Najnowszy post

XXIII Targi rolno-ogrodnicze w Przygodzicach [ZAPOWIEDŹ]

28 kwietnia w Przygodzicach ruszają 23. Targi rolno-ogrodnicze. Będzie to okazja do zakupu artykułów szkółkarskich, sadowniczych i ogrodniczych, a także maszyn i urządzeń do produkcji rolno-ogrodniczej, sprzętu i wyposażenia gospodarstw i ogrodów. Od lat kiermasz promuje rodzimych producentów z różnych branż, a także instytucje i organizacje rolnicze, wreszcie lokalne grupy, które podejmują inicjatywy w społecznościach wiejskich.

Rondo na strugach już działa. Obwodnica na finiszu

W 23. tygodniu 2017 roku w ramach prac przy budowie Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego generalnemu wykonawcy firmie Mota-Engil udało się otworzyć rondo na węźle Strugi. Jadąc tym odcinkiem krajowych "11" i "25" pojedziemy już tak, jak będzie to wyglądać docelowo. Strugi to miejsce, gdzie kończyć (i jednocześnie) zaczynać się będzie Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego, jak również odcinek drogi S11. Do końca kontraktu na wykonanie II etapu drogi omijającej Ostrów pozostał niespełna miesiąc. Termin mija 9 lipca 2017 roku. Jadąc od strony Ostrzeszowa widać, że jeszcze trochę jest do zrobienia. Wytwórnia masy bitumicznej, która zlokalizowana jest po lewej stronie pracuje na pełnych obrotach. Podczas dojazdu do ronda można zobaczyć już zamontowane oświetlenie. Są też znaki: zarówno tymczasowe (żółte), jak i te, które zostaną tam na stałe. Zielone oznakowanie ma jeszcze przekreślone te zjazdy, które nie są aktualnie czynne. Pojedziemy zatem tylko w stronę Przygodzic.

Zamontowano też już część ekranów akustycznych, które osłonią zarówno zajazd Strugi, jaki i okoliczne domy przed hałasem kilkunastu tysięcy aut, które przejeżdżają tędy podczas każdej doby. Wciąż montowane jest ogrodzenie, oświetlenie od strony Przygodzic oraz prowadzona jest kosmetyka rowów odprowadzających wodę. 

Na blogu poświęconym Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego kierowcy pytają po co tam powstało rondo. Odpowiadamy: obwodnica powstała w trybie „projektuj (optymalizuj) i buduj”. Oznacza to, że Zamawiający (GDDKiA) posiada decyzję ZRID na wybudowanie drogi, jednocześnie chcąc zmniejszyć nakłady finansowe (bezpośrednie lub pośrednie), zleca Wykonawcy w ramach przetargu wprowadzenie pewnych zmian pozwalających to osiągnąć. W tym konkretnym przypadku GDDKiA - czyli zamawiający zlecił firmie Mota-Engil - generalnemu wykonawcy m.in.:

1. Wykonanie rezerwy na trzeci pas ruchu nie w pasie dzielącym, lecz na zewnątrz korpusu drogowego,

2. Dostosowanie parametrów i lokalizacji ekranów akustycznych do obowiązujących norm ochrony środowiska

3. Zmiana rodzaju skrzyżowania z węzła drogowego na duże rondo.

Trzeci punkt jest pośrednio i bezpośrednio odpowiedzią na to pytanie. 

A teraz mała powtórka z historii:

Tak Strugi wyglądały jeszcze przed i w trakcie wycinki lasu. Ponad 5 lat temu.

19 maja 201219 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

A tak podczas kolejnego etapu prac przy budowie Obwodnicy Ostrowa. Ponad 2 lata temu.

17 stycznia 2015

19 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

19 maja 2012

Dodaj napis

19 maja 2012


OBWODNICA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO
W PIGUŁCEOpis Kontraktu

Budowa obwodnicy Ostrowa Wlkp. w ciągu drogi ekspresowej S11 (II etap) realizowana będzie w systemie „projektuj (optymalizuj) i buduj. Realizowany II etap obwodnicy Ostrowa Wlkp. jest kontynuacją I etapu obwodnicy, który został przekazany do użytkowania pod koniec 2009 roku. Dzięki wybudowaniu II etapu obwodnicy ruch tranzytowy przeniesie się z miasta na obwodnicę. Spowoduje to skrócenie czasu przejazdu drogą krajową nr 11 oraz usprawni ruch w kierunku Poznań – Ostrów Wlkp. – Katowice oraz Kalisz – Ostrów Wlkp. – Wrocław.

Wykonawca na realizację Kontraktu ma 24 miesiące z wykluczeniem tzw. okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca), tj. do lipca 2017 r.

Projektowany II etap obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego zlokalizowany jest w ciągu drogi ekspresowej S11. Budowana trasa w połączeniu z istniejącymi I etapem drogi S-11 w znacznej części przejmie ruch tranzytowy z istniejącej drogi krajowej 11, biegnącej przez centrum miasta jednocześnie ma spowodować lepszą obsługę ruchu, krótszy czas podróży i poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz zapewnić niezbędny poziom komfortu jazdy.

Główne roboty do wykonania w ramach Kontraktu to:
budowa drogi ekspresowej: 2 jezdnie po dwa pasy ruchu + pasy awaryjne na długości około 12,8km,
rozbudowa drogi krajowej nr 25, klasy GP o długości około 1,42 km
budowa jednego węzła drogowego,
budowa 15 obiektów inżynierskich,
budowa dróg poprzecznych i dojazdowych
budowa urządzeń odwadniających i odprowadzających wody deszczowe,
budowa urządzeń oświetlenia drogowego,
wykonanie zabezpieczeń akustycznych w postaci ekranów akustycznych,
wprowadzenie stałej organizacji ruchu na drodze ekspresowej i odcinkach przebudowywanych dróg – urządzenia organizacji i bezpieczeństwa ruchu – bariery drogowe, oznakowanie poziome i pionowe
montaż ogrodzenia obwodnicy,
nasadzenia zieleni przydrożnej

Przebudowa i usunięcie kolizji:
urządzeń wodno-kanalizacyjnych, w tym magistrali wodociągowej,
urządzeń melioracyjnych,
urządzeń energetycznych,
urządzeń telekomunikacyjnych,
gazociągowych.

Datą Rozpoczęcia robót w ramach Kontraktu jest dzień

10.10.2014 r.

Data Zakończenia Kontraktu – 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia prac (z pominięciem okresów zimowych)

09.07.2017

Komentarze

  1. Dlaczego na tablicach jak się wjeżdża na rondo pisze Kalisz a nie Ostrów!!!! To jest obwodnica Kalisza czy Ostrowa!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kalisz leży przy drodze krajowej "25", to tam wiedzie ta droga, choć faktycznie powinien być zarówno Ostrów, jak i Kalisz na tablicy. Dalej - głównie przy wjazdach do miasta są znaki informujące o Ostrowie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale na początku obwodnicy jak się wjeżdża od strony Antonina powinno też pisać Ostrów. Ostrów też leży przy drodze 25.I to powini zmienić!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie