Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Drożeje opłata za wywóz śmieci w gminie

Prędzej czy później musiało to nastąpić. Obserwuję działalność samorządów w regionie Południowej Wielkopolski i zauważam, że coraz częściej gminy podchodzą do niebezpiecznego podwyższania opłat za śmieci. Kuriozalne sytuacje miały miejsce w gminie Grabów nad Prosną, ale na szczęście nie doszło do wprowadzenia drakońskich opłat. W naszej gminie opłaty za wywóz śmieci wzrastają od stycznia 2016 roku. Czy dużo? Dla mnie dużo i takie opinie słyszę wokół siebie. A co dopiero dla ludzi, których nie stać na uregulowanie tych rachunków.... W przypadku śmieci segregowanych podwyżka wyniosła aż 42%, (z 7 do 10 złotych, a w przypadku niesegregowanych z 17 do 25 złotych czyli o 47 %. Rocznie to spory wydatek, który trzeba będzie doliczyć do domowego budżetu. Dla 4-osobowej rodziny to prawie 150 złotych więcej. Najwięcej zapłacą ci, którzy śmieci nie segregują. Oto kwoty i symulacja.


Do przetargu stanęło wyłącznie konsorcjum MZO Kosz, które narzuciło takie stawki. Na całe szczęście umowa podpisana jest na pół roku i być może będzie szansa zmienić te opłaty w najbliższej przyszłości. 

Co się zmieniło wraz z 1 stycznia 2016? 

STAWKA OPŁAT
(zobacz tabela poniżej)

Co się nie zmieniło? 

NUMERY KONT BANKOWYCH
SPOSOBY PŁATNOŚCI

Nowe ceny są następujące. Przeprowadziłem też symulację dla 4-osobowej rodziny. Rocznie będzie to wydatek większy o prawie 150 złotych. Wzrosły też opłaty za pojemnik dla firm i nieruchomości, w których część jest zamieszkała, pozostała niezamieszkała, a powstają na niej odpady komunalne. 

Na stronie Urzędu Gminy czytamy, że:

"znaczącym powodem tej podwyżki jest wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, a także wprowadzony od 1 stycznia 2016 r. zakaz składowania tzw. frakcji palnej na dotychczasowych wysypiskach. Zgodnie z unijnymi normami odpady trzeba zutylizować lub przetworzyć, co jest równie kosztowne"

Podczas sesji Rady Gminy tłumaczył to Andrzej Strykowski, prezes Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami w Ostrowie.

"Kiedyś podstawową metodą zagospodarowania odpadów było ich składowanie na wysypisku, Od nowego roku weszło rozporządzenie zakazujące składowania frakcji palnej. Śmieci są przetwarzane i w zależności od rodzaju odpadu mogą być spalane, kompostowane lub segregowane. Trudno oczekiwać, że unieszkodliwianie odpadów w wyniku wielu skomplikowanych procesów będzie kosztowało tyle samo, co ich składowanie. Cena jest wypadkową kosztów całościowych procesu unieszkodliwiania, kosztów pracy i opłaty środowiskowej. Będziemy robić wszystko, by summa summarum była ona, na jak najniższym poziomie. Zaproponowana cena przetargowa jest z punktu opłacalności naszej działalności absolutną koniecznością"Jest też mały pozytyw: nie trzeba ponownie składać deklaracji. Warto też postarać się o Kartę Dużej Rodziny, bo jest z nią taniej. 


Kilka śmiecio-faktów: 


W ciągu całego roku w gminie Przygodzice powstaje 3,2 tys. ton odpadów zmieszanych i 150 ton odpadów segregowanych różnego rodzaju, 60 ton odpadów wielkogabarytowych. Mieszkańcy w 2015 r. zużyli 80 tys. worków do segregacji. Liczba wywożonych śmieci sukcesywnie rośnie. W pierwszym roku funkcjonowania systemu mieszkańcy gminy Przygodzice wyprodukowali 2,6 tys. ton odpadów zmieszanych, rok później już 2,8 tys. ton.

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie