Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Jedyne kąpielisko w Antoninie

Na plaży w Antoninie zaczyna być gwarno. Choć teraz jest znacznie chłodniej, od kilku dni w naszym regionie nieźle przygrzewało a i pora zobowiązuje - dwa tygodnie do wakacji :) Tak czy inaczej Antonin jest jedynym w regionie miejscem, gdzie oprócz Ostrowa można się ochłodzić. Staw "Szperek" położony bezpośrednio przy Ośrodku Wypoczynkowym "Lido" jest także jedynym (w sensie prawnym) kąpieliskiem w regionie. Kilka lat temu Unia Europejska wydała dyrektywę zmuszającą zarządców kąpielisk do rejestrowania miejsc do kąpania. Teraz pojmowanie akwenów, gdzie można się ochłodzić rozróżnia się na: kąpieliska oraz miejsca przeznaczone do kąpieli. Rada Gminy Przygodzice jako jedyna w Południowej Wielkopolsce zdołała zarejestrować kąpielisko. Co to oznacza?
Kąpielisko w Antoninie to wyjątkowo popularne miejsce. Położone przy drodze krajowej nr "11" niejako samo się promuje. Chcąc nie chcąc przejeżdżając "krajówką" musimy zobaczyć ten akwen. Od wielu lat jest to miejsce wypoczynku dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Latem mieszkańcy powiatów: ostrowskiego i ostrzeszowskiego często wybierają właśnie Antonin. Woda jest tam czysta, niestety żyje w niej sporo żywych organizmów i przy dużych upałach zaczyna "kwitnąć". Woda zamienia się w nazywaną przez wielu "zupę". Wkrótce może się to zmienić.


Zdjęcie z początku czerwca tego roku.

 Już od jakiegoś czasu mówi się, że obiekt w Antoninie ma szansę na środki z Lokalnej Grupy Rybackiej. 15 grudnia 2010 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi została podpisana umowa o warunkach i sposobie realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Stowarzyszeniem Lokalną Grupą Działania i Lokalną Grupą Rybacką „Partnerstwo dla Doliny Baryczy". Dzięki tej umowie "Partnerstwo..." na realizację LSROR otrzyma dokładnie:

48 579 983,35 zł


Oczywiście jako gmina nie jesteśmy w tej społeczności sami. Partnerstwo dla Doliny Baryczy" liczy sobie 8 gmin. Po stronie wielkopolskiej: Przygodzice, Odolanów, Sośnie natomiast po stronie dolnośląskiej: Twardogóra, Krośnice, Milicz, Cieszków oraz Żmigród. Owe 48 milionów musi zostać rozdysponowane na poszczególne gminy. Nasza gmina otrzyma podobno kilka milionów złotych. Jeszcze za poprzedniej władzy były obietnice, że owe pieniądze zostaną wpompowane w kąpielisko w Antoninie. Plany były takie - usypać wały w ten sposób, by kąpielisko nie przeszkadzało rybakom i odwrotnie. Miało by to znacznie poprawić czystość wody, komfort pływaków i lubiących powędkować. Obecna władza cały czas myśli o kąpielisku w Antoninie i planuje je gruntownie przeczyścić i unowocześnić ale wszystko zależy jakie środki otrzyma w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich.
Droga krajowa nr "11" w Antoninie. 
 Kąpiliska mogą ubiegać się o środki unijne a badania wody prowadzone przez SANEPID są finansowane nie z kieszeni zarządcy akwenu - w tym przypadku Gminy Przygodzice. Gminie jako jedynej w regionie udało się zarejestrować kąpielisko w Antoninie. Oznacza to, że jest to kąpielisko w sensie prawnym a nie miejsce przeznaczone do kąpieli a co za tym idzie gmina będzie mogła się także starać o środki zewnętrzne.

Tablice zachęcające wędkarzy do łowienia ryb na stawie "Szperek".


Pierwsi śmiałkowie weszli już do wody.

Kąpielisko w Antoninie od dawna cieszy się wielką popularnością.

Pensjonat "Lido" przy krajowej "11" w Antoninie.


Komentarze

 1. ...Antonin jest jedynym miejscem w regionie, gdzie trzeba płacić za oglądanie za niedbałego ośrodka. W dodatku jeszcze kąpielisko jest nieczynne! Kpina!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ośrodek zaniedbany był kiedy był w posiadaniu gminy, jest coraz lepiej i dowodem na to są zadowoleni klienci z poza naszej gminy,a także powiatu. Wstęp na ośrodek jest rzeczą normalną i oczywistą proszę doinformować się o wstępach na inne ośrodki chociażby Skorzęcin zanim zacznie wypisywać się głupoty. W dzisiejszych czasach nikt nie podniesie papierka czy nie sprzątnie kupy po psach za nic tego kogoś trzeba opłacić, bezpłatny sanitariat oraz wywóz śmieci także to tylko kilka przykładów na co przeznaczany jest wstęp. W sprawie kąpieliska JEST CZYNNE I WODA W NIM JEST ZDROWA JAK WYNIKA Z BADAŃ.

  OdpowiedzUsuń
 3. To szkoda,że końskie odchody nie są sprzątane z plaży. Dobrze,że są inne miejsca na odpoczynek, bo moim zdaniem antoniński ośrodek to porażka!

  OdpowiedzUsuń
 4. A ile kosztuje wstep na plaze?

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że 4 zł cały - dla dorosłych, 2 zł połówka - dla dzieci. Pewny natomiast nie jestem.

  Wstęp na imprezy to na pewno 5 zł. Parking także 5 zł.

  Pozdrawiam
  admin

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie