Najnowszy post

Jak do tej pory mamy mokry i zimny rok 2023 w Gminie Przygodzice

Mamy już prawie koniec maja, a prawdziwej wiosny jak nie widać, tak nie widać.  Maj w tym roku jest wyjątkowo zimny i stosunkowo mokry, przynajmniej w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Pamiętam, że bywały już jednak takie maje w przeszłości i to w cale nie zwiastowało niczego złego. Ale trochę narzekamy, że powinno być ciepło, a nie jest. Cieszą się natomiast właściciele niektórych upraw: mokry maj może oznaczać dobre zbiory. Zadowoleni są też leśnicy: po raz pierwszy od wielu lat zapełniły się leśne akweny m.in.  staw Piec Dolny w okolicach miejscowości Strugi pomiędzy Przygodzicami a Antoninem.

Mamy już parkę w bocianim gnieździe [FOTO+WIDEO]

Aż trzy boćki widzieliśmy dziś w okolicach bocianiego gniazda w Przygodzicach! Co prawda jeden z nich latach gdzieś bardzo wysoko, ale informacja dnia jest taka, że w samym gnieździe są już dwa dorosłe bociany! Tak, tak. Parka :) Mało tego: są to samiec i samica - przynajmniej tak twierdzą forumowicze z najsłynniejszego bocianiego forum na świecie. Poniżej krótka relacja z naszej dzisiejszej wizyty pod gniazdem. Dodajmy: pierwszej w tym sezonie! 


Pod gniazdem byliśmy dokładnie o godzinie 14:50. Najpierw zrobiliśmy kilka fotografii jednego bociana. Co robił? Jak to bociek: nieustanna kosmetyka piór. Od czasu do czasu zmienił swoje położenie. Raz stał, raz siedział. 


Około godziny 14:49 zauważyliśmy, że do gniazda przyfrunął kolejny bociek. Nastąpiło oczywiście rytualne przywitanie, podczas którego słychać było charakterystyczny klekot. Trwał on kilka-kilkanaście sekund. Momentu przylotu niestety nie udało nam się uwiecznić na filmiku, ale samo powitanie już tak. 


Po chwili obserwacji (ok. 14:51) zauważyliśmy pewną rzecz: w górze, wysoko nad gniazdem, leciał kolejny ptak. Wyglądał zupełnie jak bociek. Będące w gnieździe ptaki spoglądało na niego przez moment. Być może jest to osobnik, który był w gnieździe wcześniej lub po prostu delikwent, który chciałby w nim zamieszkać. Tego nie wiemy. 


Trzeci bociek odleciał ok. 14:51-52. Natomiast dwa pozostałe wzięły się za płodzenie potomstwa. To podobno normalne, że zaraz po przylocie (spotkaniu) para boćków przystępuje do kopulacji. Tak też było w tym przypadku. Udało nam się zarejestrować jedynie fragment tej czynności :)Po całym zajściu jeden z bocianów stanął na krawędzi gniazda. Drugi siedział w samym środku. Z relacji internautów wynika, że drugi bociek przyleciał do gniazda już zdecydowanie wcześniej, niż nasza obserwacja. Mimo to, miło było nam znów widzieć gniazdo pełne tych pięknych ptaków. Komentarze

  1. Info w Teleexpressie http://tvp.info/teleexpress/wideo/05042012-1700/6759739
    o bocianach w 10:07

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie