Najnowszy post

Biedronka prawie gotowa

Przejeżdżając wczoraj wieczorem obok nowo budowanej Biedronki w Przygodzicach zauważyłem, że na frontowej ścianie budynku pojawił się już szyld sklepu. To wyraźny sygnał, że prace przy budowie marketu są na ukończeniu. Cala inwestycja ma się zakończyć jeszcze przed świętami i spoglądając na imponujące tempo prac będzie to możliwe. Czy będziecie robili w tym sklepie zakupy? A może jesteście wierni swoim ziomalom z małych punktów? Co sądzicie? 

Program 500+, boćki i zamieszanie

fot. FB "TFUj dziennik nie do poznania"
Post, który udostępniłem ostatnio na naszym facebookowym profilu Przygodzice Blogspot wywołał niemałe zamieszanie. Dotyczył on rzekomego apelu wystosowanego przez władze gminy Przygodzice. Autorem posta jest TFUj Dziennik nie do Poznania - strona, która z przymrużeniem oka pisze o wielkopolskich sprawach. Informacja o tym, że "mamy nie niszczyć bocianich gniazd, bo nie ma tam żadnych pieniędzy" to oczywiście fake news (ang. zmyślona informacja) idealnie wpisująca się we "fałszywą" retorykę mediów internetowych. News jednak chwycił i ludzie uwierzyli. Telefony się rozdzwoniły.

Kilka chwil po moim udostępnieniu zadzwonił pierwszy telefon, który oczekiwał ode mnie potwierdzenie lub zaprzeczenia informacji o rzekomym niszczeniu gniazd w poszukiwaniu pieniędzy. Od początku czuć było podstęp w tym newsie, a czytając treść posta od razu doszedłem do wniosku, że to fake news.

Władze Przygodzic apelują: "Przestańcie niszczyć gniazda, tam nie ma tych pieniędzy!"

Kolejny w tym tygodniu przypadek dewastacji w Przygodzicach zmusił włodarzy tej wsi, będącej domem najsłynniejszej w Wielkopolsce pary bocianów, do wydania oświadczenia: "Nasze pogotowie dźwigowe ponownie musiało udzielać pomocy osobom, które nie potrafiły zejść na ziemię po tym, jak przetrząsały gniazdo w poszukiwaniu 500 złotych na każde dziecko. Apelujemy, aby nie straszyć ptaków i nie niszczyć ich domu. Nie znajdziecie tam żadnych pieniędzy.
Równie szybko udało mi się potwierdzić u władz gminy, że żadnego takiego apelu nie było. Ktoś sobie zrobił jaja, a odbiorca newsa analizując go jedynie "po łebkach" wziął wiadomość za "pewnik". W pewnym momencie zaczęły dzwonić nawet lokalne i nawet kaliskie media. Poleciłem im, aby doczytali news do końca i sami się przekonali, że to fake.

Z podobną odezwą zwrócił się w ubiegłym tygodniu Związek Plantatorów Kapusty, po tym jak na polach pojawiły się liczne nielegalne odkrywki, tzw. biedaszyby, zwane już przez okolicznych mieszkańców "biedaszydłami". 
Pomysł na zmyślone newsy nie jest nowy. Podobne treści codziennie generuje ASZdziennik oraz cała masa facebookowych profilów. To oczywiście wielka ironia w stosunku do najnowszego pomysłu partii rządzącej. Program 500+ ma działać od kwietnia i już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców. Ci jednak do gniazda, a już na pewno nie bocianiego, nie zaglądają :) Nie wierzcie we wszystko, co produkują media internetowe.

Szczegóły programu 500+ w naszej gminie:

http://przygodzice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=6&dzialy=6&sc=1&akcja=artykul&artykul=2324

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie