Najnowszy post

XXIII Targi rolno-ogrodnicze w Przygodzicach [ZAPOWIEDŹ]

28 kwietnia w Przygodzicach ruszają 23. Targi rolno-ogrodnicze. Będzie to okazja do zakupu artykułów szkółkarskich, sadowniczych i ogrodniczych, a także maszyn i urządzeń do produkcji rolno-ogrodniczej, sprzętu i wyposażenia gospodarstw i ogrodów. Od lat kiermasz promuje rodzimych producentów z różnych branż, a także instytucje i organizacje rolnicze, wreszcie lokalne grupy, które podejmują inicjatywy w społecznościach wiejskich.

Każdy ma swój gust i spojrzenie - rozmowa z Robertem Kaczmarkiem, dyrektorem GOK

Siedziba GOK-u - dawniej Ośrodek Kultury i Sportu jest właśnie na ostatniej prostej po długotrwałym i gruntownym remoncie. Efekt wygląda imponująco, ale nie każdemu się lifting podoba. Na naszym facebookowym profilu już dwukrotnie rozgorzała dyskusja na temat wyglądu budynku. O negatywnych komentarzach na temat kolorystyki zewnętrznej elewacji, o tym dlaczego nie będzie tam można organizować komercyjnych imprez, a także o przyszłość obiektu rozmawiam z Robertem Karczmarkiem - dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach.
Tomasz Wojciechowski: „Tak było”, „tak jest”. Po zakończeniu prac z dumą ogłosisz, że ten trudny dla GOK-u czas minął i nastała nowa era dla placówki? 

Robert Kaczmarek: Nie waham się potwierdzić tego o co zapytałeś. Tak: wielkimi krokami nadchodzi nowa era dla placówki. Na terenie obiektu GOK zrealizowano dwa bardzo duże projekty sfinansowane w dużej mierze ze środków zewnętrznych. Jeden z nich dotyczył szeroko rozumianej termomodernizacji, a drugi przebudowy i rozbudowy. Cały obiekt zyskał nową elewację z ociepleniem, nowe pokrycie dachowe, wymieniona została cała stolarka okienna i większość drzwi. Obiekt posiada nowoczesne piece gazowe, wentylację z klimatyzacją oraz panele fotowoltaiczne. W dużej sali widowiskowej położono tynk akustyczny. Dodatkowo w kilku pomieszczeniach zamontowano absorbery akustyczne i wymieniono wykładzinę podłogową. W budynku wymieniono białą armaturę i kaloryfery. Budynek rozbudowano o nową, małą salę widowiskową, dodatkowe sanitariaty, a duża sala, która niegdyś miała wielorakie przeznaczenie stała się typowo widowiskowa. Z górnej sali wygospodarowano dodatkowo cztery pomieszczenia, z których trzy będą nowymi salami zajęciowymi. GOK poprzez realizację drugiego projektu nabył nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i multimedialny, profesjonalne oświetlenie, instrumenty, automatyczną kurtynę i trybuny teleskopowe oraz lustra treningowe z poręczami. Teraz to niewątpliwie jeden z najnowocześniejszych obiektów kulturalnych znajdujący się na terenie wiejskim, z czego jestem bardzo dumny. To takie moje „dziecko” ponieważ sam wnikliwie pilnowałem doboru sprzętu i wyposażenia, przesiedziałem z wykonawcami setki godzin, a z pracownikami GOK i UG pilnowaliśmy harmonogramu i prawidłowej realizacji projektów. Wszystkim (nie wymieniając z imienia i nazwiska) chciałbym serdecznie podziękować. Wiadomo, że na etapie ich realizacji nie zabrakło wielu problemów, które należało szybko zniwelować, aby nie zaburzać prac, które musiały zostać zakończone. 

Robert Kaczmarek - archiwum prywatne. TW: Przypomnisz mi ile ten remont trwał? 

RK: W sumie od października 2017 roku, bo właśnie wtedy rozpoczęła się termomodernizacja.


TW: Nie każdemu się nowy projekt (szczególnie zewnętrzny) podoba. Na facebooku naszego bloga nie pozostawiają na nim suchej nitki. Piszą, że ktoś kto to projektował się „nie zna”. Że kolory nie te i że to projekt jakiś taki „z innej epoki”. 

RK: Każdy ma swój gust i spojrzenie. Mieszkańcy przyzwyczaili się już do stałej, żółtawej kolorystyki podobnej do większości budynków w centrum wsi. Ten miał się wyróżniać i wskazywać na kulturalne przeznaczenie. Barwy elewacji, wykładzin i płytek nawiązują do kolorów herbu gminy (niebiesko-żółte – przyp. TW). Choć osobiście nie brałem udziału w wyborze kolorystyki elewacji na etapie projektowania, to uważam że patrząc na całość ma to sens. Moja rola skupiła się na efektywności funkcjonowania obiektu i doboru wyposażenia. Niektóre osoby, które wcześniej narzekały na kolorystykę elewacji zmieniły zdanie po zaproszeniu do wnętrza obiektu. Szanuję ludzi i ich spojrzenie, ale to rodzaj obiektu, który ma służyć mieszkańcom gminy, a nie tylko „ładnie wyglądać”.

TW: Kto był odpowiedzialny za ten projekt i jakie były główne założenia? 

RK: Projekt przygotowała firma projektowa wyłoniona przez Urząd Gminy. Najważniejsze założenia projektów to przede wszystkim jego ocieplenie i podniesienie efektywności oraz rozbudowa z nowoczesnym wyposażeniem.


TW: Wracając jeszcze do tego „tak jest”. Co się zmieniło w bryle budynku? Co zmieniło się w środku? Dla mnie najważniejszym aspektem tej zmiany jest chyba zlikwidowanie tej ogromnej sali, w której ani się dobrze w piłkę nie dało „pograć”, ani dobrze koncertu wysłuchać, a przecież sporo cegiełek wykupiłem swojego czasu. Pamiętam. 

RK: Obiekt został całkowicie zmodernizowany. Duża sala, o której mówisz została diametralnie przebudowana. Obniżono sufit, położono nowy tynk akustyczny, zamontowano absorbery i wymieniono podłoże z wykładziną. Zmieniono stolarkę okienną i zamontowano rolety okienne oraz lustra treningowe z poręczami. Sala została wyposażona w nowoczesne oświetlenie, sprzęt multimedialny i nagłośnieniowy. Nowością są trybuny teleskopowe, które mają mieć charakter koncertowo-kinowy. Scena została przedłużona o dodatkowy łuk i zamontowano nową kurtynę. 

TW: Wygląda dobrze. Opinię publiczną nurtuje jeszcze jeden fakt: co z wynajmowaniem sali w przyszłości? Skoro to przebudowa z projektu unijnego, to nie będziecie mogli komercyjne użyczać GOK-u przez kolejny 5 lat?

RK. Tak, to niestety wynika z umowy o dofinansowanie. Obiekt ma przede wszystkim służyć wychowankom, mieszkańcom i działalności kulturalnej. Nie może być w nim prowadzona działalność gospodarcza, co nie znaczy że nie ma być rozwijana działalność kulturalna. 

TW: A co z salami wiejskimi? One mogą zarabiać, dlaczego GOK. Jak to wygląda prawnie?

RK: Na salach wiejskich realizujemy szereg najróżniejszych najmów, w tym te o charakterze komercyjnym. Aktualny cennik znajduje się na stronie https://www.gokprzygodzice.pl. Nowe oraz wyremontowane ze środków UE sale wiejskie zostały wydzierżawione przez Gminę Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Ten może najmować różnym podmiotom i pobierać z tego tytułu opłaty. Warunek jest taki, że przychody nie mogą być wyższe od wydatków ale to jest nie możliwe, bo ich utrzymanie to spory wydatek. Jeżeli chodzi o obiekt Ośrodka to już inna sprawa, ponieważ z tytułu tego że GOK jest jego użytkownikiem nie może po oddaniu obiektu do użytkowania prowadzić na jego terenie działalności gospodarczej, a własną działalność statutową

TW: Co dalej? 

RK: Mamy nowy obiekt, fantastyczny, ale wymagający zarazem. To dobry start do tego, aby rozpocząć kompleksową działalność kulturalną na terenie gminy. Moją ambicją zawsze było to, aby kiedyś był to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy Gminny Ośrodek Kultury w tej części Wielkopolski. Do tego wspólnie z moim zespołem dążymy.Komentarze

 1. Gusta gustami, ale elewacja wygląda jakby ktoś rozpoczął malować i nie skończył. Jeśli derektor sali chcę poznać opinię ludzi na ten temat to proponuję ankietę na FB lub google.

  OdpowiedzUsuń
 2. "To takie moje „dziecko” ponieważ sam wnikliwie pilnowałem doboru sprzętu i wyposażenia, przesiedziałem z wykonawcami setki godzin, a z pracownikami GOK i UG pilnowaliśmy harmonogramu i prawidłowej realizacji projektów. "...
  "Choć osobiście nie brałem udziału w wyborze kolorystyki elewacji na etapie projektowania, to uważam że patrząc na całość ma to sens. "
  PILNOWAŁ ALE UDZIAŁU NIE BRAŁ?

  "Barwy elewacji, wykładzin i płytek nawiązują do kolorów herbu gminy (niebiesko-żółte – przyp. TW)."

  ALE TE KOLORY HERBU DOMINUJĄ NAWET W TOALETACH!
  "
  Skoro to przebudowa z projektu unijnego, to nie będziecie mogli komercyjne użyczać GOK-u przez kolejny 5 lat?

  RK. Tak, to niestety wynika z umowy o dofinansowanie. "

  BRAWO ZAMROŻONA NA 5 LAT , CIEKAWE ILE IMPREZ KULTURALNYCH ODBĘDZIE SIĘ W TYM NOWYM 2019 ROKU I JAKA BĘDZIE FREKWENCJA WIDOWNI.

  ",Szanuję ludzi i ich spojrzenie, ale to rodzaj obiektu, który ma służyć mieszkańcom gminy, a nie tylko „ładnie wyglądać”.

  A TO JEDNO WYKLUCZA DRUGIE?
  Podsumowując Panie Dyrektorze prosimy więcej nic nie remontować chyba że za swoje złotówki... a może nawet i za swoje lepiej nie.... a z tą ankietą to faktycznie dobry pomysł może nawet po fakcie warto znać opinie innych chyba że już wiadomo że:
  "TW: Nie każdemu się nowy projekt (szczególnie zewnętrzny) podoba. Na facebooku naszego bloga nie pozostawiają na nim suchej nitki. "

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę nie łączyć pytań i odpowiedzi, mieszać faktów i wprowadzać mieszkańców w błąd. Jeżeli chce Pan wyrazić swoje zdanie, to niech Pan czyta ze zrozumieniem. Jeżeli Pan uważa, że ta inwestycja była niepotrzebna to BRAWO!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przykro się patrzy jak Mieszkańcy potrafią tylko oczerniac wg. Mnie obiekt wygląda super i bardziej tu chodzi o funkcjonalność budynku! Kolory mi nie przeszkadzają. Od wielu lat konkretnych inwestycji nie było w Przygodzicach a tu proszę i Hala sportowa i sala z pierwszego zdarzenia. Jasno pisze że nie będzie imprez komercyjnych!!! Nie kulturalnych !!! Choć i na te mieszkańcy maja w nosie przychodzenie. W Przygodzicach najlepiej wychodzi krytyka innych a nikt nie pomysli co sam zrobił dla społeczności!!! Gratuluję inwestycji

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie