Najnowszy post

Jak do tej pory mamy mokry i zimny rok 2023 w Gminie Przygodzice

Mamy już prawie koniec maja, a prawdziwej wiosny jak nie widać, tak nie widać.  Maj w tym roku jest wyjątkowo zimny i stosunkowo mokry, przynajmniej w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Pamiętam, że bywały już jednak takie maje w przeszłości i to w cale nie zwiastowało niczego złego. Ale trochę narzekamy, że powinno być ciepło, a nie jest. Cieszą się natomiast właściciele niektórych upraw: mokry maj może oznaczać dobre zbiory. Zadowoleni są też leśnicy: po raz pierwszy od wielu lat zapełniły się leśne akweny m.in.  staw Piec Dolny w okolicach miejscowości Strugi pomiędzy Przygodzicami a Antoninem.

Na historycznych łamach "Orędownika Ostrowskiego" - Odsłonięcie pomnika w 1938 roku

fot. www.przygodzice.pl
Powracamy do historycznej kwerendy "Orędownika Ostrowskiego", który dzięki cyfryzacji otwiera przed nami kulisy wydarzeń sprzed niespełna 80 laty. W numerze 109 z dnia 12 września 1938 roku na łamach "OO" pisano: "Wieś Przygodzice, w powiecie ostrowskim, dała Ojczyźnie w ofierze pierwszego powstańca ziemi Wielkopolskiej. Jest nim szeregowiec Jan Mertka, który poległ od kuli pruskiej na posterunku dnia 27.12.1918 w południowej godzinie pod Boczkowem (...) zawiązał się komitet, który wystawił w Przygodzicach piękny pomnik pamiątkowy". Właśnie odsłonięciem pomnika zajmiemy się w kolejnym poście. Zobaczcie co o tym wydarzeniu wtedy pisano. Jan Mertka, foto: www.przygodzice.pl

W artykule dowiadujemy się, że uroczystość odsłonięcia pomnika odbywała się w niedzielę. "Wieś przybrana była w zieleń i flagi narodowe". Swoją obecność zaznaczyli podczas wydarzenia starosta dr Józef Ekkert, ksiądz dziekan Leon Płotka, wicestarosta Gustaw Bojanowski oraz przedstawiciele wojska, komendant policji oraz "wielu innych". 

O pomniku pisano, że "stanął on przy głównym trakcie, na skwerze opodal kościoła. Na pięknym obelisku u góry krzyż, poniżej duży orzeł, a po bokach wyryte nazwiska wszystkich poległych". Nabożeństwo w miejscowym kościele odprawił ksiądz proboszcz Franciszek Kuchowicz (proboszcz w latach 1938-1942). Ciekawostką jest, że wedle relacji śpiewał tam miejscowy chór i grała orkiestra wojskowa.

Starosta przekazał symbolicznie pomnik w ręce ówczesnego wójta gminy Walentego Stryjaka. Potem w sali domu Ludowego odbyła się akademia. Szczegóły w artykule. foto: www.przygodzice.pl - Kronika Przygodzic

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie