Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Przygodzice bliżej Bretanii [FOTO+WIDEO]

55 osobowa grupa mieszkańców gminy Przygodzice wróciła kilka tygodni temu z francuskich wojaży. Celem wyprawy delegacji była mała gmina Luitre w Bretanii. Uczestnicy wymiany mieli okazję przez tydzień mieszkać u francuskich rodzin oraz zwiedzić okolicę: m.in. opactwo Mont-Saint-Michele czy wyspę Chausey. Głównym punktem programu było jednak uczestnictwo w święcie rolników, które odbywało się w przedostatni sierpniowy weekend na polach nieopodal Luitre. Z informacją o wizycie zwlekaliśmy długo, bo chcieliśmy Wam pokazać możliwie najciekawsze zdjęcia. Oto i one :)

Pierwszym przystankiem delegacji złożonej z mieszkańców gminy Przygodzice, właścicieli lokalnych firm, samorządowców oraz młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca była stolica zjednoczonej Europy – Bruksela. Tam grupa miała okazję zobaczyć najbardziej reprezentatywne miejsca związane z tym miastem.
Każdy z nas mieszkał u innej francuskiej rodziny. Podczas wspólnych chwil spędzonych z naszymi przyjaciółmi  mieliśmy okazję poznawać zwyczaje panujące w Bretanii. Osobiście miałem okazję poznać wspaniałą rodzinę Sylvie, jej męża Wawrzyńca oraz urocze córki: Marie i Annę. Przez niemal 10 dni mieszkałem w Fougeres, historycznym mieście położonym blisko stolicy regionu Rennes.
Napięty i jednocześnie wyważony program wizyty w partnerskiej gminie Luitre obfitował w wiele ciekawych punktów. Jednym z nich była z pewnością wizyta w opactwie Mont-Saint-Michele, słynnego ze swojej historii oraz widowiskowych odpływów i przypływów morskiej wody wokół wyspy. To zjawisko uczestnicy wycieczki mogli też obserwować na wyspie Chausey, która była jednym z punktów przygotowanych przez stronę francuską. 

Gwóźdź programu to jednak lokalne święto rolników, przygotowane na polach wokół Luitre. Podczas tej uroczystości, którą odwiedziło ponad 15 tysięcy osob, na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca z Przygodzic oraz wokalistki z Czarnegolasu.
Przy okazji sołtysi oraz rolnicy z gminy Przygodzice mogli podejrzeć, jak w Bretanii organizuje się festyny przypominające polskie dożynki. Ostatnim przystankiem wycieczki była stolica Francji - Paryż. 
Przygotowywany jest reportaż z wizyty przygodzickiej delegacji we Francji. 
Tekst + fotografie: Tomasz Wojciechowski

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie