Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Cisza wyborcza do niedzieli

Prawdopodbnie do niedzieli 9 październiak, do godziny 21:00, potrwa cisza wyborcza przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Wszystko zależy od tego, czy nie będzie zakłóceń w funkcjonowaniu lokali wyborczych na terenie całego kraju. W czasie ciszy wyborczej nie można agitować, rosnosić ulotek, publikować sondaży oraz materiałów radiowych i telewizyjnych namawiających do głosowania na konkretną osobę. Gmina Przygodzice znalazła się w tych wyborach do sejmu w okręgu wyborczym nr 36. Natomiast do senatu w okręgu nr 95. Wybory już jutro od 7:00 do 21:00. Poniżej kilka ważnych informacji i odpowiedzi na pytanie jak i gdzie zagłosować?
Wybory do sejmu RPOkręg nr 36 w tegorocznych wyborach parlamentarnych obejmuje powiaty: gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki Miasta na prawach powiatu: Kalisz, Leszno. 


Uprawnionych do głosowania w tym okręgu wyborczym jest 802 982 wyborców. Do zdobycia jest natomiast 12 mandatów. W tym okręgu jest 8 komitetów, które zarejestrowały swoje listy. Łącznie to razem 186 kandydatów. 
Jak głosować? 

Wchodząc do lokalu wyborczego trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości wraz ze zdjęciem. Dzięki niemu członkowie obwodowych komisji wyborczych sprawdzą tożsamość wyborcy. Może to być dowód osobisty, paszport, także prawo jazdy. Jeśli wyborca przyjdzie i nie ma go na liście wyborców, przewodniczący komisji obwodowej ma obowiązek zadzwonić do wydziału spraw obywatelskich danego samorządu, by potwierdzić dane nieujętego w spisie wyborcy. Na podstawie ważnego dokumentu tożsamości taka osoba może zagłosować. 

Głosowanie jest TAJNE. Stąd kabiny wyborcze - miejsca przedzielone przepierzeniem. Radzimy unikać sytuacji, w której zakreślamy swojego kandydata na oczach komisji wyborczej bądź na oczach innych wyborców. Może się to spotkać z reakcją przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej i zostać zakwalifikowane nawet w skrajnych przypadkach jako agitacja. 

Jak poprawnie oddać głos w wyborach na posła?


Należy postawić krzyżyk (dwie kreski przecinające się w obrębie kratki) przy nazwisku jednego kandydata. Jeśli postawimy kilka krzyżyków na liście jednego z komitetów wyborczych, nasz głos powędruje do tego kandydata, który jest najwyżej na liście. Jeśli postawimy krzyżyki na więcej niż jednej liście, nasz głos NIE BĘDZIE WAŻNY! 


Wybory do senatu RP

Gmina Przygodzice znalazła się w 95 okręgu wyborczym obejmującym powiaty: kępiński, krotoszyński, ostrowski i ostrzeszowski. Uprawnionych do głosowania jest 279 483 wyborców. Zarejestrowało się 5 kandydatów. W tym roku nastąpiła znacząca zmiana jeśli chodzi o wybory do senatu. Jutro zagłosujemy tylko na jednego kandydata z danego okręgu wyborczego. Jednomandatowe okręgi wyborcze dały szansę na kandydaturę niezależnych kandydatow. 


Jak poprawnie oddać głos w wyborach do senatu RP?

Stawiamy krzyżyk w kratce (dwie krzyżujące się linie w obrębie kratki) przy nazwisku jednego kandydata. Oddanie więcej niż jednego głosu powoduje, że nasz głos traci ważność. Lokale wyborcze otwarte są od               7:00 do 21:00

Zachęcamy do pójścia na wybory, w końcu wybierzemy rząd na przyszłe 4 lata. Gdzie zagłosować? 

Lista lokali wyborczych na terenie Gminy Przygodzice poniżej. 
Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie