Najnowszy post

Kulturalne podsumowania roku 2020 w gminie Przygodzice. Wywiad z Robertem Karczmarkiem dyrektorem GOK

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa wiele branż nie może normalnie funkcjonować. W mediach najwięcej mówi się o podmiotach działających w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Mniej i tak trochę po macoszemu mówi się o szeroko rozumianej kulturze. Tymczasem wiele instytucji kultury od dłuższego czasu jest zamkniętych, niektóre przeniosły swoją działalność do przestrzeni wirtualnej. Jak w tych trudnych warunkach radzi sobie Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach? O problemach, z jakimi borykał się GOK w 2020 roku, o podjętych środkach zaradczych oraz o wyzwaniach jakie postawił sobie w 2021 roku z jego dyrektorem Robertem Kaczmarkiem rozmawiał Grzegorz Kowalski.

Przegląd z francuskim akcentem [FOTO]

To był naprawdę gorący sierpniowy tydzień, zakończony wielkim kulturalnym świętem. 18 sierpnia, od godz. 17.00 przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach rozpoczął się IV Przegląd Kulturalny Doliny Baryczy, w którym znalazło się wiele niezapomnianych atrakcji. Na scenie pojawiły się finalistki "Złotego Mikrofonika", nie zabrakło też lokalnego folkloru. Najważniejszym akcentem tegorocznej edycji "Przeglądu Kulturalnego" była obecność delegacji z zaprzyjaźnionej gminy Luitre. Obszerna relacja poniżej. 

Przegląd Kulturalny, w to piękne, sobotnie popołudnie poprowadziło małżeństwo – Paulina i Robert Kaczmarek, którzy na początku po powitaniu znakomitych gości zapoznali widzów z obszernym programem tego kulturalnego wydarzenia, które wpisało się już na dobre w kalendarz imprez kulturalnych gminy Przygodzice. Na początku wystąpiły laureatki konkursu piosenki „Złoty Mikrofonik 2012” z terenu gminy Przygodzice - Diana Szczypkowska, Julita Madajka, Michalina Strzelińska i Marzena Kulferst prezentując swoje ulubione utwory. Występy dziewczyn kończyły się zasłużonymi owacjami. Następnie w dwóch wejściach zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice” oraz członkowie zespołu „Przyjaciele”. W kolejnym punkcie programu zaprezentowały się urocze Panie z Zespołu Śpiewaczy „Baryczanki”, które na początku zaśpiewały przygotowany specjalnie na tą okazję utwór „Moje Przygodzice” w wersji polsko-francuskiej, z okazji odbywającej się w tym czasie wizyty licznej delegacji francuskiej, w ramach jubileuszu 10-lecia partnerstwa gmin Przygodzice-Luitre. 
Po tym występie przyszedł czas na prezentację delegacji francuskiej. W pierwszej części zaprezentował się bardzo liczny zespół FA SI LA Music et Les Semeurs de joie, którego oklaskiwano na stojąco. 
Po kilkunastu minutach na scenie pojawiły się „nasze” najlepsze pary taneczne tańca towarzyskiego: Sandra Banach i Szymon Maćkowiak oraz Wiktoria Kurek i Jakub Zieleziński w porywających publiczność rytmach latino. Przypieczętowaniem tanecznych emocji był pokaz tańca Kankan – przez dziewczyny z sekcji aerobiku sportowego z Jankowa Przygodzkiego. 

Po wielkich emocjach tanecznych na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach zaprezentowała się znana wszystkim lokalna Kapela „Boćki”, która w kilku utworach zachęciła pierwsze pary do wspólnej zabawy. W kolejnej części członkowie delegacji z Francji zaprezentowali wszystkim obecnym tańce bretońskie, które poderwały do tańca licznych mieszkańców naszej gminy. 


Niewątpliwym finałem całego Przeglądu był występ młodego, francuskiego zespołu Le Grand Fatras, który swoim profesjonalizmem i bawieniem się muzyką pozostanie na zawsze w pamięci zgromadzonej publiczności. 

Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali pamiątkowe statuetki. To wspaniałe wydarzenie zakończył pokaz tańca z ogniami i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Całości towarzyszyła wspaniała atmosfera i prawdziwa przyjaźń polsko-francuska. IV Przegląd Kulturalny Doliny Baryczy współfinansowany był z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Tekst i Fot. R. Kaczmarek

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie