Najnowszy post

Ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia burzami, które mogę powodować realne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia wydano dla naszego regionu. Miejscami może padać grad oraz mogą powstawać trąby powietrzne. Uważajcie na siebie od godziny 15:00 do północy.   

Drożeje opłata za wywóz śmieci w gminie

Prędzej czy później musiało to nastąpić. Obserwuję działalność samorządów w regionie Południowej Wielkopolski i zauważam, że coraz częściej gminy podchodzą do niebezpiecznego podwyższania opłat za śmieci. Kuriozalne sytuacje miały miejsce w gminie Grabów nad Prosną, ale na szczęście nie doszło do wprowadzenia drakońskich opłat. W naszej gminie opłaty za wywóz śmieci wzrastają od stycznia 2016 roku. Czy dużo? Dla mnie dużo i takie opinie słyszę wokół siebie. A co dopiero dla ludzi, których nie stać na uregulowanie tych rachunków.... W przypadku śmieci segregowanych podwyżka wyniosła aż 42%, (z 7 do 10 złotych, a w przypadku niesegregowanych z 17 do 25 złotych czyli o 47 %. Rocznie to spory wydatek, który trzeba będzie doliczyć do domowego budżetu. Dla 4-osobowej rodziny to prawie 150 złotych więcej. Najwięcej zapłacą ci, którzy śmieci nie segregują. Oto kwoty i symulacja.


Do przetargu stanęło wyłącznie konsorcjum MZO Kosz, które narzuciło takie stawki. Na całe szczęście umowa podpisana jest na pół roku i być może będzie szansa zmienić te opłaty w najbliższej przyszłości. 

Co się zmieniło wraz z 1 stycznia 2016? 

STAWKA OPŁAT
(zobacz tabela poniżej)

Co się nie zmieniło? 

NUMERY KONT BANKOWYCH
SPOSOBY PŁATNOŚCI

Nowe ceny są następujące. Przeprowadziłem też symulację dla 4-osobowej rodziny. Rocznie będzie to wydatek większy o prawie 150 złotych. Wzrosły też opłaty za pojemnik dla firm i nieruchomości, w których część jest zamieszkała, pozostała niezamieszkała, a powstają na niej odpady komunalne. 

Na stronie Urzędu Gminy czytamy, że:

"znaczącym powodem tej podwyżki jest wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, a także wprowadzony od 1 stycznia 2016 r. zakaz składowania tzw. frakcji palnej na dotychczasowych wysypiskach. Zgodnie z unijnymi normami odpady trzeba zutylizować lub przetworzyć, co jest równie kosztowne"

Podczas sesji Rady Gminy tłumaczył to Andrzej Strykowski, prezes Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami w Ostrowie.

"Kiedyś podstawową metodą zagospodarowania odpadów było ich składowanie na wysypisku, Od nowego roku weszło rozporządzenie zakazujące składowania frakcji palnej. Śmieci są przetwarzane i w zależności od rodzaju odpadu mogą być spalane, kompostowane lub segregowane. Trudno oczekiwać, że unieszkodliwianie odpadów w wyniku wielu skomplikowanych procesów będzie kosztowało tyle samo, co ich składowanie. Cena jest wypadkową kosztów całościowych procesu unieszkodliwiania, kosztów pracy i opłaty środowiskowej. Będziemy robić wszystko, by summa summarum była ona, na jak najniższym poziomie. Zaproponowana cena przetargowa jest z punktu opłacalności naszej działalności absolutną koniecznością"Jest też mały pozytyw: nie trzeba ponownie składać deklaracji. Warto też postarać się o Kartę Dużej Rodziny, bo jest z nią taniej. 


Kilka śmiecio-faktów: 


W ciągu całego roku w gminie Przygodzice powstaje 3,2 tys. ton odpadów zmieszanych i 150 ton odpadów segregowanych różnego rodzaju, 60 ton odpadów wielkogabarytowych. Mieszkańcy w 2015 r. zużyli 80 tys. worków do segregacji. Liczba wywożonych śmieci sukcesywnie rośnie. W pierwszym roku funkcjonowania systemu mieszkańcy gminy Przygodzice wyprodukowali 2,6 tys. ton odpadów zmieszanych, rok później już 2,8 tys. ton.

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie