Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

"Nie wracajmy jeszcze na ziemię" - 9. Przystanek PaT


Ponad tysiąc młodych osób wzięło udział w spotkaniu z pasją – 9 Przystanku PaT, który od 2 do 6 lipca 2014 roku gościł po raz pierwszy w Wielkopolsce, a stolicą profilaktyki było tym razem miasto Konin. To część adresowanego do młodzieży programu profilaktyczno-edukacyjnego Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" promującego styl życia wolny od uzależnień i przestępczości. Swoje miejsce na Przystanku PaT znalazła również Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru”, której liderem jest Ania Głodek, a opiekunem Robert Kaczmarek – Radny Rady Gminy Przygodzice. W skład Grupy wchodzą min. gimnazjaliści z Przygodzic.


W konińskim PWSZ w ciągu pięciu dni młodzi ludzie brali udział w warsztatach artystycznych: wokalnych, pracy z aktorem, tanecznych, sztuki ulicy (ponad 20 do wyboru) prowadzonych przez wybitnych instruktorów z całego świata, m.in. Branko Bielopotocky – Hip Hop (mistrz Europy i Świata w kategorii Hip Hop – Słowacja), Ricardo Marques – Capoeira (instruktor tańca – Brazylia), Robert Osam (wokalista, pianista znany z programu „Jaka to melodia?”), Sophie Kobus – instruktorka Samby brazylijskiej z RPA, Marta Schuberg (niemiecka kompozytorka, pedagog muzyczny) – warsztaty bębniarskie i wielu innych. Każdego dnia odbywały się także warsztaty profilaktyczne prowadzone przez wybitne osobowości, m.in. przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. 

„9 przystanek PaT był pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w moim życiu. Mimo czterech nieprzespanych nocy, emocje, atmosfera i relacje z ludźmi sprawiały, że każdy zapominał o spaniu. Było to dla mnie tak niesamowitym przeżyciem, że nigdy nie zapomnę tych cudownych chwil, warsztatów oraz ludzi, z którymi spędziłam kilkadziesiąt wspaniałych godzin. Chwile te były piękniejsze od marzeń. Wrócę tam na pewno nie raz, nie dwa… - opowiada Karolina Kopras z Przygodzic. 

Przez kilka dni, podczas których swoje święto obchodziła profilaktyka, uczestnicy mieli zorganizowany czas od samego rana do późnych godzin nocnych. Wartościowym aspektem w ramach profilaktyki rówieśniczej były prezentacje spektakli przez grupy PaT z całej Polski. Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru” wystawili sztukę pt. „Łąka”, która przedstawia problemy współczesnego życia, prostytucję nieletnich, przemoc, alkoholizm a także szkodliwość dopalaczy. Występ ten został wysoko oceniony przez Annę Wdowiak (aktorka, reżyser, założycielka prywatnego Teatru Piccolo w Łodzi) i Romana Holca (reżyser teatralny, pedagog, aktor Teatru Lalka w Warszawie). 

„Byłam pierwszy raz na tego typu wydarzeniu i nigdy nie przypuszczałabym, że można zżyć się tak z ludźmi, których zna się kilka dni. Wiele też nauczyłam się na warsztatach, zarówno artystycznych jak i profilaktycznych. Było tak fajnie, że nawet zajęcia do późnych godzin nocnych mi nie przeszkadzały – wspomina Klaudia Regulska z Przygodzic 

W sobotę 5 lipca Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru” wraz z młodzieżą z powiatu ostrowskiego zgromadziła się na Placu Wolności w Koninie, aby razem młodymi osobami z Wielkopolski i grupami PaT z całego kraju rozpocząć PaTosferę, której gościem specjalnym była min. Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej – Anna Komorowska. PaTosfera zakończyła się kolorowym korowodem ulicami Konina z Placu Wolności aż do Hali „Rondo”. Podczas przemarszu propagowano hasła profilaktyczne, które są podstawą idei programu PaT – moda na życie bez uzależnień. Była to największa z dotychczasowych PaTosfer i liczyła ponad dwa tysiące młodych ludzi. 

„Można powiedzieć, że PaT to pewien styl życia i pomysł na jego pozytywne wykorzystanie. Jako opiekunowie grupy dumni jesteśmy, że po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w tak wartościowym działaniu, które jest alternatywą dla szukających swojego miejsca w życiu i jednocześnie promowaniem idei wolontariatu” – mówią Ania Głodek i Robert Kaczmarek Gospodarzem IX Przystanku PaT było miasto Konin. Szefem akcji jest insp. Grzegorz Jach – Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, który jednocześnie jest pomysłodawcą programu. Więcej na stronie: 


tekst, foto: Robert Kaczmarek


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie