Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Radni uchwalili budżet - komentarz

Radni gminy Przygodzice zdecydowali na co przeznaczą nasze pieniądze. Rada negowana w poprzedniej kadencji za nierównomierne rozporządzanie środkami, tym razem postanowiła podzielić kasę "po równo". Zyska jednak największy - Przygodzice. Plany są umiarkowanie optymistyczne dla reszty miejscowości. Wśród ważnych inwestycji jest m.in. dokończenie budowy sali gimnastycznej w Przygodzicach za ponad 3 miliony złotych,  zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Jankowie Przygodzkim oraz kilka drogowych kwestii. Oto lista wszystkich rzeczy do wykonania w 2015 roku. Inwestycje mają pochłonąć 5 milionów złotych. 

"Obliczony na rozwój i nową perspektywę finansową, wyważony między oczekiwaniami, a możliwościami" - tak o nowym budżecie czytamy na stronie http://www.przygodzice.pl/. Budżet nazywany "przejściowym" ma przygotować gminę na nadejście nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. O kasie, która w tych latach trafi do samorządów wiadomo już znacznie więcej. Wytyczne pozwalają Lokalnym Grupom Działania na wstępne opracowywanie strategii. To wciąż jednak zbyt mało, aby poważnie myśleć o inwestowaniu i zapożyczaniu się. Jeśli o tym mowa, to warto podkreślić, że kwota do spłaty rat kredytów i pożyczek w 2015 roku wraz z należnymi odsetkami wynosić będzie 2.508.398 zł, co stanowi 7,45 proc. planowanych dochodów.
W projekcie budżetu gminy Przygodzice na 2015 rok dochody są na poziomie 33.699.970 zł, a wydatki na 35.603.558 zł; Gmina jak zawsze planuje wydać więcej, niż będzie miała w kasie. Planowany deficyt to - 1.903.588 zł. Mało, dużo? Niedostatek zostanie pokryty przychodem z kredytów. Pewnej części sceny politycznej ta propozycja na pewno się nie spodoba, bo przecież rosnące zadłużenie gminy na przestrzeni ostatnich lat było kością niezgody pomiędzy KWW Kaźmierczaka i Rasiaka w kampanii wyborczej. 

Inwestycje w 2015 roku planowane są na poziomie 5 milionów złotych. To nieco ponad 14 procent całego budżetu. Dużo w porównaniu z gminą Sośnie, która na inwestycje chce przeznaczyć 2 miliony, ale mało w porównaniu do gmin takich jak: Nowe Skalmierzyce (na inwestycje przeznaczą niespełna 10 milionów złotych - 9.849.816,00 zł.) czy Odolanów z budżetem na inwestycje na poziomie 9.981.897,82 zł. Oczywiście trzeba podkreślić, że dwie w/w są znacznie bogatsze od gminy Przygodzice i ich budżety przekraczają 50 milionów złotych. 

Oto wszystkie planowane inwestycje w 2015 roku. Lista nie jest zbyt długa, więc warto ją skrupulatnie prześwietlić. 


opracowanie: Tomasz Wojciechowski

Komentarze

 1. witam - no i stało się skończyły się obiecanki a mamy finansową rzeczywitość. A tak ładnie to w kampanii wyborczej KW Rasiaka wyglądało " bida tańczy z nędza " . Mamy inwestycje w w ogrodach piwnych - a co dla reszty mieszkańców OBIECANKI a głupim radość i nadzieja . Cztery lata rządów wójta Rasiaka minęło i mamy spektakularna długi - długi i nadzieje . I co dalej ? kolejne kredyty ? a może spektakularne wzrost, opłat, podatków itp . Pożyjemy, zobaczymy i ocenimy.
  A na razie cieniutko .

  OdpowiedzUsuń
 2. Do anonimowego. Nudny już jesteś, bo albo nie umiesz czytać budżetu, albo nie wiesz na czym polega inwestowanie? Pewnie z Chatki się nie wychylasz bo jak tu ludziom spojrzeć w oczy? Jak można inwestować nie mając środków unijnych? Wszystkie programy ruszą od 2016 roku i wtedy można zaplanować kolejne inwestycje, lecz warto poczytać troszkę, a nie znów podjudzać.

  OdpowiedzUsuń
 3. co ten ostatni anonimowy tak się podnieca . Te zachowanie zostaw na noc bla,bla,bla - pożyjemy zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
 4. Monotematyczny jesteś...

  OdpowiedzUsuń
 5. - trochę < teraz czas na Przygodzice> , przesunął się w czasie, bo dzieci uciekają , małe klasy po 15 , 14 dzieci w klasach Szkoły Podstawowej w Przygodzicach , strasznie mało . Ale jest nadzieja , że jak skończy się budowa może będzie lepiej ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie radne z Wysocka Małego sporo załatwiły. Przebudowa ulicy Spokojnej. Brawo. To się Wysocko rozwinie przez te 4 lata

  OdpowiedzUsuń
 7. no i podejrzewam , że kanalizacja najpierw będzie zrobiona , no i chodnik , bo jak dostać się do parku , który świeci pustkami , nawet żywej duszy tam nie ma , budujemy najpierw co nam wygodne , a nie to co jest nam potrzebne . Sprawa ta dotyczy nie tylko Wysocka , reszta obiektów podobnych w Gminie też stoi pusta .

  OdpowiedzUsuń
 8. w Wysocki ta ul Spokojna za 35.000 zł., co ma być zrobione ? Kanalizacja, chodniki, skwery, ulica . Należy mieć dużą wiarę aby w to wierzyć . Ale wiara czyni cuda . PS. w zakresie cudów to " dosłownie" na kolana .

  OdpowiedzUsuń
 9. - bez cudów będzie , jak ostatnie cztery lata - tylko w Wysocku nowe nawierzchnie , chodniki , kanalizacja chyba nie z funduszu unijnego ,bo już nie było środków , - tylko z czego ? / Cud tylko gdzie ? /

  OdpowiedzUsuń
 10. chodnik na ul Górnej budowany był 12 lat . Jak go skończyli przy Kościelnej to przy Ostrowskiej już do remontu - A jakość i wykonanie to 100% jakości UE ,

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie