Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Przejazd kolejowy w Jankowie Przygodzkim zakmnięty

fot. archiwum
Kolejny komunikat dla zmotoryzowanych. W związku z pracami na linii kolejowej nr 272, także rewitalizacją peronów stacji przez najbliższy tydzień od 23 listopada do 30 listopada całkowicie zamknięty będzie przejazd kolejowy w Jankowie Przygodzkim przy zbiegu ulic Sosnowej i Ostrowskiej. Skrzyżowanie zostanie zamknięte w poniedziałek rano o godzinie 7:00 i uruchomione prawdopodobnie późnym wieczorem (22:00) 30 listopada. Poniżej kilka informacji na temat rewitalizacji linii kolejowej nr 272 na trasie Ostrów Wielkopolski - Ostrzeszów. 

Za 55 mln zł PLK rewitalizuje tory i dwa przystanki między Ostrzeszowem a Ostrowem Wielkopolskim. Od stycznia szybciej kursują pociągi po odnowionym torze na odcinku Ostrzeszów – Antonin. Podróżni korzystają też z wygodniejszego przystanku Niedźwiedź Wielkopolski. W 2015 r. rewitalizowany będzie kolejny odcinek linii i przystanek Janków Przygodzki.

Dla podróżnych efektem rewitalizacji toru między Ostrzeszowem a Antoninem jest gwarancja sprawnego przejazdu m.in. pociągów relacji Kluczbork – Poznań. Obecnie składy na tym odcinku kursują z prędkością 120 km/h. Polskie Linie Kolejowe poza torem wymieniły również rozjazdy na stacji Antonin. Remont 8 przejazdów kolejowych podniósł poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Przystanek Niedźwiedź Wielkopolski, położony między Ostrzeszowem a Antoninem, dzięki przebudowie i podwyższeniu zapewnia podróżnym lepszy dostęp do pociągów. Peron ma nową nawierzchnię i jest wyposażony w wiatę z ławkami. Wygodniejszą podróż umożliwia także nowe oznakowanie i tablice informacyjne. Tak jak wszystkie przebudowywane przez PLK przystanki i Niedźwiedź Wielkopolski został przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności. Rewitalizacja odcinka Ostrzeszów – Antonin kosztowała 20 mln zł.

PLK kontynuuje prace. Spółka zaplanowała w tym roku wymianę szyn i podkładów na 16 km odcinku Antonin - Ostrów Wielkopolski. Rewitalizowane będą nie tylko tory. Zmieni się również przystanek Janków Przygodzki. Peron będzie miał nową nawierzchnię, wiatę z ławkami i oznakowanie. Powstanie dojście przystosowane do obsługi niepełnosprawnych. Modernizacja 4 przejazdów kolejowo-drogowych usprawni ruch pociągów i zwiększy bezpieczeństwo kierowców.


Na prace pomiędzy Antoninem a Ostrowem Wielkopolskim PLK zaplanowała 35 mln zł.

Trasa z Wielkopolski na Śląsk

Rewitalizacja odcinka Ostrzeszów – Ostrów Wielkopolski to jeden z elementów inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie ze stolicy Wielkopolski do stolicy Śląska. Poprawa infrastruktury pomiędzy Katowicami a Poznaniem obejmuje także prace na odcinkach: Ostrzeszów – Kluczbork; Kluczbork – Kalety; Bytom Północ – Tarnowskie Góry oraz Kalety Strzebin.


Po zakończeniu wszystkich robót czas przejazdu skróci się pomiędzy Katowicami a Poznaniem aż o 1,5 h.

Tekst: Zbigniew Wolny, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


Zobaczcie nasze archiwalne zdjęcia rewitalizacji linii 272 z czerwca i lipca 2015 roku. Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie