Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Wybory samorządowe 2018: Kto na radnych z naszej gminy?

Znamy już nazwiska osób, które powalczą o mandat radnego w gminie, powiecie oraz województwie. Pokusiłem się o analizę, którą na bieżąco będę aktualizować. W wielu okręgach wyborczych radni nie mają konkurencji, zatem zdobycie mandatu może być jedynie formalnością. Są jednak takie miejscowości jak Antonin, gdzie do zdobycia jest tylko jeden mandat, a bije się o niego aż 3 kandydatów. Poniżej szczegółowa analiza sytuacji wyborczej podczas zbliżających się wielkim krokiem wyborów samorządowych 2018. Głosowanie już 21 października. Wybory do Rady Gminy Przygodzice


Analiza na dzień 20 września 2018, czyli na miesiąc przed wyborami

Kilka dat....

  • Wybory są oczywiście 21 października 2018 roku. 
  • Listy kandydatów na radnych można uzupełniać do 24 września 2018 roku. 
  • Kandydata na wójta zgłasza się do właściwej gminnej komisji wyborczej nie później niż do godz. 24.00 w dniu 26 września 2018 r.
Kilka faktów
  • Jeśli w danych okręgu wyborczym nie ma dwóch kandydatów na radnego, to jedyny kandydat otrzymuje mandat bez walki. 
  • Aby kandydować na wójta w naszej gminie trzeba wystawić przynajmniej 8 kandydatów do rady. 
  • Kandydat na wójta nie może kandydować do rady powiatu i do sejmiku.

Przypominam Wam mój poprzedni post, napisany jeszcze w 2017 roku:


Wszystko wskazuje na to, że to będą kolejne lata pod rządami ekipy Krzysztofa Rasiaka. Wystarczyła jedynie kadencja, aby były wójt Przemysław Kaźmierczak stracił ochotę na budowanie politycznego zaplecza. Nie kwapi się z tym ani Platforma Obywatelska (z koalicją z .Nowoczesną) oraz Prawo i Sprawiedliwość. Widać poważne znudzenie polityką, także na szczeblu lokalnym. Do zdobycia jest 15 mandatów. Jeśli nie pojawią się kontrkandydaci, to KWW Krzysztofa Rasiaka ma już na papierze 8 mandatów z okręgów wyborczych o numerach: 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14 i 15. To już większość w radzie. Jeśli Rasiak zdobędzie choćby o jeden mandat więcej, to kolejna kadencja upłynie pod dyktando aktualnego wójta. Kompletne dyktando. PIS przespał sprawę. Gdzie szykują się zaciekła boje o mandaty? Zobaczcie sami! 


Okręg wyborczy numer 1 - sołectwa Antonin, Ludwików

Tutaj walka będzie zaciekła. Szczególnie emocjonujący będzie pojedynek kandydata KWW Kaźmierczaka - Maksymiliana Kaźmierczaka (Antonin, syn byłego wójta) z reprezentantką KWW Krzysztofa Rasiaka Iwoną Król (Ludwików). A może podzieli ich Aleksander Kosatka (Ludwików)? Kto wie. Okręg ma 534 wyborców. 

Okręg wyborczy numer 2 - sołectwo Chynowa

To kolejne sołectwo, w którym rozegra się walka o jeden mandat, bo tyle przysługuje na ten okręg wyborczy. Jest tutaj 844 uprawnionych do głosowania. O wejście do rady powalczą: Stanisław Gąsiorek z KWW Inicjatywa dla Chynowej (Chynowa) oraz January Pacyna z KWW Krzysztofa Rasiaka (Chynowa). 

Okręg wyborczy numer 3 - sołectwa Bogufałów, Przygodziczki

Kolejny raz: mandat do zdobycia jest jeden, kandydatów dwóch. Powalczą Marek Gąsiorek z KWW Krzysztofa Rasiaka (Przygodziczki) oraz reprezentant KWW Marcina Boreckiego Ryszard Kawaler (Przygodziczki). Głosować może w tym okręgu 587 wyborców. 

Okręg wyborczy numer 4 - sołectwa: Czarnylas, Hetmanów

Mandat do zdobycia jest znów jeden. Kandydatów dwóch: Roman Radajewski z KWW Krzysztofa Rasiaka (Czarnylas) oraz Karina Krupa z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska (Czarnylas). Głosować może 845 uprawnionych do głosowania. 

Okręg wyborczy numer 5 - sołectwo: Topola Osiedle

Andrzej Dobras z KWW Krzysztofa Rasiaka nie ma tutaj kontrkandydata.  Do zdobycia jest tylko jeden mandat i 750 głosów mieszkańców. 

Okręg wyborczy numer 6 - sołectwo Topola Wielka

I tutaj podobnie: jedynie jeden mandat do zdobycia. Narcyz Perz występujący pod szyldem KWW Krzysztofa Rasiaka to jedyny kandydat w tym okręgu. Wyborców jest 400. 

Okręg wyborczy numer 7 - sołectwo Wysocko Małe ulice: Smardowska, Chynowska, Kościelna, Podwórzowa, Południowa, Przygodzka, Tęczowa, Wincentego Witosa, sołectwo Smardów


631 uprawnionych do głosowania. Jeden mandat i ... jeden kandydat. Dariusz Górski z KWW Krzysztofa Rasiaka (Wysocko Małe). Kolejny kandydat aktualnego wójta bez kontrkandydata. 

Okręg wyborczy numer 8 - sołectwo Wysocko Małe ulice: Ostrowska, Jankowska, Górna, Leśna, Dobra, Przyleśna, Słoneczna, Bursztynowa, Spokojna, Wiejska, Zębcowska, Ceglana, Kwiatowa

636 osób będzie wybierać swojego radnego. Mandat jest jeden. Na razie wśród kandydatów jest aktualna Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak z KWW Krzysztofa Rasiaka (Wysocko Małe). 

Okręg wyborczy numer 9 - sołectwo Janków Przygodzki: wieś Janków Przygodzki ulice: Długa, Łąkowa, Południowa, Wąska, Wincentego Witosa, Wodna, Zębcowska, Sadowa, Dębowa, Wierzbowa, Akacjowa, osada Trzcieliny

Powracamy do pisania o walce w danym okręgu wyborczym, bo tutaj tak się szykuje. Zupełnie nowa postać na arenie lokalnej polityki 37-letni Marcin Borecki z KWW Marcina Boreckiego powalczy o mandat z 67-letnim Krystianem Piaseckim, który założył swój komitet. Wyborców w tym okręgu jest 660. Piasecki do tej pory startował z ramienia KWW Krzysztofa Rasiaka. 

Okręg wyborczy numer 10 - sołectwo Janków Przygodzki: wieś Janków Przygodzki ulice: Kalinowa, Krótka, Leśna, Ostrowska, Polna, Promykowa, Sosnowa, Szkolna, Żwirowa, wieś Przygodzice ulice: Leśna, Osiedle Lawendowe, Pardalin, Wrzosowa

Jeden mandat do zdobycia. Dwóch kandydatów z dwóch list. Walka zapowiada się niezwykle ciekawie: 34-letni sołtys Jankowa Wiesław Witek z KWW Krzysztofa Rasiaka (Janków Przygodzki) zmierzy się z 42-letnim Tomaszem Sobczakiem z KWW Krystiana Piaseckiego (Janków Przygodzki). Wyborców mam tutaj 756. 


Okręg wyborczy numer 11 - sołectwo Dębnica ulice: Dębowa, Fryderyka Chopina, Ostrowska nr parzyste od 2 - 108, nr nieparzyste od 1 - 13, Polna, Spokojna, Stawowa, Trzcielińska, Wiatrakowa

Lucyna Gorzyczka z KWW Krzysztofa Rasiaka na razie nie ma kontrkandydata. Głosować może 488 uprawnionych.

Okręg wyborczy numer 12 - sołectwo Dębnica ulice: Cicha, Kręta, Krótka, Leśna, Litewska, Nadstawska, Odolanowska, Ogrodowa, Ojca Andrzeja Cierpki, Ostrowska nr parzyste od 110 do końca, nieparzyste od 15 do końca, Piaskowa, Przejazdowa

Jeden mandat, jeden kandydat. 43-letni Mariusz Harych z KWW Krzysztofa Rasiaka (Dębnica) chce zostać radnym. 569 głosujących jest w tym okręgu. Okręg wyborczy numer 13 - sołectwo Przygodzice: wieś Przygodzice ulice: Baryczna, Gospodarcza, Ludna, Przedmieście, PTR, Skryta, Słoneczna, Szkolna, Wrocławska nr od 1 - 72, Wysocka nr od 1 - 30, Spokojna, Wesoła, Plac Powstańców Wielkopolskich, wieś Antonin ulice: Stacja PKP Przygodzice, Strugi, Tarchalskie


Łatwo nie będzie miała aktualna radna Kornelia Tysiak z KWW Krzysztofa Rasiaka (Przygodzice). PIS wystawił w Przygodzicach przeciwko niej kandydata i jest to Tadeusz Włódarczyk (Przygodzice). 611 osób może tutaj zagłosować. 

Okręg wyborczy numer 14 - sołectwo Przygodzice: wieś Przygodzice ulice: Adama Mickiewicza, Boczna, Bursztynowa, Ceglana, Długa, Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Kolejowa, Krótka, Mostowa, Nowe Osiedle, Podgórna, Poprzeczna, Północna, Rubinowa, Ślepa, Wrocławska nr od 73 do końca, Wspólna, Wąska

Kazimierz Niziołek z KWW Krzysztofa Rasiaka (Przygodzice) nie ma tutaj kontrkandydata. 766 osób może głosować. 

Okręg wyborczy numer 15 - sołectwo Przygodzice: wieś Przygodzice ulice: Brzozowa, Dębowa, Dolna, Jana Mertki, Jesionowa, Kasztanowa, Krańcowa, Kwiatowa, Ogrodowa, Orzechowa, Piwna, Zielona, Topolowa, Wincentego Witosa, Wysocka nr od 31 do końca


Dorota Szmaj z KWW Krzysztofa Rasiaka (Przygodzice) także jest sama na placu boju. 519 wyborców może zdecydować o wyborze radnego z tego okręgu.

Podsumowanie: Rasiak startuje na wójta, to widać od razu. Poza nim nie ma nikogo innego. Jeśli inne  komitety nie wystawią swoich kandydatów ma też większość w radzie. Masełko. 

Wybory do Rady Powiatu Ostrowskiego


Gmina Przygodzice jest w okręgu wyborczym numer 6 razem z gminami Odolanów, Sośnie i Sieroszewice. Do zdobycia jest 7 mandatów. Oto kandydaci z naszej gminy: 

KWW Prawo i Sprawiedliwość

Pozycja numer 5 - Wacław Kieremkampt (Przygodzice)
Pozycja numer 7 - Wiesława Stryjak (Janków Przygodzki)

Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Pozycja numer 1 - Tomasz Ziąbka (Czarnylas)
Pozycja numer 4 - Przemysław Kaźmierczak (Antonin)

Komitet Wyborczy Wyborców Beaty Klimek Przyjazne Miasto i Powiat

Pozycja numer 4 - Zenon Walczak (Przygodzice)

Komitet Wyborczy Wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego

Pozycja numer 1 - Barbara Szymanowska (Topola-Osiedle)
Pozycja numer 7 - Robert Kaczmarek (Przygodzice)

Komitet Wyborczy Wyborców "Wolność i Patriotyzm" 

Pozycja numer 3 - Lidia Czubak (Chynowa)


Wybory do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego


Jesteśmy w okręgu wyborczym numer 5 razem z powiatami: kępińskim, kaliskim, ostrzeszowskim, jarocińskim i pleszewskim. Oto kandydaci z naszej gminy, czyli z powiatu ostrowskiego. 

Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz' 15

Pozycja numer 4 - Beata Dobras

Komitet Wyborczy Wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego

Pozycja numer 8 - Beata Bartosz (Topola Wielka)

Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Pozycja numer 3 - Andrzej Pichet (Przygodzice)


To by było na tyle. Będzie ciekawie. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie