Najnowszy post

Jak do tej pory mamy mokry i zimny rok 2023 w Gminie Przygodzice

Mamy już prawie koniec maja, a prawdziwej wiosny jak nie widać, tak nie widać.  Maj w tym roku jest wyjątkowo zimny i stosunkowo mokry, przynajmniej w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Pamiętam, że bywały już jednak takie maje w przeszłości i to w cale nie zwiastowało niczego złego. Ale trochę narzekamy, że powinno być ciepło, a nie jest. Cieszą się natomiast właściciele niektórych upraw: mokry maj może oznaczać dobre zbiory. Zadowoleni są też leśnicy: po raz pierwszy od wielu lat zapełniły się leśne akweny m.in.  staw Piec Dolny w okolicach miejscowości Strugi pomiędzy Przygodzicami a Antoninem.

Gmina Przygodzice solidarna z Francuzami

Internet aż huczy od informacji na temat zamachów terrorystycznych z ostatniego piątku. Internauci grzmią też na alarm, że wstawianie francuskich flag na swoje zdjęcia profilowe na facebooku to mówiąc oględnie "złe" zachowanie. Mogą mówić tak tylko ci, którzy nie mają we Francji przyjaciół i którzy nie wiedzą jak przyjaznymi i uprzejmymi ludźmi są Francuzi. Gmina Przygodzice ma znajomych w miejscowości Luitre i Fougeres, zatem postanowiła wyrazić swoją solidarność z naszymi zachodnimi sąsiadami. Stosowne pismo zostało już wysłane. 
fot.www.przygodzice.pl


Wójt Krzysztof Rasiak napisał w liście do władz Luitre oraz do komitetu zajmującego się współpracą pomiędzy polskim i francuskim samorządem następujące sentencje:

"Łączymy się w żalu i smutku z narodem francuskim. Zasmuciły nas tu niezmiernie ostatnie piątkowe wydarzenia w Paryżu. To wyjątkowo trudne chwile dla Waszego kraju, ale także dla całego świata. Wartości demokracji, tak drogie Republice Francuskiej oraz hasła wolności, równości i braterstwa zostały drastycznie zachwiane. Trzeba ich bronić z całych sił! Oby cały naród francuski pozostał silny i zjednoczony w obliczu tych wydarzeń. Kierujemy do Was Drodzy Przyjaciele nasze wyrazy solidarności, współczucia, przyjaźni oraz sympatii. Składamy kondolencje narodowi francuskiemu, jak również rodzinom wszystkich ofiar. Łączymy się z Wami w bólu"

Zapalono też znicz przy Skwerze Luitre. Przygodzice współpracują z tą francuską gminą od 2001 roku. Mieliśmy ogromną przyjemność poznać wielu mieszkańców z miejscowości Fougeres i Luitre podczas wyjazdu delegacji z gminy Przygodzice do Francji. Było to w 2013 roku i do dziś nie zapomnimy gościnności naszych francuskich przyjaciół.


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie