Najnowszy post

Kulturalne podsumowania roku 2020 w gminie Przygodzice. Wywiad z Robertem Karczmarkiem dyrektorem GOK

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa wiele branż nie może normalnie funkcjonować. W mediach najwięcej mówi się o podmiotach działających w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Mniej i tak trochę po macoszemu mówi się o szeroko rozumianej kulturze. Tymczasem wiele instytucji kultury od dłuższego czasu jest zamkniętych, niektóre przeniosły swoją działalność do przestrzeni wirtualnej. Jak w tych trudnych warunkach radzi sobie Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach? O problemach, z jakimi borykał się GOK w 2020 roku, o podjętych środkach zaradczych oraz o wyzwaniach jakie postawił sobie w 2021 roku z jego dyrektorem Robertem Kaczmarkiem rozmawiał Grzegorz Kowalski.

Koronawirus i komunia święta 2020. Co dalej?

Przynajmniej do ustania epidemii zostaną przesunięte tegoroczne komunie święte. Potem niech zdecydują rodzice - polecił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański nakazał odwołać wszelkie spotkania z dziećmi i rodzicami. To właśnie Ci ostatni mają zdecydować kiedy nastanie odpowiednia chwila. 


Aktualizacja 30 marca 2020

Proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny w Przygodzicach poinformował, że komunia święta zostaje przeniesiona na 4 października 2020 roku na godzinę 11:00.W dekrecie wydanym przez metropolitę poznańskiego czytamy: 
Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I komunii świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę
Arcybiskup Gądecki dodał, że

Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi)
Jak sytuacja będzie wyglądała u nas w gminie? Tego nie wiadomo. Do samego końca rodzice nie mieli decyzji choćby proboszcza Marcina Taisnera ws. spotkań dotyczących bierzmowania. Pisali do mnie rodzice z prośbą o zapytanie w tej sprawie, ale zanim to zrobiłem sprawa się wyjaśniła: rodzice w obawie o zdrowie dzieciaków nie posłali pociech na te spotkania. Dalej sprawy już nie monitorowałem.

Już dziś wiadomo, że komunie zostaną najpewniej opóźnione w tym roku i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to możemy ich się spodziewać dopiero w lipcu, sierpniu i wrześniu. To bardzo zła wiadomość dla lokalnych restauratorów, którzy wciąż mają nadzieję, że dynamika zachorowań nagle drastycznie zmaleje i że wkrótce ich lokale będą znów otwarte. Sezon komunijny to dla gastronomii szansa na odbicie się od dna, w którym się aktualnie znajdują. Kilkadziesiąt mniejszych i większych uroczystości rodzinnych znacznie podreperowałoby budżety lokalnej gastronomii. 

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie