Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

"My czekamy na ludzkie nieszczęście". Karetka stacjonuje w GS-ie [FOTO+WIDEO]

"Taka jest nasza praca. Można powiedzieć, że my żerujemy na ludzkim nieszczęściu (...) Płacą nam za to, że czekamy..." - mówią ratownicy medyczni, którzy od początku roku stacjonują w pomieszczeniach budynku Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Przygodzicach. Mają dosłownie kilka minut by odpalić karetkę paramedyczną i dojechać do pacjenta. Dzięki temu, że ambulans stacjonuje w samym centrum gminy, dojazd do poszkodowanego skrócił się o połowę. Nasza redakcja odwiedziła siedzibę Ratownictwa Medycznego w Przygodzicach. Oto fotorelacja. Poniżej także link do newsa TV Proart. 

Podstacja ratownictwa medycznego funkcjonuje w budynku Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" od początku tego roku. Dlaczego akurat tam? Wszystko przez Wojewódzki Plan Działania Systemu Ratownictwa Medycznego uchwalonego przez Wojewodę Wielkopolskiego Piotra Florka. Zakłada on rozmieszczenie podstacji ratownictwa medycznego tak, by w pełni zaspokoiły one potrzeby Wielkopolan. Z racji tego, że przez gminę Przygodzice przechodzi krajowa "11" karetka w tej miejscowości była strzałem w dziesiątkę. 

Podstacja była potrzebna w naszej gminie. 

Od lewej: Zbigniew Pilarczyk - prezes GS Przygodzice,
Krzysztof  Rasiak - wójt gminy Przygodzice,
Jarosław Skutecki - koordynator ds. aparatury
i sprzętu medycznego oraz zabezpiecznia ruchu sanitarnego. 

Potwierdzają to statystyki podane przez Jarosława Skuteckiego - koordynatora ds. aparatury i sprzętu medycznego oraz zabezpieczenia ruchu sanitarnego. Od początku roku karetka wyjeżdżała już 160 razy, dwukrotnie do wypadków drogowych. 6 osób zostało wówczas rannych. Dwukrotnie ratownicy medyczni musieli przeprowadzić reanimację pacjentów, dodajmy że w tej kwestii mają jak na razie 100% skuteczność i niech tak pozostanie.

Na terenie gminy Przygodzice co roku zdarza się
kilka-kilkanaście poważnych wypadków.
To zdjęcia z jednego z nich.
Czołowe zderzenie dwóch tirów z 2011 roku.
Zginęła tam jedna osoba. 

Do dyspozycji ratowników są w sumie 4 pomieszczenia. W pierwszym z nich znajduje się centrum dowodzenia podstacji. Jest tam komputer, radio oraz faks, dzięki którym ratownicy otrzymują informacje o zdarzeniach, weryfikują je oraz sporządzają notatki i sprawozdania.

"Serce" podstacji w Przygodzicach
(na zdj. ratownicy medyczni:
Katarzyna Majcher oraz Wojciech Kornaszewski)
Kolejne pomieszczenia to zaplecze socjalne podstacji. Kuchnia, gdzie ratownicy spożywają posiłki oraz pomieszczenia, gdzie odpoczywają. Wszystkie udostępnił im GS "Samopomoc Chłopska" w Przygodzicach.

Tutaj ratownicy posilają się przed akcjami....

...a tutaj odpoczywają....Przez fakt, że karetka stacjonuje w samym centrum gminy skrócił się czas, który ratownicy mają na to, by dotrzeć do pacjenta. W najdalej położone miejsce w gminie - okolice Czarnegolasu i Hetmanowa - ratownicy docierali po około 25 minutach. Jak sami mówią byli później pod ostrzałem: "dlaczego tak długo, nie można było szybciej...." etc. Teraz dojazd do tych miejsc zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Kilkanaście więcej, by uratować komuś życie.

Mapa gminy Przygodzice pokazuje,
że rozmieszczenie karetki zostało pomyślane tak,
by ambulans ruszał z centralnego miejsca. 

Ratownicy medyczni pokazują wójtowi
Krzysztofowi Rasiakowi podstację. 

Karetka stacjonująca w Przygodzicach jest karetką paramedyczną - to znaczy, że do pacjenta wyjeżdżają: ratownik medyczny + ratownik medyczny-kierowca. Na wyposażeniu karetki są podstawowe urządzenia i leki potrzebne przy interwencjach medycznych u poszkodowanego. Ta karetka ma dojechać do pacjenta, zdiagnozować co mu jest i w razie potrzeby zawieźć go jak najszybciej do szpitala.

Karetka stacjonująca w Przygodzicach to Mercedes. 

Wysuwane nosze także są na wyposażeniu karetki.

Wyposażenie karetki paramedycznej


UWAGA !!!

Pomieszczenia, gdzie stacjonują ratownicy nie są punktem ambulatoryjnym !!!! Podstacja nie funkcjonuje tak, jak ośrodek zdrowia czy punkt medyczny. Medycy oczywiście udzielą pomocy, jeśli ta będzie konieczna, ale nie funkcjonują jak wyżej wymienione instytucje.Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie