Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Superbohaterka o wielkim sercu 2019. Akcja oddawania krwi znów rekordowa

61 zarejestrowanych krwiodawców, 54 oddało krew. 25 litrów tego drogocennego płynu oraz niemal 730 złotych na elementy ubioru dla strażaków z OSP Przygodzice - to bilans dzisiejszej akcji "Superbohaterka o wielkim sercu", która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Były pokazy ratownictwa medycznego, klaun Czesio oraz inne atrakcje. Podsumowano też konkurs plastyczny i rozdano cenne nagrody. O godzinie 12:00 zawyły syreny upamiętniające zmarłego druha Krzysztofa Paprockiego. Szersza relacja wkrótce. 
Pobieranie krwi rozpoczęło się o godzinie 10:00. Tradycją ją jest, że już od samego początku ustawiła się spora kolejka chętnych. Wszystko przebiegało bardzo sprawnie, zwłaszcza że tym razem postanowiono rozdzielić rejestrację od poboru. Dane krwiodawców spisywano przy wejściu do głównej sali, natomiast krew pobierano w mniejszej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach.


Rejestracja krwiodawców przebiegała bardzo sprawnie. Sami bohaterowie akcji doskonale wiedzą, że podczas tego typu wydarzeń trzeba odstać "swoje" w kolejce.

Wolontariuszki :) 


Do Przygodzic zjechali się strażacy ochotnicy ze wszystkich jednostek z terenu gminy Przygodzice. Początkowo miał to był dzień zbiórki dla chorego Krzysztofa Paprockiego, ale wieloletni prezes OSP zmarł 3 marca. Mimo wszystko strażacy na akcji się zjawili. 

Był też klown Czesio, który zabawiał zgromadzonych. 

Sam pobór krwi też przebiegał bardzo sprawnie. Panie, które dokonywały poboru to uznana marka - doświadczone stałe bywalczynie podobnych wydarzeń. Trzeba przyznać, że mają pojęcie o fachu, wiedzą jak się podłączyć pod żyły krwiodawców :) W końcu to sprawdzone osoby z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu (RCKiK Kalisz. Włodek - honorowy krwiodawca :) 
Podczas pierwszej tego typu akcji w ramach "Mikołajków" 2018 organizatorzy byli zmuszeni do zorganizowania wydarzenia w murach Szkoły Podstawowej w Przygodzicach. To w pewnym sensie ograniczało ich logistycznie. Teraz, po remoncie GOKU, możliwości są praktycznie nieograniczone. Właśnie dlatego tak swobodnie można było się poruszać po salach ośrodka. Tutaj rejestracja, tutaj zabawy z klownem, tutaj pokaz kosmetyków, a tam prace plastyczne rozłożone na stołach. Słowo do publiczności od Roberta Kaczmarka (po lewej) oraz Karola Talagi. 

Klaun Czesio. 

Druhowie z okolicznych jednostek OSP. 

Robert Karczmarek (z mikrofonem) oraz Karol Talaga - współorganizatorzy wydarzenia. 


Przed metamorfozą. 


Strażacy z PSP Ostrów Wielkopolski pokazywali zgromadzonym jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak zachować się do czasu przyjazdu służb medycznych. 


Spróbować mógł każdy. 

Nawet klown. 
Po metamorfozie. 

Jak już wcześniej zostało napisane - do Przygodzic zjechali się druhowie z okolicznych jednostek OSP. O godzinie 12:00 złożono hołd zmarłemu prezesowi OSP Przygodzice Krzysztofowi Paprockiemu. Zawyły syreny. Dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej podczas akcji udało się zebrać dokładnie 727 złotych i 48 grodzy. Pieniądze zostaną przeznaczone, zgodnie z wolą zmarłego prezesa, na doposażenie młodzieży - a konkretnie ich mundurów. 

Oto bilans akcji "Superbohaterka o wielkim sercu":

ZAREJESTROWANYCH KRWIODAWCÓW: 61
KREW ODDAŁO: 54
LITRÓW KRWI PRZYBYŁO: 24,4 litra

To nowy rekord dla gminy Przygodzice, pobity o 2 osoby - czyli niemal litr. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie