Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

"Nie wracajmy jeszcze na ziemię" - 9. Przystanek PaT


Ponad tysiąc młodych osób wzięło udział w spotkaniu z pasją – 9 Przystanku PaT, który od 2 do 6 lipca 2014 roku gościł po raz pierwszy w Wielkopolsce, a stolicą profilaktyki było tym razem miasto Konin. To część adresowanego do młodzieży programu profilaktyczno-edukacyjnego Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" promującego styl życia wolny od uzależnień i przestępczości. Swoje miejsce na Przystanku PaT znalazła również Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru”, której liderem jest Ania Głodek, a opiekunem Robert Kaczmarek – Radny Rady Gminy Przygodzice. W skład Grupy wchodzą min. gimnazjaliści z Przygodzic.


W konińskim PWSZ w ciągu pięciu dni młodzi ludzie brali udział w warsztatach artystycznych: wokalnych, pracy z aktorem, tanecznych, sztuki ulicy (ponad 20 do wyboru) prowadzonych przez wybitnych instruktorów z całego świata, m.in. Branko Bielopotocky – Hip Hop (mistrz Europy i Świata w kategorii Hip Hop – Słowacja), Ricardo Marques – Capoeira (instruktor tańca – Brazylia), Robert Osam (wokalista, pianista znany z programu „Jaka to melodia?”), Sophie Kobus – instruktorka Samby brazylijskiej z RPA, Marta Schuberg (niemiecka kompozytorka, pedagog muzyczny) – warsztaty bębniarskie i wielu innych. Każdego dnia odbywały się także warsztaty profilaktyczne prowadzone przez wybitne osobowości, m.in. przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. 

„9 przystanek PaT był pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w moim życiu. Mimo czterech nieprzespanych nocy, emocje, atmosfera i relacje z ludźmi sprawiały, że każdy zapominał o spaniu. Było to dla mnie tak niesamowitym przeżyciem, że nigdy nie zapomnę tych cudownych chwil, warsztatów oraz ludzi, z którymi spędziłam kilkadziesiąt wspaniałych godzin. Chwile te były piękniejsze od marzeń. Wrócę tam na pewno nie raz, nie dwa… - opowiada Karolina Kopras z Przygodzic. 

Przez kilka dni, podczas których swoje święto obchodziła profilaktyka, uczestnicy mieli zorganizowany czas od samego rana do późnych godzin nocnych. Wartościowym aspektem w ramach profilaktyki rówieśniczej były prezentacje spektakli przez grupy PaT z całej Polski. Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru” wystawili sztukę pt. „Łąka”, która przedstawia problemy współczesnego życia, prostytucję nieletnich, przemoc, alkoholizm a także szkodliwość dopalaczy. Występ ten został wysoko oceniony przez Annę Wdowiak (aktorka, reżyser, założycielka prywatnego Teatru Piccolo w Łodzi) i Romana Holca (reżyser teatralny, pedagog, aktor Teatru Lalka w Warszawie). 

„Byłam pierwszy raz na tego typu wydarzeniu i nigdy nie przypuszczałabym, że można zżyć się tak z ludźmi, których zna się kilka dni. Wiele też nauczyłam się na warsztatach, zarówno artystycznych jak i profilaktycznych. Było tak fajnie, że nawet zajęcia do późnych godzin nocnych mi nie przeszkadzały – wspomina Klaudia Regulska z Przygodzic 

W sobotę 5 lipca Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru” wraz z młodzieżą z powiatu ostrowskiego zgromadziła się na Placu Wolności w Koninie, aby razem młodymi osobami z Wielkopolski i grupami PaT z całego kraju rozpocząć PaTosferę, której gościem specjalnym była min. Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej – Anna Komorowska. PaTosfera zakończyła się kolorowym korowodem ulicami Konina z Placu Wolności aż do Hali „Rondo”. Podczas przemarszu propagowano hasła profilaktyczne, które są podstawą idei programu PaT – moda na życie bez uzależnień. Była to największa z dotychczasowych PaTosfer i liczyła ponad dwa tysiące młodych ludzi. 

„Można powiedzieć, że PaT to pewien styl życia i pomysł na jego pozytywne wykorzystanie. Jako opiekunowie grupy dumni jesteśmy, że po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w tak wartościowym działaniu, które jest alternatywą dla szukających swojego miejsca w życiu i jednocześnie promowaniem idei wolontariatu” – mówią Ania Głodek i Robert Kaczmarek Gospodarzem IX Przystanku PaT było miasto Konin. Szefem akcji jest insp. Grzegorz Jach – Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, który jednocześnie jest pomysłodawcą programu. Więcej na stronie: 


tekst, foto: Robert Kaczmarek


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie