Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Na historycznych łamach "Orędownika Ostrowskiego" - Odsłonięcie pomnika w 1938 roku

fot. www.przygodzice.pl
Powracamy do historycznej kwerendy "Orędownika Ostrowskiego", który dzięki cyfryzacji otwiera przed nami kulisy wydarzeń sprzed niespełna 80 laty. W numerze 109 z dnia 12 września 1938 roku na łamach "OO" pisano: "Wieś Przygodzice, w powiecie ostrowskim, dała Ojczyźnie w ofierze pierwszego powstańca ziemi Wielkopolskiej. Jest nim szeregowiec Jan Mertka, który poległ od kuli pruskiej na posterunku dnia 27.12.1918 w południowej godzinie pod Boczkowem (...) zawiązał się komitet, który wystawił w Przygodzicach piękny pomnik pamiątkowy". Właśnie odsłonięciem pomnika zajmiemy się w kolejnym poście. Zobaczcie co o tym wydarzeniu wtedy pisano. Jan Mertka, foto: www.przygodzice.pl

W artykule dowiadujemy się, że uroczystość odsłonięcia pomnika odbywała się w niedzielę. "Wieś przybrana była w zieleń i flagi narodowe". Swoją obecność zaznaczyli podczas wydarzenia starosta dr Józef Ekkert, ksiądz dziekan Leon Płotka, wicestarosta Gustaw Bojanowski oraz przedstawiciele wojska, komendant policji oraz "wielu innych". 

O pomniku pisano, że "stanął on przy głównym trakcie, na skwerze opodal kościoła. Na pięknym obelisku u góry krzyż, poniżej duży orzeł, a po bokach wyryte nazwiska wszystkich poległych". Nabożeństwo w miejscowym kościele odprawił ksiądz proboszcz Franciszek Kuchowicz (proboszcz w latach 1938-1942). Ciekawostką jest, że wedle relacji śpiewał tam miejscowy chór i grała orkiestra wojskowa.

Starosta przekazał symbolicznie pomnik w ręce ówczesnego wójta gminy Walentego Stryjaka. Potem w sali domu Ludowego odbyła się akademia. Szczegóły w artykule. foto: www.przygodzice.pl - Kronika Przygodzic

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie