Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Przygodzicki GOK dokarmia ptaszki zimą

Gminny Ogólnodostępny Karmnik, czyli w skrócie GOK stanął obok Ośrodka Kultury i Sportu w Przygodzicach. Instalacja wzbudza niemałe zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Przygodzic, ale (co oczywiste) także wśród skrzydlatych gości tego drewnianego domku. Dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach prosi o każdy wartościowy pokarm dla ptaków. Mogą to być: słonecznik pastewny, zboża, rzepik, konopię, mak, rozdrobnione pestki dyni i ogórka, rozdrobnione orzechy włoskie i laskowe.


GOK to od kilku dni nie tylko nazwa Gminnego Ośrodka Kultury ale też "Gminnego, Ogólnodostępnego Karmnika", który stanął przy budynku OKiS w Przygodzicach. Stanowi on element edukacyjny dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców, którzy powinni wiedzieć, że dokarmianie ptaków, to dostarczanie pożywienia ptakom żyjącym na wolności (zazwyczaj w zimie), gdy krótki dzień oraz niesprzyjające warunki (szczególnie marznący deszcz lub mżawka) nie pozwalają im wystarczająco zaspokoić głodu. 

Dokarmianie ptaków pobudza zainteresowanie ornitologią i wyzwala przeżycia estetyczne związane z obserwacją ptaków, a organizowane w taki sposób działania edukacyjne kształtują zachowania proekologiczne. Dzięki pomysłowi Roberta Kaczmarka i wsparcie pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, szczególnie Mariusza Jaszcza duży, okazały karmnik powstał bardzo szybko i wzbudza wielkie zainteresowanie mieszkańców. 

Od samego początku w karmniku zauważalny jest duży ruch „naszych” skrzydlatych przyjaciół, dlatego zachęcamy wszystkie placówki edukacyjne wraz z dziećmi i młodzieżą do odwiedzin tego miejsca w ramach lekcji tematycznych. 

Prosimy również o organizację zbiórek karmy aby wspomóc naszą akcję, w zamian za przewodnika wycieczek do tego okazałego i ogólnodostępnego karmnika. W każdych ilościach przyjmujemy słonecznik pastewny, zboża, rzepik, konopię, mak, rozdrobnione pestki dyni i ogórka, rozdrobnione orzechy włoskie i laskowe oraz inne po konsultacji z gospodarzami karmnika. Nie przyjmujemy w ogóle karmy solonej, która bardzo szkodzi ptakom!

tekst i zdjęcia: GOK Przygodzice

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie