Najnowszy post

Rekordowa temperatura w lutym. Tak ciepło nie było od 30 lat

25 lutego 2021 padł rekord temperatury w lutym, oczywiście od momentu notowania. Termometry w Makowie Podhalańskim pokazały aż 22,1 stopnia. Jest to najwyższa temperatura w historii lutowych pomiarów. Poprzednio ustanowiony rekord pochodzi z 25 lutego 1990 r. z tej samej stacji zlokalizowanej na południu Polski. W gminie Przygodzice także było wczoraj gorąco, ale czy padł rekord temperatury? Tego nie jestem w stanie powiedzieć, bo statystyk tutaj nikt nie prowadzi. Na pewno temperatura zbliżyła się do 20 stopni. 

Przygodzice na starej pocztówce

Dla wszystkich miłośników starych pocztówek mamy nie lada gratkę. W nasze ręce dostała się bowiem widokówka, na której uwiecznione zostały Przygodzice. Co prawda po lewej stronie mamy możliwość zobaczenia ówczesnego cmentarza protestanckiego znajdującego się we Wschowie, ale za to z prawej strony widnieje już fotka przygodzickiej lipy sądowej (sądzono pod nią przestępców naruszających prawo osady). Prawda, że pocztówka jest niezwykle klimatyczna? Jest też niezłym rarytasem dla kolekcjonerów. Z tego co udało nam się ustalić jej właściciel zapłacił za nią ponad 40 Euro pewnemu niemieckiemu do niedawna posiadaczowi. Kartka pocztowa byłaby zapewne jeszcze droższa gdyby była obiegowa, czyli została przez pierwotnego właściciela wypełniona i wysłana. Głównie dlatego nie wiadomo też w którym roku została ona wydana. Opis zdjęć na rewersie w języku niemieckim pozwala jedynie stwierdzić, że została „wyprodukowana” przed pierwszą wojną światową. Awers i rewers karty pocztowej prezentujemy poniżej. Komentarze

 1. Rewelacja. Powinniśmy zorganizować wystawę historyczną dla każdej wioski z naszej Gminy. Popieram

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat tej pocztówki został poruszony już na spotkaniu z prezesem Towarzystwa Genealogicznego - Maciejem Kowalczykiem w ramach wykładu o uwłaszczeniu chłopów w latach 40. XIX wieku. Na owym spotkaniu był także Pan, który ma tę pocztówkę w swoich zbiorach. Ma także wiele innych....

  Sporo na temat starych pocztówek, także z naszej gminy było niegdyś na stronie: http://ostrow-powiat.socjum.pl

  Pozdrawiam
  Tomek W.

  OdpowiedzUsuń
 3. Za publikacją Mieczysława Orłowicza "Ilustrowany przewodnik po poznańskiem (w granicach z przed Traktatu Wersalskiego)rok wydania 1921, strona 89 - Przygodzice (124 km), posiadłość ks. Radziwiłła, byłego prezesa Koła Polskiego w Berlinie. Na folwarku stoi potężna lipa o 5 m. obwodu, pod którą aż do r. 1850 miały się odbywać sądy pańszczyźniane.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie