Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Dzień Dawcy Szpiku w Przygodzicach. Warto żyć dla kogoś.

Już w najbliższą sobotę 31 stycznia wielki sprawdzian dla mieszkańców Przygodzic, całej gminy oraz tej części Wielkopolski. Test z pomagania. Na szóstkę zaliczył go już jeden mieszkaniec Przygodzic - Jacek Kubiak, który nie czekał ani chwili, gdy jego genetyczny bliźniak potrzebował pomocy. Teraz Wasza kolej. Zarejestrujcie się w bazie potencjalnych dawców szpiku fundacji DMKS i pomóżcie. To nic nie kosztuje, no może odrobinę wolnego czasu.  Podczas Dnia Dawcy Szpiku w Gminnym Ośrodku Kultury wystąpią m.in.: Skapa, Sachiel, Pamela, Redis, Czerwony Kogut, Diadem, bracia J&J. Więcej na temat akcji "Warto żyć dla kogoś" na oficjalnej stronie: 

Oto oficjalna zapowiedź telewizyjna akcji: 

Zobaczcie co do powiedzenia mają organizatorzy:


 

Podstawowe informacje o akcji:

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku polega na:

- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego
- wypełnieniu formularza, który zawiera podst. dane osobowe
- pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, który jest niezbędny do przeprowadzenia badania genetycznego, antygenów HLA.
Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się na to by zostać dawcą szpiku?
Przede wszystkim wynika to z niewiedzy. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego. Duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda.
W momencie w którym będziemy mogli komuś pomóc są pobierane albo komórki macierzyste z krwi obwodowej, albo szpik z talerza kości biodrowej. NIE JEST TO KRĘGOSŁUP!

Są dwie metody pobrania:

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej:

• Metoda stosowana w ok. 80% pobrań do przeszczepienia.
• Dawca na 5 dni pięć dni przed pobraniem przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane.
• Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara.
• Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste.
• Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

2. Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.

• Metoda stosowana w około 20% pobrań.
• wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu.
• Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę.
• W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu.
• Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.


PROGRAM GODZINNY AKCJI:

12.00 – mecz charytatywny (Orlik), ZUMBA (sala GOK)

13.00 – 16.00 – program SKAPA JAM SESSION + TRUE SCHOOL

16.00 – 17.00 – CZERWONY KOGUT

17.00 – 18.00 – DIADEM

18.00 – 18.30 – SACHIEL

18.30 – 19.30 – licytacje, prezentacja, podziękowania

19.30 – 20.00 – REDIS

20.00 – 21.00 – PAMELA

21.00 - ???? – BRACIA J&J

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku 12.00 – 22.00

Sprzedaż cegiełek charytatywnych 12.00 – 18.00

Komentarze

  1. prosze o jakis kontakt z redaktorem tej strony bo mam pare pytań z góry dziekuje pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie