Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

PSL dostało najwięcej głosów w naszej gminie - analiza


Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. W gminie Przygodzice wyniki wyborów były zdecydowanie inne niż w kraju. Partią, którą cieszyła się największym uznaniem w oczach mieszkańców naszej gminy było PSL. Uzyskało ono ponad 32% ważnych głosów. Na drugim miejscu uplasowało się PiS (26.68 %), trzecie było PO (16.18 %). Kolejne miejsca zajęli: Solidarna Polska (7.77 %), Nowa Prawica (6.72 %), SLD (5.77 %), Europa Plus Twój Ruch (2.14 %), Polska Razem (1.84 %), Ruch Narodowy (0.60 %). Frekwencja w gminie Przygodzice wyniosła 22.18 %. Przypomnijmy, że w Polsce prym wiodły zdecydowanie dwie partie. Zwyciężyło PO, a zaraz za Platformą znalazł się PIS. Obie partie uzyskały taką samą ilość mandatów – 19. Do europarlamentu dostały się również: Sojusz Lewicy Demokratycznej (5 mandatów), Polskie Stronnictwo Ludowe (4 mandaty) i Nowa Prawica (4 mandaty). 
W naszej gminie zlokalizowanych było 8 obwodów wyborczych. Uprawnieni do głosowania oddawali swoje głosy w: Chynowej, Czarnymlesie, Dębnicy, Jankowie Przygodzkim, Przygodzicach, Wysocku Małym, Antoninie i Topoli-Osiedle. PSL uzyskał największą liczbę głosów w czterech z nich (Janków Przygodzki, Czarnylas, Przygodzice, Wysocko Małe), PiS w trzech (Chynowa, Dębnica, Topola-Osiedle), a PO w jednym (Antonin). 

Pierwsza trójka w poszczególnych obwodach plasuje się następująco:

Chynowa
1.     PiS – 44,18%
2.     PSL - 25,70%
3.     Solidarna Polska – 8,84%

Czarnylas
1.     PSL – 25,70%
2.     PiS – 20,75 %
3.     PO – 18,87 %

Dębnica
1.     PiS – 29,87 %
2.     PSL – 22,73%
3.     PO – 15,58%

Janków Przygodzki
1.     PSL – 38,48%
2.     PiS – 25,12%
3.     Solidarna Polska – 10,14%

Przygodzice
1.     PSL – 35,52%
2.     PO – 20,66%
3.     PiS – 19,11%

Wysocko Małe
1.     PSL – 27,91%
2.     PIS – 23,26%
3.     PO – 17,61%

Antonin
1.     PO – 29,70%
2.     PSL – 24,75%
3.     PiS – 11,88%

Topola-Osiedle
1.     PiS – 32,39%
2.     PSL – 22,73%
3.     PO – 18,18% 

Jak więc widać PSL zdominowało wybory w dwóch największych obwodach. W Jankowie Przygodzkim na osoby z tej partii głosowało aż 38,48 % osób, które oddały ważny głos, a w Przygodzicach 35,52%. Prawo i Sprawiedliwość swój elektorat miał zwłaszcza w Chynowej, gdzie uzyskało 44,18% głosów. W żadnym innym obwodzie jedna partia nie przekroczyła bariery 40 procent. Warto podkreślić, że swoich konkurentów PiS zostawił daleko w tyle. Na drugi w Chynowej PSL głosowało ponad 25 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców, a na trzecią Solidarną Polskę niecałe 9. W pozostałych lokalach wyborczych trwała bardziej wyrównana walka. Niemniej PSL i PiS w każdym z obwodów plasowało się w pierwszej trójce. Słabiej wypadła Platforma Obywatelska, która jeśli już była „na pudle” to zazwyczaj na trzecim miejscu. Jedynie w Antoninie odniosła sukces, gdzie uzyskała blisko 30% wynik oraz w Przygodzicach, gdzie nieznacznie wyprzedziła PiS. W Chynowej i i Jankowie Przygodzkim spory sukces odniosła Solidarna Polska, gdzie okazało się trzecią siłą polityczną. Największy odsetek procentowy partia Ziobry uzyskała jednak w Dębnicy, gdzie jednak wyprzedzili ją PiS, PSL i PO. Warto również wspomnieć o wynikach innych partii. Nowa Prawica dobry wynik uzyskała w Jankowie Przygodzki, Czarnylesie i Antoninie. SLD nienajgorzej zaprezentowało się w Wysocko Małym, Topoli-Osiedle i Dębnicy. Wyniki jakie tam uzyskało są jednak niższe niż w skali ogólnopolskiej. Europa Plus, która nie weszła do europarlamentu, zaskoczyła w Antoninie. Jedynie w tym lokalu wyborczym uzyskała znaczący wynik. Głosowało na nią blisko 9 % uprawnionych do głosowania. Polska Razem oraz Ruch Narodowy nie mogą się poszczycić w naszej gminie żadnym dobrym wynikiem.

Z trójki wiodących w naszej gminie partii najbardziej zadowolone może być PSL. Nie tylko uzyskało największą ilość głosów, ale również w każdym obwodzie mogło liczyć na ponad 20-procentowe poparcie. PiS bardzo słabo wypadło w Antoninie, gdzie uzyskało zaledwie 11,88% ważnych głosów. Zwolenników Platformy Obywatelskiej martwi natomiast mizerny wynik uzyskany w Chynowej i Jankowie Przygodzkim. W Chynowej uzyskała zaledwie ok. 8 % głosów. Jeszcze gorzej było w Jankowie Przygodzkim, gdzie nie przekroczyła nawet 7 procentowego poparcia. 

Frekwencja w gminie Przygodzice była, podobnie jak w całym kraju, bardzo niska i wyniosła 22,18%. Najwięcej do urn poszło mieszkańców Przygodzic. Frekwencja wyniosła tam 27,39%. Najmniej osób oddało swój głos w Dębnicy, gdzie do urny poszło 14,91% osób uprawnionych do głosowania.

Jeśli chodzi o indywidualne wyniki poszczególnych kandydatów to największym poparciem cieszył się Andrzej Grzyb z PSL (wiemy też, że uzyskał reelekcję do Parlamentu Europejskiego), na którego 495 mieszkańców naszej gminy oddało swój głos. 371 głosów otrzymała „jedynka” z PiSu – Ryszard Czarnecki (również dostał się do PE). Trzecia była Andżelika Możdżanowska z PSLu. Jej wynik jest już jednak sporo niższy (141 głosy). Tuż za nią uplasowali się: Andrzej Dera z Solidarnej Polska i Adam Szejnfeld z PO (oboje 127 głosów), Ponad stu zwolenników znalazła również Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO (104 głosy).

Wyniki wyborów w gminie Przygodzice do Parlamentu Europejskie są dostępne na stronach Państwowej Komisji Wyborczej pod linkiem: 

http://pe2014.pkw.gov.pl/pl/wyniki/gminy/view/301705

Przy każdym z obwodów podany jest link do protokołu, gdzie można zapoznać się jak głosowali mieszkańcy w poszczególnych okręgach.Komentarze

 1. Pan radny Kaczmarek w roli politologa wypada mizernie. powiedział, co wiedział, a niewiele wiedział. I on pcha się na wójta.

  OdpowiedzUsuń
 2. W jakiej kwestii się wypowiedział? Radny Kaczmarek jest ekonomistą, a nie politologiem. Jeżeli chodzi o sprawowanie funkcji Radnego to powinniście brać z Niego przykład. Krytykuje ten, który nic nie robi!

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie, kiedy i co powiedział Robert Kaczmarek? I skąd ten news, że "pcha się na wójta"? A co to w ogóle ma wspólnego z tym artykułem?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jednak to radny Robert mnie przekonuje. Wójt Przygodzic ostatnio zaczął linieć - ale to zrozumiałe - stresy wyborcze. Czuję, że Robert będzie czarnym koniem w obecnych wyborach, pokazał już ile dobrego potrafi zrobić dla Przygodzic. Na pewno zrobiłby więcej, gdyby dostał większą władzę do rąk. A obecny wójt co - im bliżej wyborów tym bardziej mniejszy się robi.

  OdpowiedzUsuń
 5. (do anonimowego z pierwszego komentarza)

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto również dodać, że niska frekwencja pomogła w Wielkopolsce głównie PSL. W dwóch powiatach PSL rządził niemiłosiernie - ostrzeszowskim i kępińskim, gdzie zebrał k 50% głosów. Wystarczy nieco wyższa frekwencja w dwóch największych powiatach i sytuacja zmieni się diametralnie. W wyborach parlamentarnych mam nadzieję, że PSL polegnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Robercie - nie wiem czy piszę w dobrym miejscu, ale spróbuję. Otóż rozczarowana zostałam niedawno przez moją sąsiadkę, która poinformowała mnie, że mieszka Pan w Ostrowie Wielkopolskim, a w Przygodzicach ma Pan meldunek fikcyjny.
  Skoro ucieka Pan przed nami - kobietami Przygodzickimi, to może uczciwie czas zrezygnować z funkcji radnego?

  OdpowiedzUsuń
 8. Dotyczy pierwszego komentarza:
  Anonim 28 maja 2014 00:15

  Z przykrością muszę stwierdzić, że niektórzy nasi czytelnicy są tak wielkimi ignorantami, że nie potrafią nawet zobaczyć podpisu, kto jest autorem tekstu. To oczywiste, że nie napisał go radny Robert Kaczmarek i każdy, kto czyta czasem ten blog wie, że nigdy tego nie robił. Nigdy nie analizował politycznej sytuacji gminy.

  Co do kolejnych komentarzy: Ludzie są tak wielkimi tchórzami, że nie potrafią powiedzieć tych wszystkich zarzutów prosto w oczy Robertowi, a wypisują tutaj niezliczone rzeczy. Dzieci i tyle. Anonimowy to każdy potrafi być. A nie jesteście.

  Tomasz Wojciechowski

  OdpowiedzUsuń
 9. Panie Wojciechowski! Mam wrażenie, że kasujecie niewygodne komentarze, a udajecie wolne forum.
  Jeżeli się mylę, to mam nadzieję, że mój wcześniejszy komentarz po prostu się nie wysłał, a Pan Robert odpowie na moje pytanie:
  Czy to fair być nadal radnym Przygodzic, gdy się ma tylko "fikcyjne" zameldowanie, a tak naprawdę mieszka się w Ostrowie Wielkopolskim?

  OdpowiedzUsuń
 10. Nikt żadnych komentarzy nie usuwa.

  Pozdrawiam
  T.W.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pan Robert mieszka na mojej ulicy i ciągle przebywa z rodzicami. Nie wiem co Pani Kasia sugeruje. Przecież ten dom istnieje i wszyscy tam mieszkają. Ja jestem bardzo zadowolona, że mam tak wspaniałego, młodego sąsiada. Pan Robert angażuje się bardzo i jest dobrym człowiekiem. Powinno być więcej takich radnych. Lepiej spojrzeć na siebie...

  OdpowiedzUsuń
 12. Co te PSL naobiecywało, że takiego poparcia się dorobili?
  (Nyz)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie