Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Koronawirus i komunia święta 2020. Co dalej?

Przynajmniej do ustania epidemii zostaną przesunięte tegoroczne komunie święte. Potem niech zdecydują rodzice - polecił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański nakazał odwołać wszelkie spotkania z dziećmi i rodzicami. To właśnie Ci ostatni mają zdecydować kiedy nastanie odpowiednia chwila. 


Aktualizacja 30 marca 2020

Proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny w Przygodzicach poinformował, że komunia święta zostaje przeniesiona na 4 października 2020 roku na godzinę 11:00.W dekrecie wydanym przez metropolitę poznańskiego czytamy: 
Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I komunii świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę
Arcybiskup Gądecki dodał, że

Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi)
Jak sytuacja będzie wyglądała u nas w gminie? Tego nie wiadomo. Do samego końca rodzice nie mieli decyzji choćby proboszcza Marcina Taisnera ws. spotkań dotyczących bierzmowania. Pisali do mnie rodzice z prośbą o zapytanie w tej sprawie, ale zanim to zrobiłem sprawa się wyjaśniła: rodzice w obawie o zdrowie dzieciaków nie posłali pociech na te spotkania. Dalej sprawy już nie monitorowałem.

Już dziś wiadomo, że komunie zostaną najpewniej opóźnione w tym roku i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to możemy ich się spodziewać dopiero w lipcu, sierpniu i wrześniu. To bardzo zła wiadomość dla lokalnych restauratorów, którzy wciąż mają nadzieję, że dynamika zachorowań nagle drastycznie zmaleje i że wkrótce ich lokale będą znów otwarte. Sezon komunijny to dla gastronomii szansa na odbicie się od dna, w którym się aktualnie znajdują. Kilkadziesiąt mniejszych i większych uroczystości rodzinnych znacznie podreperowałoby budżety lokalnej gastronomii. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie