Najnowszy post

Nowe zasady grupy "Przygodzicki bazarek" na Facebooku

Szanowni uczestnicy Grupy, sporo nas tutaj 💪🏻 ale z przykrością muszę przyznać, że zrobił się tutaj mały bałagan. To oczywiście moja wina, więc od nowego roku 2024 mam chęć stworzenia tutaj miejsca, gdzie klient indywidualny będzie mógł skutecznie sprzedać coś niepotrzebnego ze swojego domu, a przedsiębiorca będzie miał okazję sprzedać swój towar lub zareklamować swoją usługę.

Przygodzicki GOK dokarmia ptaszki zimą

Gminny Ogólnodostępny Karmnik, czyli w skrócie GOK stanął obok Ośrodka Kultury i Sportu w Przygodzicach. Instalacja wzbudza niemałe zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Przygodzic, ale (co oczywiste) także wśród skrzydlatych gości tego drewnianego domku. Dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach prosi o każdy wartościowy pokarm dla ptaków. Mogą to być: słonecznik pastewny, zboża, rzepik, konopię, mak, rozdrobnione pestki dyni i ogórka, rozdrobnione orzechy włoskie i laskowe.


GOK to od kilku dni nie tylko nazwa Gminnego Ośrodka Kultury ale też "Gminnego, Ogólnodostępnego Karmnika", który stanął przy budynku OKiS w Przygodzicach. Stanowi on element edukacyjny dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców, którzy powinni wiedzieć, że dokarmianie ptaków, to dostarczanie pożywienia ptakom żyjącym na wolności (zazwyczaj w zimie), gdy krótki dzień oraz niesprzyjające warunki (szczególnie marznący deszcz lub mżawka) nie pozwalają im wystarczająco zaspokoić głodu. 

Dokarmianie ptaków pobudza zainteresowanie ornitologią i wyzwala przeżycia estetyczne związane z obserwacją ptaków, a organizowane w taki sposób działania edukacyjne kształtują zachowania proekologiczne. Dzięki pomysłowi Roberta Kaczmarka i wsparcie pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, szczególnie Mariusza Jaszcza duży, okazały karmnik powstał bardzo szybko i wzbudza wielkie zainteresowanie mieszkańców. 

Od samego początku w karmniku zauważalny jest duży ruch „naszych” skrzydlatych przyjaciół, dlatego zachęcamy wszystkie placówki edukacyjne wraz z dziećmi i młodzieżą do odwiedzin tego miejsca w ramach lekcji tematycznych. 

Prosimy również o organizację zbiórek karmy aby wspomóc naszą akcję, w zamian za przewodnika wycieczek do tego okazałego i ogólnodostępnego karmnika. W każdych ilościach przyjmujemy słonecznik pastewny, zboża, rzepik, konopię, mak, rozdrobnione pestki dyni i ogórka, rozdrobnione orzechy włoskie i laskowe oraz inne po konsultacji z gospodarzami karmnika. Nie przyjmujemy w ogóle karmy solonej, która bardzo szkodzi ptakom!

tekst i zdjęcia: GOK Przygodzice

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie