Najnowszy post

Podstawówka w Przygodzicach z przypadkiem COVID-19

15 października dyrektor szkoły podstawowej w Przygodzicach otrzymała informację o tym, że jedna z pracownic została zarażona COVID-19. Momentalnie wdrożono procedurę izolacji dzieci oraz nauczycieli, którzy mieli styczność z chorą. Od dziś, tj. 16 października 5 klas (nie 6, jak informowałem wczoraj na facebooku) szkoły podstawowej zostanie na jakiś czas w domach. Będzie się uczyć zdalnie, co oczywiście nie jest kwarantanną w sensie prawnym, ale pewną formą izolacji. 
Uczniowie zostają zatem profilaktycznie w domu. Podobnie jest z nauczycielami, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażoną nauczycielką. Oni też będą pracować zdalnie. 
Najważniejsza kwestia: KWARANTANNA
Dziś lub jutro rodzice dzieci oraz nauczyciele, którzy mieli kontakt bezpośredni z zarażoną COVID-em nauczycielką powinni otrzymać od sanepidu informację o potrzebie izolacji na kwarantannie. To sanepid decyduje o tym.
Chaos informacyjny
Od wczoraj otrzymuję lawinę pytań i informacji, a w internecie rozgorzała dyskusja o spo…

"Teatr na Ugorze" zawitał do Dębnicy


W minioną sobotę, 12 sierpnia w Dębnicy zainaugurował swoją tegoroczną edycję Festiwal Teatr na Ugorze, który nawiązuje do tradycji teatrów objazdowych. Jego idea zakłada dotarcie do terenów oddalonych od centrów kulturalnych, dlatego aby można było wziąć udział w warsztatach, spektaklach teatralnych, zabawach czy muzycznym spotkaniu przy ognisku, wystarczyło udać się właśnie do Dębnicy. Tam w niecodziennej scenerii, na boisku przy ulicy Ostrowskiej, odbyły się spotkania ze sztuką, na które zaprosiliśmy wszystkich chętnych mieszkańców, bez względu na wiek i poziom zaangażowania w warsztatach.


Swoją obecnością w Dębnicy zaszczycił Teatr Lalki i Ludzie, który zaprezentował spektakl „Dla mnie bomba!!!”. Jest to widowisko inspirowane bajką Umberto Eco i ilustracjami Eugenio Carmiego, a wyreżyserował je Krzysztof Zemło.

Na Festiwalu pojawił się także niezwykły Walny Teatr założony przez Adama Walnego – cenionego w Polsce i na świecie lalkarza, reżysera, scenografa i pedagoga teatru. Zaprezentował on spektakl „Dziadek” – wzruszającą, opartą na faktach historię miłości  i przyjaźni wnuka ze swoim dziadkiem. W spektaklu reżyser użył różnych technik lalkarskich (kukły, marionetki, pacyny) oraz przedmiotów trickowych, które na oczach widza zmieniają swą funkcję.

Wrocławski Teatr Strefa Otwarta swoim przedstawieniem „Kiedy sen nadchodzi” zabrał wszystkich w tajemniczą i magiczną podróż po świecie fantazji, pełną nieoczekiwanych przygód i spotkań, a śląski Teatr Monitoring zaskoczył widzów swoim „Bajczarzem”, który wyreżyserowany został przez Mariusza Cholajdę.

Na tym nie koniec atrakcji, bowiem na Festiwalu pojawił się Maciej Cierzniak – muzyk, tancerz, animator, absolwent słynnej Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu, współpracownik Instytutu Grotowskiego i wrocławskiego Teatru muzycznego Capitol, który prowadził warsztaty taneczne ze wszystkimi przybyłymi mieszkańcami.

Dodatkową atrakcją tego wydarzenia były bezpłatne warsztaty teatralne, które dały możliwość poznania aktorów oraz „teatru od kuchni”. Całość zakończyła się wspólnym muzykowaniem przy ognisku i poczęstunkiem, który przygotowały Panie z miejscowego Koła Gospodyń i Rady Sołeckiej.
Partnerem projektu był Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, przy wsparciu Gminy Przygodzice i Rady Sołeckiej Sołectwa Dębnica, a także pomocy strażaków z OSP Dębnica.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2017. 

fot. oraz tekst: Robert Kaczmarek

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie