Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Mury GOK skrywały pamiątkę z przeszłości

Remonty rządzą się swoimi prawami. Albo się przeciągają, albo podczas nich odkrywane są zapomniane świadectwa przeszłości. Tak było w przypadku remontu Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Podczas robót natrafiono na butelkę, a w niej znajdował się symboliczny akt erekcyjny. Pamiątka z przeszłości została znaleziona podczas prac przy stolarce okiennej. Podpisane na nim osoby wciąż można spotkać na ulicy, ale są też postaci ważne dla budynku GOK-u, których dziś już z nami nie ma. Przy okazji znaleziska mamy chwilę, aby ich wspomnieć. 
Akt erekcyjny znaleziono w butelce dosłownie w murze budynku. Szklany pojemnik znajdował się prawdopodobnie pomiędzy ściankami. Widnieje na nim napis: 

Tą sale domu ludowego wykonywali: Krupa Roman, Marian Niziołek, Henryk Noskowicz. Nadzorował Hieronim Graf. Całość popisana jest tytułem "Akt erekcyjny" i datą 03.01.1994. 

Było to zatem 3 lata przed oficjalnym otwarciem budynku Ośrodka Kultury i Sportu w Przygodzicach. 

Trochę czasu od tego momentu już minęło. Niektórych wymienionych osób nie ma już z nami. Zapewne panowie wykonali część prac, bo tak naprawdę budowniczych obiektu było sporo. Pomagało wielu mieszkańców Przygodzic i okolic. A tak wyglądał budynek GOK-u w dniu oddaniu go do użytku (zdjęcie poniżej). Uczniowie szkoły podstawowej w Przygodzicach pamiętają zapewne cegiełki, które zbierano na budowę GOK-u. Dobrze pamiętam, że ciągnęło się to wszystko latami. Potem był jęk zawodu, że na jedynej (wtedy) sali gimnastycznej przeznaczonej dla uczniów podstawówki nie można spokojnie pograć w siatkówkę. Wszystko przez konstrukcję podtrzymującą dach. 

Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach w dniu otwarcia. Archiwum GOK. 
Od końca 2017 roku trwa gruntowny remont obiektu, który zmieni go nie do poznania. Oto krótki rys historyczny dzięki uprzejmości Żanety Surdyk, która w 2017 roku napisała pracę magisterską na temat działalności GOK-u. 

Gminny Ośrodek Kultury mający swoją siedzibę w Przygodzicach jest instytucją kultury, która rozpoczęła swoja działalność 28 grudnia 1984 r. Obecną funkcjonującą siedzibę uroczyście otwarto 21 listopada 1997 roku. Inicjatywa budowy (pierwotnie „Domu Strażaka”) zrodziła się w październiku 1982 roku. Pierwsze prace ziemne związane z budową obiektu rozpoczęły się w 1989 roku. Budowa trwała 8 lat, kończąc się we wspomnianym 1997 roku . Po 9 latach, w roku 2006 oddano do użytku górną kondygnację budynku (poddasze). Siedziba GOK znajduje się w dużym, 2 piętrowym gmachu, który mieści się przy drodze krajowej nr 11 w Przygodzicach. W budynku tym ma swoją siedzibę również Biblioteka Publiczna Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Przygodzicach.

A oto kilka nowszych zdjęć GOK-u. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie