Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Nadleśnictwo Antonin gospodarzem XIX Konkursu Prac Pielęgnacyjnych 2019

25 dwuosobowych drużyn nadleśnictwo z całej Wielkopolski rywalizowało w XIX Konkursie Prac Pielęgnacyjnych. Zawody, w których leśnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności oraz wiedzę odbywały się na terenie leśnictw Nadleśnictw Antonin. Pierwszego dnia uczestnicy musieli dokonać czyszczeń wczesnych i późnych. Drugiego czekał na nich test wiedzy teoretycznej oraz wyznaczanie trzebieży wczesnej. Operatorzy pilarek na wysięgniku zmierzyli się w trzech konkurencjach sprawnościowych. Kto wygrał? 


15 kilometrów taśmy, specjalnie przygotowane stanowiska do pielęgnacji oraz idealna pogoda. Tak pierwszego dnia wyglądało przedpołudnie w leśnictwie Klady na terenie Nadleśnictwa Antonin. Warto podkreślić, że kompleks, w którym rozegrano pierwszą konkurencję to uprawa leśna powstała w wyniku naturalnego odnowienia. Antonińskie Nadleśnictwo jest jednym z liderów  w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP w Poznaniu) w aspekcie terenów odnowionych naturalnie w stosunku do całej powierzchni.

Co to takiego "czyszczenie wczesne"? Zajrzyjmy do lektury:

Pierwszymi cięciami pielęgnacyjnymi, które przeprowadza się od momentu powstania uprawy są czyszczenia wczesne.Zadaniem tych cięć jest nie tylko umożliwienie, ale i zapewnienie prawidłowego i nieskrępowanego rozwoju młodych drzewek oraz pokierowanie ich wzrostem w sposób prowadzący do wytworzenia młodnika zgodnie z ustalonym celem hodowlanym.

A "czyszczenie późne"?

Z chwilą osiągnięcia zwarcia odnowienie wchodzi w okres młodnika i rozpoczyna się życie zespołowe. Młode drzewka stykając się ze sobą koronami oddziałują wzajemnie na siebie, na roślinność runa oraz na glebę. W ten sposób wytwarzają się nowe, zmienione warunki środowiska. Powstaje w młodniku swoisty klimat sprzyjający normalnemu rozwojowi zespołu leśnego. Wrodzone właściwości drzew oraz warunki otoczenia odpowiednio regulują ich wzrost i rozwój.
źródło: http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ - Otwarta Encyklopedia Leśna
Drugiego dnia pogoda spłatała leśnikom figla, ale i tak udało się oprócz wyznaczania trzebieży wczesnej pracownicy Służby Leśnej rozwiązywali test wiedzy teoretycznej, natomiast Operatorzy pilarek na wysięgniku rywalizowali w trzech konkurencjach sprawnościowych. Najlepsi okazali się przedstawiciele Nadleśnictwa Konstantynowo w składzie Michał Tęgos i Janusz Multana z wynikiem 140 pkt. Miejsce drugie zajęła drużyna z Nadleśnictwa Turek w składzie Sławomir Biniek i Krzysztof Ciesielski uzyskując również 140 pkt. Trzecia lokata przypadła zespołowi z Nadleśnictwa Gniezno w składzie Piotr Orchowski i Marek Bagrowski z wynikiem 139 pkt.

Grupę leśników gościł Hotel***&Karczma Górecznik. Tam też odbyło się oficjalne podsumowanie konkursu. Dyplomy wręczyli: Sędzia Główny Jędrzej Szyguła oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin Adam Całka.

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie