Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Boże Ciało z 1968 roku. Unikatowy filmik z Wysocka Wielkiego

Udało mi się dotrzeć do niezwykłego filmiku z 1968 roku. Nagranie pochodzi z Wysocka Wielkiego i przedstawia prawdopodobnie procesję Bożego Ciała. Wideo pochodzi z prywatnego archiwum Sławomira Szymanowskiego. Pomożecie w rozpoznaniu osób na tym filmiku? A może znacie znacznie więcej szczegółów? Popytajcie rodziców i dziadków, na pewno uda nam się uzupełnić tę lukę w historii i ją opisać. 


Materiał z taśmy 8mm udało się odzyskać dzięki wiedzy i pomocy Sławomira Jędrzejaka. Widać na nim przebitki (fragmenty) filmu, na których operator prezentuje w skrócie przebieg procesji Bożego Ciała w 1968 roku. Twórcą nagrania jest ojciec Sławomira Szymanowskiego. 

Na pierwszym ujęciu widać bijące dzwony. Drugie ujęcie to przejazd z ministrantów niosących sztandary na kobiety niosące jakiś obraz. Na kolejnym ujęciu widać korowód z księdzem niosącym  prawdopodobnie monstrancję. Ostatnie ujęcie daje panoramę z tłumu na ubrany krzyż. Parafia w Wysocku nosio nazwę pw Podwyższenia Krzyża Świętego. 

Na stronie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”, które to towarzystwo stworzyło listę wielkopolskich księży od XVIII do XX wieku znalazłem informację, że w tamtym czasie proboszczem parafii w Wysocku Wielkim był Przemysław Marian Osowicki. Co ciekawe, według strony zmarł 10 sierpnia 1968 roku. W "Kurierze Poznańskim" z 7 września 1937 roku znalazłem informację, że

instytucję kanoniczną otrzymał ks. Przemysław Osowicki na beneficjum przy kościele paraf. Podwyższenia św. Krzyża w Wysocku Wielkim.


Sama postać proboszcza z Wysocka jest ciekawa. Na stronie klasztoru w Sadowiu znalazłem informację o wojennych losach Osowickiego. Według historii w 1941 roku okupant zaaresztował wszystkich proboszczów i przetrzymywał ich w klasztorze. Przekaz mówi, że ksiądz musiał się ukrywać. Być może był Żydem.

Ponieważ ks. Przemysław Osowicki, proboszcz parafii Wysocko Wielkie musiał się ukrywać, o. Zdzisław podejmując ryzyko przez trzy miesiące wykonywał wszystkie czynności duszpasterskie w Wysocku i Sadowiu. W jego relacji czytamy:
W niedzielę po 14 września 1941 roku odbył się ostatni odpust Podwyższenia Krzyża w Wysocku. Było ogromnie dużo ludzi, także z Ostrowa i okolicy. Na drugi dzień kościół został zamknięty. Ale i tu udało mi się zabezpieczyć z zamkniętego już kościoła wszystkie sprzęty liturgiczne. W ciągu dwóch tygodni zostali aresztowani księża w całej okolicy i wszystkie kościoły, z wyjątkiem Mikstatu, zamknięte. Aresztowany został także w Sadowiu Brat Kamieński (później zginął w Dachau). Ja zaś opatrznościowo uniknąłem aresztowania i rozpocząłem konspiracyjną pracę duszpasterską w Ostrowie i okolicy, wraz z kilkoma innymi księżmi, wśród nich z ks. A. Czwojdą. Trwało to do września 1942 roku.
Potem źródło podaje informację, że go więziono.

W okresie uwięzienia ks. proboszcza Przemysława Osowickiego oraz przewlekłej choroby ks. proboszcza Stanisława Zięby ojcowie z Sadowia przejmowali wszystkie funkcje duszpasterskie w Wysocku.

źródło: http://www.rmpm.pl/index.php?page=historia_klasztor

Historia jest jak widać niezwykle ciekawa. Może ktoś pamięta czy to właśnie ksiądz Przemysław Osowicki jest na tym nagraniu? Szukam osób, które mogły wtedy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Napiszcie proszę w wiadomości e-mail czy rozpoznajecie kogokolwiek: 


Z góry dziękuję za każdą informację.

Komentarze

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie