacie, 
2. Kwiatowa - za numerem 28 i na skrzyżowaniu z ulicą Witosa, 
3. Zielona - za numerem domu 34). 
4. Droga wiodąca na łąki i dalej do Stawku Radomskiego będzie zatem 4 drogą w prawo jadąc cały czas asfaltem ulicą Kasztanową. 

Dalej będzie już droga wysadzana kamieniami, a potem niestety piach. Dojeżdżamy do mostu na Baryczy. Będą 3 drogi. Wybieramy tę w lewo. Za moment znów spotkamy się z rozwidleniem dróg - jedna będzie wiodła na łąki - praktycznie prosto wzdłuż rzeki Barycz, druga natomiast będzie skręcała lekko w prawo. Wybieramy tę w prawo. Jadąc cały czas prosto 1 kilometr, może trochę więcej po lewej stronie będzie Torfowisko Radomskie - właśnie ten stawek, o którym tutaj mowa. 


Musimy jeszcze zaznaczyć, że droga wiodąca do torfowiska nie jest najlepsza. Nie proponujemy wybierać się tam autem. Rower, motor, pieszo - jak najbardziej. Samochód terenowy także, ale nie ponosimy odpowiedzialności za to, że ktoś się gdzieś wryje :) Pamiętajcie, że to torfowiska.
Trasę do torfowiska pokazuje ta mapa:

źrodło: Interaktywna Mapa Gminy Przygodzice
www.przygodzice.pl


Więcej informacji na temat możliwości łapania tam ryb można znaleźć pod tym adresem:


PZW Okręg Kalisz
tel. 62 736-10-08

Gospodarzem obiektu jest Koło PZW Ostrów - Kolejorz
PSR 62 767-78-74

Komentarze

  1. A po isc az do Kasztanowej od Urzedu Gminy (a potem isc asfaltowka Kasztanowa i niepotrzebnie sie cofac Zielona?). Nie lepiej skrecic od razu na dole na wroclawskiej w prawo (miedzy GOPSem a GOKIem), isc wzdluz orlika, skrecic w prawo baryczna a nastepnie pierwsza w lewo i isc wzdluz baryczy? Az dojdzie sie do mostu do Baryczy? Droga fajniesza (bo nic ciekawego nie ma idac asfaltowka po Kasztanowej) i nie nadrabiamy bezsensownie drogi (nie ma tam zadnych atrakcji) i od razu mamy kontakt z natura.

    OdpowiedzUsuń
  2. moge wiedziec jaka jest glebokosc?

    OdpowiedzUsuń
  3. Można tam autem dojechać?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie