Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Radni zaproponują groszowe podwyżki?

fot. Tomasz Wojtasik
Na życzenie Internautów dotarłem do projektów uchwał zmieniających taryfy za wodę i ścieki komunalne oraz ustalających nowe podatki na przyszłe miesiące. Według moich informacji podczas sesji 29 grudnia radni zaproponują nieznaczne podniesienie tych opłat. Będą to "groszowe" sprawy. Dosłownie. Podwyżka podyktowana jest m.in. rosnącymi kosztami utrzymania sieci wodociągowej. Zmiany w tej kwestii proponował m.in. główny "operator" gminnej wody. Z moich informacji wynika także, że od wielu lat sukcesywnie wzrasta liczba przyłączy kanalizacyjnych. Podwyżka podatków ma wynieść mniej niż 1%. Podatki idą w górę dość często, więc nie jest to nowość. Dementuję też pogłoski o tym, że radni 29 grudnia poniosą sobie diety. Wójt także nie będzie (przynajmniej na razie) zarabiał więcej. To NIEOFICJALNE informacje. W Waszym imieniu wysłałem zapytanie do Urzędu Gminy. Gdy dotrze do mnie, od razu poinformuję o tym fakcie. Aktualne ceny stawek za wodę i ścieki znajdziecie poniżej.

Tak jest dziś:


Komentarze

 1. główny operator od wody, diety radnych, wzrost wynagrodzenia dla wójta - a automatycznie dla administracji, podatki itp., na przełomie grudnia i I Kw. roku następnego ,- taka kosmetyka co roku na terenie gminy jest standardem . A zawsze jest to bez uzasadnienia , tylko kosmetyka groszowa . A może by tak podać brutto , wynagrodzenia pracowników administracji w poszczególnych działach i na przełomie np. ost. 4 lat . Porównamy tą kosmetykę . Podać ile podrożała woda- ścieki, podatki / 4 lata / itp. A my mieszkańcy dodamy te kosmetyczne grosze do swego rodzinnego budżetu i porównamy ze wzrostem kosmetycznym naszych wynagrodzeń . Panie redaktorze proszę zaspokoić ciekawość budżetową mieszkańców naszej bogatej gminy .

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,kosmetyka groszowa'' w takiej skali to ogromne kwoty. proszę przeliczyć jakie to ma niebagatelne skutki w perspektywie całości! to nie są żadne grosze...

  PS Wynagrodzenie wójta nie wzrośnie. Uf. Tylko z jednego powodu - nie może, bo jest MAKSYMALNE.

  OdpowiedzUsuń
 3. mam pytanie ,- nie słyszał pan o dopłatach do wywozu nieczystości , tam gdzie nie ma kanalizacji , ani drogi utwardzonej -gdzie nieczystości wywożone są beczkowozami , czy nasza Rada Gminy traktuje wszystkich mieszkańców jednakowo , a może oddać Nas do Ostrowa - będą tylko mapki do zrobienia...............

  OdpowiedzUsuń
 4. a czytając oficjalną stronę Gminy to tylko kultura , bawmy się tak dalej i czkajmy co będzie dalej , bo nic konkretnego tam nie ma , wszystko tajne , problemów nie ma , tylko klaskać i głaskać......

  OdpowiedzUsuń
 5. Do Anonimowego.
  Najprościej wysłać pytanie mailem lub przez zakładkę "Zadaj pytanie". Troszkę chęci, a nie tylko zrzędzenie to źle to niedobrze. Rada Gminy nie może podjąć uchwały o dopłatach do tzw, beczkowozów, bo nie ma takich przepisów prawnych. Proszę wygooglować problem, nic prostszego, co nie znaczy, iż problem powinien taki pozostać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na grafice jest błąd . Dopłata w tej wysokości jest do 31.01.2015 roku. W BIP-ie jest uchwała w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgodnie z Ustawą z dnia 7 czerwca 2001r o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków Gmina może podjąć Uchwałę o dofinansowanie , - ale nie musi , może wspierać wybranych lub wszystkich odbiorców ścieków / w odpowiedzi do Anonimowego . a z tym zrzędzeniem to wypraszam sobie- mamy wolność słowa .

  OdpowiedzUsuń
 8. To "zrzędzenie" było uszczypliwe, ale nie noszące znamion złośliwości. Co do cytowanego przepisu , to ustawodawca celowo ustalił na początku iż, "zbiorowe odprowadzenie ścieków to działalność polegająca na odprowadzeniu i oczyszczaniu ścieków". Odbywa się ono za pomocą urządzeń KANALIZACYJNYCH. Uchwały w temacie dopłat do wywozów po za sieciami kanalizacyjnymi były i podejmowane przez różne samorządu, lecz za każdym razem są one uchylane przez organy nadzorcze( np. wojewodę). Np. wyrok NSA z 14 grudnia 2005 roku sygn. akt II OSK 385/05 lub podobne. Na dzień dzisiejszy temat nie do przeskoczenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widać- słychać i czuć ,że Pani skarbnik robi finansowymi t.z. bokami:
  - jaki wysoki jest deficyt budżetowy 4-5 mln . ?
  - jaka możliwość kredytowa gminy ? 50 % z tego deficytu
  - jakie zobowiązania kredytowa ? 2-4 mln
  - jakie plany kredytowe ? na spłacenie 100% deficytu ? - może się mylę , w tych słupkach matematycznych - ale fakt ,że deficyt jest a rozwiązanie to jedne : kolejny, kolejny kredyt , ale kto go da i na jakich już warunkach już jest wzięty ? sprzedać to co się da - sołeckie grunty, lasy, Oś. Wypoczynku itp., jak uczy historia, słaba władza zawsze bazowała na wzroście kosmetycznym podatków, opłat, itp. I takie plany kosmetyczne już nam , jak czytamy szykują.
  A dlaczego tak jest, dlaczego mieszkańcy nic nie wiedzą i nie mówiono ? może na tej stronie się dowiemy dlaczego przeinwestowano inwestycje na tereni Gminy i komu ma to służyć : kolosalne kwoty na remonty i utrzymanie wiejskich sal np. Czarnylas, Topole, Chynowa . Inwestycje oświatowe - sportowe w Jankowie Przygodzkim, Przygodzicach ? Miting przedwyborczy już się skończył a finansowy smrodek w budżecie co ras większy . Pożyjemy zobaczymy i niejedno tutaj przeczytamy na tej stronie. Właściciel tej strony odnotuje rekordy poczytalności .

  OdpowiedzUsuń
 10. W ostatnim komentarzu ktoś pisze po co utrzymanie sal wiejskich- akurat to chyba udana inwestycja, bo w tych miejscach rozwija się życie społeczne wsi - a Im lepsza ku temu infrastruktura to chyba lepiej. U nas takie życie społeczne troszkę kuleje, ale to wina też nas samych, bo nam się nie chce... na co dzień widać, że organizowane są jakieś tam mini projekciki po wsiach czy tam - w Chynowie Panie się na komputerach i kwiatkach jakiś spotykają,
  - w Jankowie i GOKu fizjoterapeuta pracuje nad seniorami, - w Dębnicy ostatnio "kijki" i Carving promowali,
  - Orlik choć wszyscy narzekają to jednak nawet wieczorami żyje
  - teraz w Przygodziczkach i Bogufałowie też jakieś zajęcia przedświąteczne w ramach aktywnej wioski się odbywają
  - w Wysocku też były niedawno jakieś spotkania seniorów,
  To wszystko dzieje się w tych wypomnianych powyżej salach wiejskich. To tak troszeczkę wszyscy się składamy by żyło się lepiej, a jak ktoś narzeka, że nic się nie dzieje to niech sam się weźmie do roboty- teraz na przełomie stycznia i lutego będą wybory sołtysów i rad sołeckich- mamy jeszcze 2 miesiące żeby zaistnieć i zostać wybranym.

  Pozdrawiamy malkontentów, a co do opłat to tak samo narzekamy, że nam elektrownia podnosi opłaty czy gazownia, a czasem na drogie paliwo lubimy ponarzekać, a jednak używamy prądu, gazu i jeździmy autem- po prostu podnosimy sobie standard życia i za to wszystko musimy płacić - nie za wszystko na nasze życzenie, ale płacimy dziś za wiele.

  Pamiętajmy, aby następnym razem kiedy spotkamy sołtysa, albo pójdziemy zapłacić do Niego do domu kolejną ratę podatku, złóżmy Mu propozycję z konkretnym pomysłem do zrealizowania w sołectwie i z konkretną propozycją osobistej pomocy- jak możemy w realizacji tego pomysłu pomóc ;) będzie nam łatwiej milej i przyjemniej ;) tak mi się wydaje...

  OdpowiedzUsuń
 11. do ostatniego Anonimowego -co to za zbiorowe pozdrowienia , nie rozumiem pomagać komu -przecież każdy miał swój program działania - najlepsi zostali wybrani , pracowników w Gminie chyba też dostatek , to teraz do roboty, aby żyło się lepiej i ludzie żyli dostatnie w myśl starego pozytywistycznego hasła ........

  OdpowiedzUsuń
 12. racja - ktoś pisze o utopi budżetowej samorządu gminnego ,zle planowanym zadłużeniu, perspektywach rozwoju gminy ,
  planowanych przez i na wniosek wójta - a przyklepanych przez Rade GMINY kosmetykach finansowych, a które to bezpośrednio uderzą i obciążą mieszkańców gminy . Konkretnie o matematyce finansów . A ktoś, stara się przysłonić fałszywy obraz - gotowaniem bigosu na Salach Ludowych przez KGW / remontowanych średnio w granicach 1mln.zł., - skąd, biorą się takie stawki przetargowe za malowanie sal ? / Co nas interesuje wiejski sołtys - i reklama noszenia mu rat podatkowych - co nie ma na chleb ? / Teraz podatki płaci się elektronicznie na konto gminy a nie dodatkowo z budżetu gminy płacić po kilka kilka tyś., zł ., wiejskiemu sołtysowi , jedynie za to,że naiwni pośrednio zaniosą podatek do sołtysa.
  Jak mieszkańcy maja dawać wiejskiemu sołtysowi pomysły- plany . Ma do dyspozycji 2-3 radnych , 10 członków rady sołeckiej , stowarzyszenia , itp ., wiec do roboty a nie do GMINNEJ KASY . Wyborcze planowania, obiecanki mamy już za sobą - do roboty .
  Dzięki tej stronie myślę,że sukcesywnie dowiemy się co pod dywanami Urzędu Gminy siedzi . Oj Pan redaktor tej strony zrobi karierę - oby mu nie zablokowali veny .

  OdpowiedzUsuń
 13. Najwięcej krytykują Ci co nic nie robią.... Najprościej jest obrzucać błotem i oczerniać tych, którym się coś chce robić!

  OdpowiedzUsuń
 14. Co do kasy sołtysa za zbieranie podatków w domu, to ja też płacę elektronicznie wszystkie rachunki, ale ten procent podatku ( nie wiem ile to jest) traktuję jako taką nagrodę, powiedzmy potwierdzenie tego, że sołtys robi dobrze to co robi... zresztą nie to było to chyba kolegi zamierzeniem, bo pisał o wizycie u sołtysa w kontekście płacenia podatków, ale w celu doradzenia Mu, czy podpowiedzenia jakiegoś sposobu działania...
  A i jeszcze jedna taka refleksja się nasuwa - bo chcemy odganiać dzieci od komputera, a sami płacimy wszystko elektronicznie, zakupy robimy w sklepach internetowych, z Internetu czerpiemy wszystkie informacje i raz że nam się nie chce, a dwa nie mamy już poza Internetem czasu by wyjść do ludzi ;) już nie mówię o jakiejś pomocy sąsiedzkiej czy sołeckiej, ale pamiętajmy, żeby nie bać się ludzi i współpracować z sąsiadami, bo to na prawdę daje radość i tylko pożytek!

  OdpowiedzUsuń
 15. ktoś tu wali chyba jakie prochy i ma w głowie wapno, bo pisze, jakieś bzdury o miłości blizniego, do sołtysa , społeczeństwa itp. co to jest forum miłosierdzia świadków Jechwych ?

  OdpowiedzUsuń
 16. -do anonimowego z godziny 18:30 - tak do ścisłości , -mam nadzieje , że u nas pracuje się wg planów ( którym się chce coś robić ) nie ma miejsca ........

  OdpowiedzUsuń
 17. forum miłości świadków żywego makaronu czy jakoś tak...
  myślmy pozytywnie i nie dajmy się zwariować anonimowym komentarzom!:P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie