Najnowszy post

Nowe zasady grupy "Przygodzicki bazarek" na Facebooku

Szanowni uczestnicy Grupy, sporo nas tutaj 💪🏻 ale z przykrością muszę przyznać, że zrobił się tutaj mały bałagan. To oczywiście moja wina, więc od nowego roku 2024 mam chęć stworzenia tutaj miejsca, gdzie klient indywidualny będzie mógł skutecznie sprzedać coś niepotrzebnego ze swojego domu, a przedsiębiorca będzie miał okazję sprzedać swój towar lub zareklamować swoją usługę.

Nadleśnictwo Antonin gospodarzem XIX Konkursu Prac Pielęgnacyjnych 2019

25 dwuosobowych drużyn nadleśnictwo z całej Wielkopolski rywalizowało w XIX Konkursie Prac Pielęgnacyjnych. Zawody, w których leśnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności oraz wiedzę odbywały się na terenie leśnictw Nadleśnictw Antonin. Pierwszego dnia uczestnicy musieli dokonać czyszczeń wczesnych i późnych. Drugiego czekał na nich test wiedzy teoretycznej oraz wyznaczanie trzebieży wczesnej. Operatorzy pilarek na wysięgniku zmierzyli się w trzech konkurencjach sprawnościowych. Kto wygrał? 


15 kilometrów taśmy, specjalnie przygotowane stanowiska do pielęgnacji oraz idealna pogoda. Tak pierwszego dnia wyglądało przedpołudnie w leśnictwie Klady na terenie Nadleśnictwa Antonin. Warto podkreślić, że kompleks, w którym rozegrano pierwszą konkurencję to uprawa leśna powstała w wyniku naturalnego odnowienia. Antonińskie Nadleśnictwo jest jednym z liderów  w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP w Poznaniu) w aspekcie terenów odnowionych naturalnie w stosunku do całej powierzchni.

Co to takiego "czyszczenie wczesne"? Zajrzyjmy do lektury:

Pierwszymi cięciami pielęgnacyjnymi, które przeprowadza się od momentu powstania uprawy są czyszczenia wczesne.Zadaniem tych cięć jest nie tylko umożliwienie, ale i zapewnienie prawidłowego i nieskrępowanego rozwoju młodych drzewek oraz pokierowanie ich wzrostem w sposób prowadzący do wytworzenia młodnika zgodnie z ustalonym celem hodowlanym.

A "czyszczenie późne"?

Z chwilą osiągnięcia zwarcia odnowienie wchodzi w okres młodnika i rozpoczyna się życie zespołowe. Młode drzewka stykając się ze sobą koronami oddziałują wzajemnie na siebie, na roślinność runa oraz na glebę. W ten sposób wytwarzają się nowe, zmienione warunki środowiska. Powstaje w młodniku swoisty klimat sprzyjający normalnemu rozwojowi zespołu leśnego. Wrodzone właściwości drzew oraz warunki otoczenia odpowiednio regulują ich wzrost i rozwój.
źródło: http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ - Otwarta Encyklopedia Leśna
Drugiego dnia pogoda spłatała leśnikom figla, ale i tak udało się oprócz wyznaczania trzebieży wczesnej pracownicy Służby Leśnej rozwiązywali test wiedzy teoretycznej, natomiast Operatorzy pilarek na wysięgniku rywalizowali w trzech konkurencjach sprawnościowych. Najlepsi okazali się przedstawiciele Nadleśnictwa Konstantynowo w składzie Michał Tęgos i Janusz Multana z wynikiem 140 pkt. Miejsce drugie zajęła drużyna z Nadleśnictwa Turek w składzie Sławomir Biniek i Krzysztof Ciesielski uzyskując również 140 pkt. Trzecia lokata przypadła zespołowi z Nadleśnictwa Gniezno w składzie Piotr Orchowski i Marek Bagrowski z wynikiem 139 pkt.

Grupę leśników gościł Hotel***&Karczma Górecznik. Tam też odbyło się oficjalne podsumowanie konkursu. Dyplomy wręczyli: Sędzia Główny Jędrzej Szyguła oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin Adam Całka.

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie